Ubuntu Server 18.04 LTS Instalimi minimal, bazë

në lidhje me instalimin e serverit ubuntu 18.04

Në artikullin tjetër do të hedhim një vështrim se si të instaloni një server minimal Ubuntu 18.04 LTS, me shumë pamje ekrani. Qëllimi i këtyre rreshtave është të tregojnë instalimi themelor i Ubuntu 18.04 LTS, asgje me shume. Ne mund ta përdorim këtë si një bazë për të zbatuar konfigurimet që mund të bëhen në këtë server dhe që do të përdorim në një makinë VirtualBox.

Për këtë artikull ne do të përdorim degën LTS të sistemit operativ. Ne do të marrim azhurnime të Ubuntu për 5 vjet dhe rekomandohet të përdoret në servera. Siç thashë, instalimi që do të shohim më tej do të bëhet në VirtualBox. Unë do të kapërcej krijimin e makinës virtuale dhe do të shohim vetëm instalimin e sistemit operativ.

Për të instaluar një server Ubuntu, do të duhet të mbulojmë sa vijon kërkesat e mëparshme:

 • La Imazhi ISO i serverit Ubuntu 18.04në dispozicion këtu (për procesorin 64-bit Intel dhe AMD) Për shkarkime të tjera të Ubuntu mund të kontrolloni sa më poshtë lidhje.
 • Rekomandohet një lidhje e shpejtë interneti pasi azhurnimet e paketave shkarkohen nga serverat Ubuntu gjatë instalimit.

Sistemi bazë i Ubuntu Server 18.04 LTS

Vendosni imazhin ISO të instaloni Ubuntu në kompjuterin tuaj dhe të nisni nga atje. Kur instaloni sistemin operativ në një makinë virtuale siç do të bëj këtu, duhet të jeni në gjendje të zgjidhni skedarin ISO të shkarkuar si burim nga disku CD / DVD në VMWare dhe Virtualbox pa e djegur më parë në CD.

Përzgjedhja e gjuhës

Zgjidhni gjuhën për instalimin e Ubuntu Server 18.04 LTS

Ekrani i parë do të shfaq zgjedhësin e gjuhës. Zgjidhni tuajin gjuhë për procesin e instalimit.

Pastaj zgjidhni opsionin Instaloni Ubuntu Server.

Opsionet e instalimit të Ubuntu Server 18.04 LTS

Zgjidhni gjuhën tuaj përsëri, kësaj here gjuha është për sistemin operativ Ubuntu:

Përzgjedhja e gjuhës për Ubutu Server 18.04 LTS

Vend

Tani zgjidhni vendndodhjen tuaj. Cilësimet e vendndodhjes janë të rëndësishme për cilësimet e tastierës, vendndodhjes dhe zonës kohore të serverit tuaj.

Konfigurimi i tastierës

Konfigurimi i tastierës në Ubuntu Server 18.04 LTS

Zgjidhni një paraqitje të tastierës. Ne do të kemi mundësinë e lejoni instaluesin e Ubuntu të zbulojë automatikisht cilësimet e tastierës duke zgjedhur 'Po' Nëse preferojmë të zgjedhim tastierën e duhur nga një listë duhet të zgjedhim 'jo'.

Fundi i konfigurimit të tastierës në Ubuntu Server 18.04

Rrjeti do të konfigurohet me DHCP nëse ka një server DHCP në rrjet.

Emri i hostit

Vendosni emrin e hostit të sistemit në ekranin tjetër. Në këtë shembull, thirret serveri im entreunosyceros-server.

Konfigurimi i rrjetit në Ubuntu Server 18.04 LTS

Emri i përdoruesit

Ubuntu nuk lejon identifikimin si përdorues rrënjë direkt. Prandaj, do të duhet të krijojmë një përdorues të ri të sistemit për fillimin e sesionit të parë. Unë do të krijoj një përdorues me emrin sapoclay (administratori është një emër i rezervuar në Gnu / Linux).

Përzgjedhja e përdoruesit në Ubuntu Server 18.04 LTS

Emri i llogarisë së përdoruesit të Ubuntu Server 18.04

Zgjidh nje fjalekalim

Fjalëkalimi i përdoruesit Ubuntu Server 18.04LTS

Vendosni orën

Vendosja e orës në Ubuntu Server 18.04 LTS

Kontrolloni nëse instaluesi zbuloi zonën tuaj kohore saktë. Nëse është kështu, zgjidhni 'Po', përndryshe, klikoni në 'Jo' dhe zgjidhni atë manualisht.

Ndarjet

Ndarja e disqeve të forta Instalimi i Ubuntu Server 18.04

Tani do të duhet të ndajmë hard diskun. Duke kërkuar thjeshtësi ne zgjedhim Udhëzuar - përdorni disk të plotë dhe konfiguroni LVM - kjo do të krijojë një grup vëllimesh. Këto janë dy vëllime logjike, një për sistemin / skedarët dhe një për ndërrimin (shpërndarja e kësaj varet nga secila) Nëse e dini se çfarë po bëni, gjithashtu mund të konfiguroni ndarjet manualisht.

tani zgjedhim diskun që ne kërkojmë të ndajmë:

Përzgjedhja e diskut në Ubuntu Server 18.04 LTS

Kur të na kërkohet të ruajmë ndryshimet në disqe dhe të konfigurojmë LVM?, Ne do të zgjedhim 'Po'.

Logjik Menaxheri i Vëllimit Ubuntu Server 18.04 LTS

Nëse keni zgjedhur Modaliteti i drejtuar, përdorni të gjithë diskun dhe konfiguroni LVM. Tani mund të specifikojmë sasinë e hapësirës në disk që vëllimet logjike duhet të përdorin për / dhe shkëmbim. Ka kuptim të lini pak hapësirë ​​të papërdorur në mënyrë që më vonë të zgjeroni vëllimet ekzistuese logjike ose të krijoni të reja.

Madhësia e ndarjes në Ubuntu Server 18.04 LTS

Pasi të jenë përcaktuar të gjitha sa më sipër. Shtyp 'Po'kur ju kërkohet leje për të shkruaj ndryshimet në disk.

kryej ndarje në Ubuntu Server 18.04 LTS

Tani ndarjet e reja do të krijohen dhe formatohen.

Përfaqësuesi HTTP

Ju do të filloni duke instaluar sistemin bazë. Kjo mund të zgjasë disa minuta.

Gjatë procesit të instalimit do të duket diçka si më poshtë. Lëreni bosh linjën e përfaqësuesit HTTP nëse nuk përdorni një server proxy për tu lidhur në internet.

Konfigurimi i menaxherit të paketës në Ubuntu Server 18.04 LTS

Përditësimet e sigurisë

Instaloni azhurnimet e sigurisë në Ubuntu Server 18.04 LTS

Për të aktivizuar azhurnimet automatike do të zgjedhim, Instaloni azhurnimet e sigurisë automatikisht. Sigurisht, ky opsion varet nga ajo që i duhet secilit.

Zgjedhja e programit

Përzgjedhja e Paketës Ubuntu Server 18.04 LTS

Të vetmit artikuj që zgjedh këtu janë serveri OpenSSH dhe Samba. Asnjë prej tyre nuk është i detyrueshëm.

Instalimi vazhdon:

Instalimi i programeve Ubuntu Server 18.04 LTS

Instaloni GRUB

Instaloni Grub Ubuntu Server 18.04 LTS

Zgjidh 'Po'kur instalimi pyet Install GRUB boot loader në regjistrin kryesor të nisjes? Ne vazhdojmë derisa të përfundojë instalimi i Ubuntu.

Përfundoni instalimin Ubuntu Server 18.04 LTS

Instalimi i sistemit bazë tani ka përfunduar.

Hyrja e parë

Ubuntu Server 18.04 filloi

tani ne hyjmë në guaskë (ose në distancë nga SSH) me emrin e përdoruesit që kemi krijuar gjatë instalimit. Me këtë përmbyllim instalimin minimal të Ubuntu Server 18.04 LTS. Tani mbetet vetëm ta rregullojmë saktësisht, në përputhje me ato që i nevojiten secilit.


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jezus dijo

  Mirëmëngjes, unë kam shkarkuar dy versionet iso të Serverit 18.04 Lts, versionin .0 dhe versionin aktual .1 dhe unë kam rishikuar sha1sum-in e tij dhe ato përputhen me mua. Por ato hapa që ju tregoni janë për serverin 16.04 LTS pasi instalon vetëm Fileserverin bazë, nuk ju lejon, si 16.04, që të zgjidhni instalimin: DNS, LAMP, Mail, Print, Samba, SSH të hapur dhe Virtualizimi. Ju jep vetëm opsionin e serverit, dhe dy të tjerët, (cloud) që është për qendrën e të dhënave. Tani nuk e di jashtë burimeve të Ubuntu se ekziston një iso si ai që shfaqni, përveç nëse e keni bërë atë në modalitetin demo me izo prej 16.06 LTS. Tani nëse e keni atë iso, ju lutem më jepni lidhjen për ta shkarkuar. Pershendetje dhe pune te mbare.

  1.    Damien Amoedo dijo

   Përshëndetje. Hapat e treguar në artikull u bënë me lëshimin e Ubuntu Server 18.04. Lidhja që shfaqet në artikull tani është poshtë, por ISO që kam përdorur në ditët e tij për të bërë artikullin mund të gjendet këtu. Tani për tani ata e kanë kataloguar atë si "lëshim të vjetër".
   Shpresoj të zgjidhni problemin që keni me atë ISO. Salu2