Si të instaloni Budgie Desktop 10.4 në Ubuntu

Budgie desktop

budgie10_4

Ekziston një larmi e gjerë e mjediseve desktop në Linux, nga të cilat secila prej tyre ka karakteristikat e veta që e bëjnë atë unike, edhe pse ndër më të njohurit mund të gjejmë Gnome, KDE, Kanellë dhe të tjerët, ekziston një mjedis që ka filluar të rritet dhe ka shumë ndjekës duke pasur parasysh karakteristikat e tij Sot do të flas për Budgie.

Budgie është desktopi i paracaktuar i sistemit operativ Solus, shkruar nga e para, gjë që i jep asaj një plus pasi mund të instalohet së bashku me mjedise të tjera dhe nuk gjeneron konflikte. Ky mjedis desktop ka një dizajn më modern, Budgie mund të simulojë pamjen e desktopit GNOME 3.

Ekipi i Zhvillimit të Desktopit Budgie është i lumtur të njoftojë versioni i ri i mjedisit tuaj desktop gjetur në versioni i tij 10.4 me të cilën ata zbatojnë përmirësime të reja në applet, panele dhe korrigjojnë një larmi gabimesh.

Përmirësimet e Budgie Desktop 10.4

Ata kanë ridizenjuar menunë e aplikacioneve, shtojnë më shumë animacion të qetë dhe tani e keni Konfigurimi i Budgie ku mund të ndryshojmë shumë cilësime për Budgie Desktop.

Në mes tiparet e reja që gjenden në mjedis desktop janë:

Rregullimet e Buddies, është një aplikacion i ri që e bën shumë më të lehtë shtimin, heqjen dhe administrimin e paneleve, appleteve dhe temës, stilit dhe sjelljes së desktopit Budgie. Mund të hapni cilësimet e Budgie në çdo kohë duke klikuar në ikonën më të majtë në fund të shiritit anësor të Raven.

Budgie

Budgie desktop

Menuja e aplikacioneve desktop tani është më e shpejtë kur filtron aplikacionet dhe më e personalizueshme.

Molla dhe panele

Un applet i ri i Dritës së Natës ju lejon të kontrolloni temperaturën e ekranit.

El Apleti Treguesi i Vendndodhjes gjithashtu mori pak përmirësime në këtë version, me një mundësi të re për të zgjeruar gjithmonë seksionin e vendeve kur shfaqet applet. Shefi i seksionit të vendeve tani është një buton i klikueshëm, duke e bërë pjesën më të lehtë për të lëvizur. Ikona e vendeve është ndryshuar gjithashtu në një ikonë më të përshtatshme të dosjes, duke përfaqësuar më mirë "vendet" në vend të "disqeve" siç është prezantuar më parë.

Places

Places

Poziciononi panelet vertikalisht dhe aktivizoni transparencën e panelit.

Ekziston edhe një modalitet i ri «Modaliteti i ankorimit»E cila do të zvogëlojë gjerësinë e panelit në madhësinë e përmbajtjes, e përsosur për krijimin e një doku për fillimin dhe menaxhimin e aplikacioneve.

Vegla e Kalendarit në Raven do të heqë zgjedhjen e datës nëse ndryshon muaji ose viti.

Applet Icon Task List nuk ka më një listë të aplikacioneve "derper" për të cilat ne kemi zëvendësuar ikonën. Nëse gjendet një skedar .desktop, përdorni ikonën të cilës i referohet.

Treguesi i përdoruesit tani është azhurnuar dhe ikonografia e rafinuar falë Sam Hewitt.

Përmirësimet e animacionit

Animacionet e reja shoqërojnë veprime të zakonshme të dritares si maksimizimi, minimizimi dhe kapja - të gjitha funksionojnë mrekullisht me vendosjen e re të "transparencës dinamike".

Si të instaloni Budgie në Ubuntu 17.04?

Nëse dëshironi të provoni këtë mjedis desktop në sistemin tuaj, do të jetë e nevojshme të shtohen depot zyrtare dhe kryeni instalimin në desktop me komandat e mëposhtme:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntubudgie/backports
sudo apt update && sudo apt install budgie-desktop
sudo apt install budgie-screenshot-applet budgie-haste-applet budgie-weather-applet budgie-indicator-applet

Si të instaloni Budgie në Ubuntu 16.04?

Tani nëse jeni përdorues i Ubuntu 16.04, do të duhet të shtoni këtë depo meqenëse kjo është tregohet për versionin e sistemit tuaj.

sudo add-apt-repository ppa:budgie-remix/ppa
sudo apt update && sudo apt install budgie-desktop

Si të çinstaloni Budgie Desktop nga Ubuntu?

Nëse për ndonjë arsye dëshironi të hiqni mjedisin e desktopit nga sistemi juaj, unë ju lë komandat për të kryer këtë veprim, para se ta bëni këtë i vetmi paralajmërim që mund t'ju jap është se, kur të jeni i sigurt ta hiqni plotësisht këtë mjedis desktop, tani Mbështetuni në dikë tjetër, sepse nëse është i vetmi që keni në sistem dhe e fshini atë, do të humbni mjedisin grafik dhe do të duhet të instaloni një mjedis tjetër desktop, me atë që thashë po ju lë komandat e heqjes:

sudo apt-get remove budgie-desktop

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Kevin dijo

  Përshëndetje.
  Do të doja të dija nëse ka ndonjë mënyrë për të instaluar budgie-desktop 10.5 në Ubuntu dhe derivatet e tij. Unë aktualisht kam versionin 10.4.