Si të instaloni Lubuntu 15.04

Lubuntu 15.04 Folje e gjallë

Së bashku me të gjithë familjen e aromave të Ubuntu, në orët e fundit ai bëri prezantimin e tij Lubuntu 15.04 Vivid Vervet, një variant që është i dyti për të fundit që është bërë pjesë e gamës (u prezantua zyrtarisht në maj 2011) dhe që u drejtohet skuadrave më pak të fuqishme që nga bazohet në menaxherin e dritares Openbox, desktopin LXDE dhe bibliotekat GTK për të ofruar një mjedis të shkathët, të lehtë me mundësi të mira personalizimi.

Le të shohim atëherë si ta instaloni Lubuntu 15.04, një proces që në vetvete është mjaft i ngjashëm me atë që është parë tashmë në postimet e mëparshme të kësaj serie, por që ia vlen të përsëritet këtu, veçanërisht sepse ka disa kufizime që mund ta komplikojnë procesin, dhe kjo është PAE (zgjerimi i adresës fizike ), i cili lejon sistemet 32-bitëshe të përdorin deri në 64 bit memorie fizike. Në përgjithësi, shumica e procesorëve të disponueshëm në treg e ofrojnë atë, por vlen të përmendet kjo që duhet të merret parasysh kur filloni instalimin.

Siç bëmë kur flisnim Xubuntu 15.04, në këtë rast ne gjithashtu zgjedhim të kryejmë shkarkoni përmes BitTorrent për të shmangur bllokimin e serverave, dhe pastaj ne regjistrojmë ISO në një pendrive për të qenë në gjendje të fillojmë sistemin tonë me të. Ne e bëjmë atë, dhe gjëja e parë që do të shohim në ekran do të jetë diçka si më poshtë, ku na kërkohet të zgjedhim gjuhën e instalimit.

lubuntu 15.04

Ne e bëjmë atë, dhe pastaj shohim një ekran më të thjeshtë sesa në rastin e Xubuntu, ku kemi mundësitë e 'Provo Lubuntu pa instaluar', 'Instalo Lubuntu', 'Kontrolloni diskun për defekte', 'Kontrolloni kujtesën' y 'Boot nga hard disku i parë'.

lubuntu 15.04

Ne zgjodhëm të dytin dhe fillojmë instalimin, ku na tregohet rekomandimi minimal për sa i përket hapësirës së disponueshme të ruajtjes (4,1 GB) dhe lidhjes në internet.

lubuntu 15.04

Ne e pranojmë këtë dhe shkojmë në ekranin tjetër ku duhet të zgjedhim llojin e instalimit, në varësi të faktit nëse do të fshijmë të gjithë hard diskun për ta përdorur atë me Ubuntu 15.04, ose vazhdoni të kryeni një ndarje manuale për të ruajtur të dhënat nga një instalim i mëparshëm, etj.

lubuntu 15.04

Pasi të vendosim, ne klikojmë mbi 'Vazhdo' dhe ne shkojmë në ekranin e përzgjedhjes së vendndodhjes sonë, ku duhet të shënojmë zonën kohore ose zonën në të cilën ndodhemi.

lubuntu 15.04

Kliko mbi të 'Vazhdo' Dhe tani duhet të fusim të dhëna personale (emrin, emrin e ekipit dhe emrin e përdoruesit) si dhe një fjalëkalim që duhet ta zgjedhim me shumë kujdes dhe që sigurisht duhet të sigurohemi se e mbajmë mend. Këtu gjithashtu mund të zgjedhim opsionin e, siç e shohim në imazhin më poshtë 'Encrypt dosjen time personale', e cila është shumë e dobishme për të të përmirësojë sigurinë në rast të vjedhjes ose humbjes së pajisjeve tona.

Ubuntu 15.04

Klikoni në 'Vazhdo' dhe fillon vetë instalimi, atë të të gjitha paketave që do të jenë pjesë e sistemit tonë. E gjithë kjo kërkon pak kohë në të vërtetë, pasi procesi i përgjithshëm nuk zgjat më shumë se 8 ose 10 minuta, dhe siç e kemi parë deri më tani, ka disa klikime për ta bërë atë.

lubuntu 15.04

Pastaj, për përdorim të përditshëm, ne kemi Qendra e Programeve Lubuntu dhe gjithmonë e dobishme Linja e komandës të jemi në gjendje të instalojmë ato paketa që ne i konsiderojmë të nevojshme, si dhe të bëjmë të njëjtën gjë me depot që thjeshtojnë më shumë jetën tonë. Unë kam vendosur për shkarkimin (përmes P2P, siç e përmenda më lart) të instalimit 64-bit 'desktop', por si në këtë dhe në 32-bit kemi mundësinë e zgjedhjes për desktop ose instalim alternativ, aq më mirë shkoni në Faqja e shkarkimit të Lubuntu dhe zgjidhni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Felipe Ignacio dijo

  Aktualisht, unë përdor Ubuntu 14.04, por PC-ja ime ngadalësohet kur lëshoj shumë aplikacione, kështu që po kërkoj diçka më të lehtë dhe më të gjithanshme, më intereson kjo, por nuk e di se sa ndryshim ka me Ubuntu që aktualisht përdor dhe po largohem për të gjetur aplikacionet që përdor në këtë moment si gimp, zyra falas, verë dhe emulatorët më të kripurit.
  cfare thoni ju djema

  1.    Willy klew dijo

   Përshëndetje Felipe:

   Asshtë siç thotë Rubent, aplikacionet janë pothuajse të njëjta edhe pse do të vëreni ndërfaqen ndryshe pasi Lubuntu dhe Xubuntu bazohen në GTK dhe nga këndvështrimi im ka pak ose aspak ndryshim në aspektin e performancës, mbase harxhon pak më pak memorie Lubuntu (sidomos sapo filloi sistemi) por në shpejtësinë e përdorimit ato janë pothuajse të njëjta.
   Një desktop tjetër shumë i shpejtë dhe më i plotë është MATE, të cilin aktualisht e përdor në Debian.

   Në të gjitha 'aromat' e Ubuntu ju do të keni Software Center dhe prej andej mundësinë e instalimit të gjithçkaje që përdorni sot.

   Përshëndetje!

 2.   rubent (@rubentobalina) dijo

  Unë nuk mendoj se keni ndonjë problem me aplikacionet. Duke qenë nga familja Ubuntu, Lubuntu (dhe Xubuntu) kanë të njëjtat aplikacione, depo etj. Ndërrimi i distro varet pak nga ajo që ju nevojitet. Unë do t'ju thosha që nëse keni mes 2 dhe 4 GB Ram ju do të përdorni Xubuntu dhe më pak se 2 GB Lubuntu. Edhe pse është motra e vogël (e distriktit Ubuntu), është po aq e mirë sa pjesa tjetër. një përshëndetje

 3.   Dante dijo

  Krijimi i sistemit të skedarëve ext 4 dështoi Unë e kam këtë dështim dhe nuk mund ta instaloj

 4.   Jorge dijo

  E njëjta gjë më ndodh dhe nuk di si të vazhdoj, dikush që mund të na ndihmojë ju lutem

 5.   të jetë dijo

  Përshëndetje mik. Unë kam instaluar këtë sistem për rreth një muaj, ai punon shumë mirë për mua në fletoren time të vogël, por unë kam pasur një problem me një ndryshim të Router dhe nuk lidhet mirë në internet me Wi-Fi ose kabllo, e vërteta është se është lidhur ndonjëherë nga gjenerata spontane dhe kur rifilloj unë mbetem pa sinjal. Unë kam provuar disa zgjidhje që kam parë në net, të gjitha problemet relative të lidhjes Wi-Fi, problemi im është më i thellë, pasi që as me kabllo. Unë jam i dëshpëruar dhe po debatoj nëse t'i propozoj pajisjes një seancë ballkoni apo t'i jap një mundësi tjetër.

 6.   potyvalladares dijo

  Po e instaloj, shpresoj të më funksionojë, e di që është një sistem i mirë operativ

 7.   potyvalladares dijo

  Ndihmoni po e instaloj por nuk kalon në instalim

 8.   kanibal dijo

  Përshëndetje, si janë gjërat? Unë instalova Lubuntu 15.04 por kam pasur disa probleme me riprodhimin e audios dhe videos, pasi ajo i luan ato më shpejt se normalisht dhe audio del se mbivendoset dhe ndryshohet. Unë mendoj se problemi filloi kur instalova amarok. U përpoqa ta çinstaloj, të instaloj klementin (dhe gjithashtu të çinstaloj), por problemi vazhdon. Dikush ka ndonjë ide se si ta rregulloni atë ??? Faleminderit shume

 9.   ari dijo

  Unë kam një problem:
  Instaloni lubuntu nga një ndarje e hard drive (duhet të theksohet se kjo ndarje ka mbetur e paprekur)
  Duke i dhënë asaj për të vazhduar me instalimin, ajo tregoi se kishte një problem me cdrom, unë i dhashë një riprovim.
  Shkoni në pjesën e fundit të instalimit dhe zgjat më shumë se 2 orë dhe nuk mbaron instalimin.