Si të instaloni GNOME 3.20 në Ubuntu 16.04

instaloni mjedis grafik ubuntu GNOME 3.20

Të enjten e kaluar, 21 Prill, Ubuntu dhe të gjitha shijet e tij zyrtare u lançuan zyrtarisht. Siç e dini të gjithë, versioni standard i Ubuntu përdor mjedisin grafik Canonical Unity. Megjithëse nuk mund të them se nuk më pëlqen shumë, unë mund t'i kuptoj të gjithë ata që preferojnë një mjedis tjetër grafik, diçka që, në fakt, është edhe çështja ime, preferenca ime është Ubuntu MATE. Megjithëse mjedisi i përgjithshëm grafik quhet Unitet, Ubuntu përdor shumë aplikacione me ndërfaqen e përdoruesit të GNOME dhe në këtë artikull ne do t'ju mësojmë si të instaloni GNOME 3.20 në Ubuntu 16.04.

Ubuntu 16.04 përdor GNOME 3.18 për pjesën më të madhe: GTK 3.18 së bashku me GNOME Shell 3.18, GM 3.18 dhe GNOME 3.18.x për shumicën e aplikacioneve. Disa nga përjashtimet janë menaxheri i dritares Nautilus i përdorur nga GNOME 3.14 dhe Software Center dhe GNOME Calendar tashmë përdorin GNOME 3.20.x. Nëse doni të azhurnoni sa më shumë që të jetë e mundur në versionin e fundit, thjesht duhet të vazhdoni të lexoni.

Instaloni GNOME 3.20 në Ubuntu 16.04

Në mënyrë që të instaloni GNOME 3.20 duhet të përdorni depon e GNOME 3. Mbani në mend se kjo depo nuk ka gjithçka të azhurnuar akoma, por aplikacione të tilla si Cheese, Epiphany, Evince, Discos dhe disa të tjera janë. Nautilus, Gedit, Maps, Monitor System, Terminal, GTK +, Control Center, GNOME Shell dhe GDM janë azhurnuar të gjitha në versionin 3.20.

Për të instaluar GNOME 3.20 duhet të bëni sa më poshtë:

 1. Ne hapim një terminal dhe shkruajmë komandat e mëposhtme:
sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3-staging
sudo apt update
sudo apt dist-upgrade
 1. Para konfirmimit, Shtë e nevojshme të verifikohet se nga paketat që do të eleminojnë nuk ka asnjë prej të cilave varet.
 2. Megjithëse mund të futni një mjedis të ri grafik duke dalë nga llogaria dhe duke zgjedhur një të ri nga ekrani i hyrjes, është më mirë të rindizni dhe më pas të zgjidhni mjedisin e ri.

Si të kthehemi te GNOME 3.18

Nëse nuk na pëlqen ajo që shohim ose ka diçka që nuk ekzekutohet si duhet, gjithmonë mund të kthehemi. Për ta bërë këtë, ne do të hapim një terminal dhe do të shkruajmë komandën e mëposhtme:

sudo apt install ppa-purge && sudo ppa-purge ppa:gnome3-team/gnome3-staging

Mbani në mend atë që kemi thënë më parë: mund të kthehemi te GNOME 3.18, por Paketat që kemi hequr (nëse ka) kur instalojmë GNOME 3.20 nuk do të instalohen përsëri. Këto paketa do të duhet të riinstalohen manualisht.
A keni arritur të instaloni mjedisin grafik GNOME 3.20 në Ubuntu? Cfare mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

19 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alberto dijo

  Si mund ta ndryshoj këtë azhurnim?

 2.   Felipe dijo

  Si mund ta bëj gnome të funksionojë për mua? aplikoni linjat komanduese por gnome nuk zbatohet

  1.    Fr3d0 (@fredorogo) dijo

   thjesht rinisni dhe para se të regjistroheni pranë emrit tuaj të përdoruesit është simboli i unitetit, klikoni atje dhe zgjidhni gnome, vendosni fjalëkalimin tuaj dhe voila do të jeni në një mjedis gnome

 3.   Douglas roos dijo

  Në rastin tim unë isha duke azhurnuar nga 14.04 dhe kur instalova Gnome 3.20 ikona e Unitetit nuk u shfaq pranë emrit të përdoruesit kështu që unë duhej të bëja sa vijon:

  sudo apt-get instalo gdm

  Kur shfaqet ekrani i konfigurimit zgjidhni lightdm dhe pasi të konfiguroni rinisni. Kjo do të tregojë logon e Unitetit dhe Gnome në ekranin e hyrjes.

 4.   Leon S. dijo

  Unë me të vërtetë nuk e pashë tërheqës këtë version të mjedisit.

 5.   Frëngjisht G dijo

  Unë kam ekzekutuar komandat dhe pas kësaj, kjo më bëri të zgjedh midis lightdm dhe gdm, nga të cilat zgjodha të dytën, pastaj lashë sfondin e desktopit dhe disa gjëra të tjera vizuale të unitetit, të tilla si kufijtë e butonit, ngjyrën në të cilën butonat ndryshojnë kur zgjidhen etj dhe kur rifillon qëndron në ekranin e purpurt me logon e ubuntu dhe pikat portokalli poshtë dhe atje nuk ndodh

 6.   Jose Maria dijo

  Unë e instalova atë dhe kur hyra në lightdm (nuk më dha asnjë mundësi tjetër) nëse do të përpiqesha të zgjidhja një mundësi tjetër që nuk ishte e paracaktuar do të prishej dhe pas një kohe ekrani do të ishte vjollcë.
  Nëse unë futa opsionin e paracaktuar, e njëjta gjë i ndodhi Francisco G. sfondi i desktopit u zhduk, ai ndryshoi shkronjat dhe dritareve u mungonin shumë funksione, përveç kësaj ai vendosi ikonat në 150%, kështu që nuk isha i bindur nga për çdo gjë, u ktheva në versionin 3.18.5 që kisha deri në atë moment

 7.   Jonathan Fuentes dijo

  Miq të mirë, e njëjta gjë më ndodh si Francisco G dhe mirë, me të vërtetë nuk më pëlqen uniteti dhe preferoj mjedisin gnome, a mund të më ndihmoni ta zgjidh atë problem?

 8.   Armando dijo

  Unë u përpoqa të instaloj gnome, por kur unë rinis ekranin ajo bëhet e zezë dhe kjo nuk ndodh. plotësisht e zezë, pa kërkuar një fjalëkalim ose ndonjë gjë tjetër. krejt e zezë

 9.   saul dijo

  E njëjta gjë më ndodhi si të gjithë të tjerët ... puuufff gjithë konfigurimi i unitetit ishte i humbur.

 10.   Luis dijo

  Si mund të ekzekutoj komanda të ndryshme?

 11.   Marksxx dijo

  Nëse ju pëlqen GNOME - siç është rasti im - përdorni Ubuntu GNOME. Versionshtë versioni zyrtar (ose aroma) e ubuntu që sjell GNOME si desktop të paracaktuar. Përshëndetje

 12.   walter dijo

  Unë mendoj se diçka nuk është në rregull me këtë udhëzues, nuk shfaqet dhe nuk mund ta gjej. Deisntale atë për të kërkuar diku tjetër. Faleminderit që të mësojmë

 13.   Lodhës dijo

  shumë keq .. kjo nuk funksionon .. Unë i konfiguroj keq të gjitha ikonat gjigante, nuk tregon ndarjet e opsioneve të menusë, as pordhë kështu që mësojmë @Pablo Aparicio t'i përkushtohesh diçkaje tjetër që nuk e bën atë një bloger.

 14.   PierreHenri dijo

  Katastrofë!
  Unë e kam instaluar dhe nuk mund të zgjedh mjedisin gnome. Kur klikoni crashes dhe unë duhet të futem përsëri në unitet.
  Dhe tani si ta çinstaloni këtë skedar

 15.   Samuel Lopez Lopez dijo

  Për të zhbërë ndryshimet:

  sudo apt instaloni ppa-spastrim && sudo ppa-spastrim ppa: gnome3-team / gnome3-staging

  sudo apt-get freskimin e
  sudo apt-get upgrade

  ose pas rreshtit të parë të komandës shkoni te menaxheri i azhurnimit dhe azhurnoni

 16.   Fran dijo

  Zbatoni linjat e komandave, rindizni makinën disa herë dhe nuk marr shenjën e unitetit për të kaluar në GNOME.
  Ajo që ndodhi ishte që ikonat e desktopit dhe shfletuesit të duken më të mëdha.
  Si t’i bëj më të vogla?

 17.   Leonardo dijo

  nuk me ndihmoi ... por faleminderit

 18.   Ximo dijo

  Kjo nuk funksionon.