Instaloni drejtuesit e pronarit AMD Radeon në Ubuntu

AMD Radeon

Për ata që janë përdorues të Drejtuesit e videos ATI / AMD ose ndonjë procesor AMD me GPU të integruar, do ta dini se, AMD shpërndan drejtuesit zyrtarisht e produkteve tuaja për të përmirësuar performancën e sistemit nga këto, e vetmja gjë e dobët është se e bën atë si një program privat.

Ndryshe nga drejtuesit që komuniteti i softuerit të lirë na ofron drejtpërdrejt, por për fat të keq ka shumë ndryshim në performancë. Kjo është arsyeja pse drejtuesit falas lënë shumë për të dëshiruar për sa i përket performancës nën përdorimin e rëndë të GPU-së.

Megjithëse nga këndvështrimi i shumë njerëzve nuk ka asnjë ndryshim, për ata përdorues që përdorin kompjuterët e tyre për të luajtur lojëra ose ndonjë aktivitet argëtues që përfshin përdorimin e videos, ata mund të vërejnë ndryshimin kur përdorin drejtuesit falas ose privatë.

Këtë herë ne do të përdorim drejtuesit e pronarit nga AMD në sistemin tonë. Instalimi i këtyre është i thjeshtë, ne do të duhet të shkarkojmë vetëm paketën e duhur në sistemin tonë dhe instaloni atë. Por para kësaj do të duhet të rishikojmë disa pika të sistemit tonë për të kryer këtë detyrë.

Hapat e mëparshëm për të instaluar Radeon Drivers në Ubuntu

Para se të vazhdoni të shkarkoni shoferin, është e nevojshme të kontrolloni specifikimet e drejtuesit përkatës siç është, versioni i Xorg që mbështet, si dhe çdo varësi shtesë që mund të kërkojë.

Të dijë çfarë Versioni Xorg ne kemi instaluar në sistem, me komandën e mëposhtme mund të zbulojmë:

X -version

Duke pasur informacionin Xorg, ne vazhdojmë të rishikojmë detajet dhe specifikimet dhe të zbulojmë nëse versioni Xorg është i pajtueshëm. Ne gjithashtu do të duhet Kryeni një rezervë parandaluese të konfigurimit tonë XorgPër çfarëdo arsye, është e nevojshme të dimë se ku e ruajmë, në rastin tim unë e lë atë në të njëjtën dosje me emrin e zgjerimit. Rezervë për ta identifikuar:

sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.backup

Si të instaloni drejtuesit e pronarit AMD në Ubuntu

Së pari ne do të duhet të shkoni në faqen zyrtare AMD për të shkarkuar drejtuesit për kartën tonë video. Linku është kjo.

Nëse nuk e dini se çfarë çipi keni, me komandën e mëposhtme ajo tregon harduerin që ka kompjuteri juaj, thjesht duhet ta identifikoni:

sudo lspci

Do t'ju hedhë të gjitha pajisjet që keni lidhur me PCI

Ose me këtë komandë tjetër:

lspci | grep VGA

Kështu që do të duhet t'ju hedhë diçka të ngjashme me këtë:

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] [Radeon R5 (PCIE)]

Në rastin tim unë kam një procesor AMD me GPU të integruar Radeon R5.

Me këtë informacion, ne vazhdojmë të shkarkojmë drejtuesin e duhur për sistemin tonë.

Shpejt ne do të duhet të azhurnojmë sistemin tonë, ne mund ta kryejmë këtë hap me këto dy komanda, hapim një terminal dhe shkruajmë:

sudo apt update
sudo apt upgrade

Në fund të shkarkimit të paketës ne vazhdojmë zgjidh skedarin .tar. Në fund të procesit, do të shfaqet një dosje me disa skedarë .deb, diçka e ngjashme me imazhin.

Ne vazhdojmë të hapim një terminal dhe ne vendosim veten në drejtorinë ku ishin skedarët e dosjes që kemi zbërthyer më herët, në rastin tim e kam lënë në dosjen "Shkarkime".

cd Descargas
cd amdgpu-pro

Dhe në fund ne vazhdojmë të instalojmë të drejtuesve të pronarit me:

./amdgpu-pro-install -y

Në rastin tim, vlen kështu, për disa, ata do të kenë vetëm një skedar .run ose .sh, i cili u shfaq kur zbërtheu skedarin .tar.

Para se ta instaloni, ata do të duhet t'i japin asaj lejet e ekzekutimit me komandën e mëposhtme:

sudo chmod +x tuarchivo.run.o.sh

Dhe më në fund ata e instalojnë atë, me komandën e mëposhtme:

sudo sh ./tuarchivo.run.o.sh

Dhe do të vazhdojë të kryejë instalimin, do të duhet të përfundosh instalimin në një periudhë prej 5 deri në 10 minuta. Më në fund do të na mbetet vetëm të rindizim sistemin.

Si të çinstaloni drejtuesit Radeon në Ubuntu

Për përdoruesit e drejtuesve më aktualë, të cilët janë Radeon ose AMD GP, komanda e çinstalimit është si më poshtë:

amdgpu-pro-uninstall

Për versionet e mëparshme janë drejtuesit që fglrx është i çinstaluar me:

sudo apt-get purge xorg-driver-fglrx fglrx-*

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

31 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Francis Romero dijo

  Tutorial thith.

  Ata nuk thonë se çfarë të bëjnë për të zgjedhur një pedikyr me shoferin. Ubuntu nuk di çfarë të bëjë dhe e bën të pamundur për ju të vendosni.

  Ne nuk duam gjëra të paqarta.

  1.    David yeshael dijo

   Mirëmëngjesi Francisco.
   Mundohem ta bëj sa më universale që të jetë e mundur, pasi jo të gjithë ne përdorim të njëjtin chipset.
   Në rastin tim, unë kam një laptop me një procesor Radeon R5 dhe GPU të integruar, ndërsa në një tjetër kam një që është tashmë mjaft i vjetër, i cili është një 3200 HD.

   Nëse doni diçka më specifike me kënaqësi do t'ju ndihmoj

   1.    Brayan diaz dijo

    Mirëmëngjes, David Unë e di që botimi ka shumë kohë, por do të doja të dija nëse mund të më ndihmonit për diçka, do të doja të dija nëse ka ndonjë mënyrë për të trajtuar grafikë të këmbyeshëm në Ubuntu, pasi që mendoj se karta grafike e dedikuar është gjithmonë e ndezur dhe bateria ime tenton të shkarkohet më shpejt sesa në windows, nga rruga që po përdor sistemin elemenar si shpërndarje linux nuk e di nëse ju rekomandoni ndonjë tjetër, në rastin tim kam një laptop me specifikimet e mëposhtme në lidhje me seksionin grafik
    ASUS A10 LAPTOP X555DG-XX033T.
    AMD A10-8700P Radeon R6 Procesor, 10 Bërthama Llogaritëse 4C + 6G 1,8 GHz deri në 3,2 GHz.
    Kartë video e dedikuar: Grafika AMD Radeon® ATI R6 M340DX DX Dual me 2GB DDR3.

    Faleminderit paraprakisht

    1.    David yeshael dijo

     Mund ta bëni nga BIOS, kjo bën që ju të duhet të rindizni laptopin sa herë që e kërkoni këtë.

     1.    Brayan diaz dijo

      E instalova, por nuk e di se ku mund të konfiguroj në BIOS para se të filloj.
      Nëse do të mund të më shpjegonit unë do ta vlerësoja atë.
      Përshëndetje.


  2.    diego dijo

   100% Pajtohem'SHT A NJ SH SHITJE UBUNTU E VJETR GJITHA LINUX ISSHT SH SHIT! ÇDO SHIKONI KUNDR PERRDORUESIT. NUK MUND T IN INSTALONI UBUNTU 16 10 TANI
   V PN 1 UBUNTU TLD VJETR DHE INSTALO 1.
   ATA JAN S DISA F DMIJ D DPUTA, Kthehem te dritaret

  3.    anonim dijo

   Duhet të ketë një filtër për të hyrë në udhëzime të bazuara në nivelin e arsimit. Po të ishte ashtu, ata nuk do të të linin të paraqiteshe, i pasjellshëm.

 2.   Johan josue dijo

  Tani për tani nuk ia vlen të përdorësh drejtues pronësorë, ato japin më shumë probleme sesa ato që zgjidhin, gjëja më e mirë që mund të bësh nëse ke një kartë grafike AMD është të shtosh një depo me azhurnimet e Mesa-s.

 3.   EDD dijo

  uhmm ... Unë nuk jam ekspert por tani do të kem probleme me instalimin e shoferit për rx 480 tim në Ubuntu 16.04.3 (shoferi është për 16.04.2) sepse ata kanë probleme ... siç lexova ato nuk janë në përputhje me versionin 4.10 të bërthamës.
  E përsëris, nuk jam njohës por do të bëja përpjekjen time të dytë kur i kushtova vëmendje asaj shënimi në faqen amd, kështu që nëse dikush mund të kufizojë me një koment si «duhet të presësh X kohë sepse ata zakonisht e marrin atë periudhë për ta rregulluar atë me "kanonik" ose diçka të tillë. Faleminderit shumë për tutorialin. Pershendetje

 4.   Salina diego dijo

  Kam një pyetje, kam shkarkuar shoferin tim i cili vjen në një skedar .deb ... Dhe kur heq zinxhirin kam vetëm dy skedarë .tar dhe një skedar teksti. Si mund ta instaloj? Unë përdor sistemin operativ elementar.

 5.   j dijo

  diego salinas, nëse është skedar deb point që e instalon me gdebi mos e zbërthe

 6.   Eder dijo

  Unë kam një Lenovo G40-70 me një kartë grafike AMD R5 M230 a është e mundur ta njohësh atë?

 7.   arnold dijo

  pershendetje, me lejoni t'ju them se kam problemin e meposhtem. Unë kam një pavijon hp 15-cd002la
  i cili sjell një AMD A-Series A10-9620P (Quad-core / 2500 MHz - 3400 MHz) që është apu. ajo ka kartën video r5 si kryesore dhe r7. ato janë grafikë të këmbyeshëm. çështja është që kubuntu nuk njeh përshtatësin grafik. Nuk mund ta ndryshoj rezolucionin e ekranit dhe as nuk mund ta bëj atë më të ndritshme. kështu që vendosa të instaloj shoferin pronësor të AMD por kur doja ta instaloja mora "Gabim: Paketa ekzistuese xserver-xorg-core-lts-xenial është prishur"
  provoni ta instaloni nga terminali dhe e marr këtë:

  nanolivares @ nanolivares-HP-Pavilion-Laptop-15-cd0xx: / Dokumente $ sudo dpkg -i fglrx_15.302-0ubuntu1_amd64_ub_14.01.deb
  [sudo] fjalëkalimi për nanolivaret:
  Përzgjedhja e paketës së pazgjedhur më parë fglrx.
  dpkg: rreth fglrx_15.302-0ubuntu1_amd64_ub_14.01.deb që përmban fglrx:
  konfliktet xserver-xorg-core-lts-xenial me fglrx
  fglrx (versioni 2: 15.302-0ubuntu1) do të instalohet.

  dpkg: skedari i përpunimit të gabimit fglrx_15.302-0ubuntu1_amd64_ub_14.01.deb (–instalo):
  paketa konfliktuale - fglrx nuk do të instalohet
  Gabime janë hasur gjatë përpunimit:
  fglrx_15.302-0ubuntu1_amd64_ub_14.01.deb

  kur kontrolloj harduerin përmes terminalit shoh që vetëm karta R7 më zbulon
  nanolivares @ nanolivares-HP-Pavilion-Laptop-15-cd0xx: l $ lspci
  00: 00.0 Ura e hostit: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Pajisja 1576
  00: 00.2 IOMMU: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Pajisja 1577
  00: 01.0 Kontrollues i pajtueshëm me VGA: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD / ATI] Carrizo (rev ca)
  00: 01.1 Pajisja audio: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD / ATI] Kabini HDMI / DP Audio
  00: 02.0 Ura e hostit: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Pajisja 157b
  00: 02.2 Ura PCI: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Pajisja 157c
  00: 02.3 Ura PCI: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Pajisja 157c
  00: 02.4 Ura PCI: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Pajisja 157c
  00: 03.0 Ura e hostit: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Pajisja 157b
  00: 03.1 Ura PCI: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Pajisja 157c
  00: 08.0 Kontrollues i kriptimit: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Pajisja 1578
  00: 09.0 Ura e hostit: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Pajisja 157d
  00: 09.2 Pajisja audio: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Pajisja 157a
  00: 10.0 Kontrollues USB: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH USB XHCI Kontrollues (rev 20)
  00: 11.0 Kontrolluesi SATA: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH SATA Controller [modaliteti AHCI] (rev 49)
  00: 12.0 Kontrollues USB: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] FCH USB EHCI Controller (rev 49)
  00: 14.0 SMBus: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Kontrolluesi FCH SMBus (rev 4a)
  00: 14.3 Ura ISA: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Ura FCH LPC (rev 11)
  00: 18.0 Ura e hostit: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Pajisja 1570
  00: 18.1 Ura e hostit: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Pajisja 1571
  00: 18.2 Ura e hostit: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Pajisja 1572
  00: 18.3 Ura e hostit: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Pajisja 1573
  00: 18.4 Ura e hostit: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Pajisja 1574
  00: 18.5 Ura e hostit: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Pajisja 1575
  01: 00.0 Klasa e pa caktuar [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Pajisja 522a (rev 01)
  02: 00.0 Kontrollues i Ethernet: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111 / 8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Kontrollues (rev 15)
  03: 00.0 Kontrollues i rrjetit: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Pajisja d723
  04: 00.0 Kontrollues i ekranit: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD / ATI] Topaz XT [Radeon R7 M260 / M265] (rev ff)
  Vlen të përmendet se as nga menaxheri i shoferit nuk mund ta ndryshoj shoferin.

  Shpresoj se mund të më ndihmojnë. pershendetje te gjitheve

  1.    nestor dijo

   Përshëndetje Arnaldo, unë kam të njëjtin laptop si ju, do të doja të dija se si e keni aktivizuar Wi-Fi dhe nëse mund të konfiguroni kartën grafike, pasi nuk kam qenë në gjendje t'i konfiguroj të dyja.
   Unë kam ubuntu 18.04, unë do të vlerësoj komentet tuaja nes_306@hotmail.comwhatsapp: +50371161575
   Faleminderit paraprakisht

 8.   Rad i vetëkënaqur dijo

  Unë kam një radeon 6300 HD në prehrin tim dhe Debian 8 e shpërfill atë si OpenSuse, Ubuntu dhe Linux Mint bëjnë më të mirën prej tyre por gjithsesi dhe e gjithë video ka performancë të dobët dhe unë nuk e përdor xhiron për të luajtur por për të punuar dhe studiuar. Sidoqoftë, Windows-i i vjetër e bën videon të funksionojë shkëlqyeshëm ... Gjithsesi, nëse gjërat me Shoferët në distro Linux nuk përmirësohen dhe bëhen më të lehta për përdoruesit, Windows do të vazhdojë të mbretërojë dhe të varfërit pa shoferë nuk do të kenë zgjedhje tjetër ajo ... KEMI NEVOJ P THR GJRA T TO M B T MIRTER DHE T BE JEM E M T LEHT IN N IN ÇDO LINUX, THUAN GNU / LINUX ...

 9.   santiago dijo

  Qëllova një v

 10.   Aleksis Martinez dijo

  Shko tek faqja e prodhuesit më mirë, unë kam radeon r5 APU dhe me disa hapa të thjeshtë e instalova me .deb

 11.   marcelo dijo

  Përshëndetje
  Unë kam një Dell me një
  Pajisjet e përparuara mikro, Inc. [AMD / ATI] Carrizo (rev c9)
  A mund të më thotë dikush çfarë duhet të bëj?
  falënderim
  Marcelo

 12.   jvsanchis dijo

  Mirëmëngjesi David. Faleminderit për përpjekjen tuaj për të ndihmuar të rinjtë si unë.
  Duke ndjekur hapat tuaj shoh që kam një AMD (AM / (KABINI) Radeon HD 8210.
  Kjo është ajo që del në terminal:
  00: 01.0 Kontrollues i pajtueshëm me VGA: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD / ATI] Kabini [Radeon HD 8210]
  Unë do të doja të azhurnoja drejtuesit e pronarit për Ubuntu 18.04 për të parë nëse më përmirëson laptopin.
  Por kur shkoj në faqen e shkarkimit, MUND. Nuk e di cilën pako ta shkarkoj
  A mund te me ndihmosh.
  Falënderim

 13.   Santos HD dijo

  Cilin version ose cilin GNU është ai që instaloni në AMD me r5 të integruar? Cila është GNUlinux më e fundit që ofron mbështetjen më të mirë për kartat me të njëjtat karakteristika? në forumin Mint kam lexuar që vetëm drejtuesit me burim të hapur mund të përdoren në Mint18 dhe burim të hapur Mint17 me fglrx

 14.   John dijo

  Epo, kam një problem, kam instaluar lubuntu 18.04 lts dhe nuk kam marrë shoferin grafik në një laptop të vjetër compaq presario 700. Kam shkarkuar shoferin për kartën grafike, është në format zip dhe nuk e di se çfarë hapash kam duhet të kryej për ta instaluar dhe Se ekrani duket mirë në laptop mund të më jepni një kabëll dhe të më jepni një shpjegim të mirë se si ta bëj atë

  1.    David naranjo dijo

   Hi, Juan.
   Unë mendoj se karta juaj është një model më i vjetër se Radeon 4xxx kështu që skedari që shkarkuat duhet të jetë i zbërthyer dhe duhet të rezultojë në një skedar ".run" të cilit duhet t'i jepni lejet e ekzekutimit.
   Duhet t'ju tregoj paraprakisht se të gjithë këta "drejtues" kartash të këtyre modeleve nuk janë në përputhje me versionet e reja të Xorg, kështu që me sa mbaj mend ato janë në përputhje vetëm me Xorg 1.12.
   Gjithsesi për të ekzekutuar këtë skedar.
   Ju mund ta bëni këtë duke klikuar sekondar në skedar dhe duke klikuar mbi "pronat".
   Ju do të kërkoni kutinë që thotë "skedar i ekzekutueshëm", shënoni atë dhe dilni.
   Tani vetëm nga terminali duhet të ekzekutoni komandën:
   sudo ./ appartfile.run »
   Dhe me të duhet të jeni në gjendje të instaloni.
   Unë do të rekomandoja përdorimin e shoferëve mesa.

 15.   Jose Vicente Sanchis Marques dijo

  Mirëmëngjesi David. Faleminderit për ndihmën tuaj vetëmohuese për NDERRMARRJEN.
  Kjo është tabaka ime e marrë nga terminali:
  kontrollues i pajtueshëm: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD / ATI] Kabini [Radeon HD 8210]
  E kuptoj që është një Radeon HD 8210
  Por nuk e di cilin shofer ta instaloj
  Tani kam lexuar në UBUNLOG këtë:
  AMDGPU-PRO është azhurnuar me mbështetjen për versionet më të fundit të Ubuntu - Ubunlog
  https://ubunlog.com/amdgpu-pro-se-actualiza-con-soporte-para-las-ultimas-versiones-de-ubuntu/?utm_source=feedburner&utm_medium=%24%7Bfeed%2C+email%7D&utm_campaign=Feed%3A+%24%7BUbunlog%7D+%28%24%7BUbunlog%7D%29
  A mund ta instaloj eto ose do të bëj një rrëmujë
  Faleminderit shumë, David
  Nëse preferoni t'i përgjigjeni emailit tim, është e përsosur

 16.   matias dijo

  Mirëmëngjesi David, tutorial shumë i mirë. Unë ju pyes, unë dua të instaloj Kubuntu në një AMD A4-4000 APU (3GHz) me Grafikë AMD Radeon HD 7480D. Instaluesi që kam në USB fillon mirë dhe shfaqet ekrani i instalimit. Kur zgjedh "Install Kubuntu" kalojnë disa sekonda dhe kompjuteri rinis. Unë kam instaluar në dy PC të tjerë dhe ka punuar mirë, por jo në këtë. A mund të jenë vozitësit e videos? Cfare mund te bej? Nëse mund të më ndihmoni do të ishte mirë. Faleminderit shume!

  1.    David naranjo dijo

   Përshëndetje, mirëmëngjesi Matias.
   Ajo që thua është e çuditshme, ke provuar një tjetër USB?

 17.   David pacheco dijo

  Përshëndetje!!
  Më duhet një ndihmë e vogël ... Unë mendoj të jem duke përdorur një Readon 3000, unë tashmë kam shkarkuar shoferin siç thua ti, një skedar .run u dekompresua, por në kohën e ekzekutimit të tij, terminali tregon se nuk mund të jetë aksesuar, sepse skedari nuk ekziston ose drejtoria e specifikuar ...

  Shtuar kësaj nuk mund ta verifikoja versionin e xorg, unë jam duke përdorur një ubuntu 18.04.3 lts me desktop të budgie GNOME, nuk e di se sa ndikon kjo ...

  Shpresoj te me ndihmoni

 18.   Krishti dijo

  Përshëndetje, së pari falënderoj për kontributin tuaj dhe përmbajtjen tuaj!

  Nga ana tjetër kam një problem ... Kam instaluar linux mint 19.3 (bazuar në ubuntu) në fletoren time që ka një grafikë AMD HD 7340 (igp) dhe është e pamundur për mua ta instaloj, u përpoqa me gjithçka, është ka ndonjë mënyrë për të instaluar diçka për të detyruar instalimin ose të paktën të njoh një pjesë të grafikut?

  Faleminderit shumë!

 19.   Gratiman dijo

  Ayudaaa!, Unë kam një laptop ASUS me një kartë grafike të dedikuar që është Raedon RX 550X, në faqen AMD nuk ka asnjë drejtues për linux për këtë model, vetëm për Windows, çfarë mund të bëj? Useshtë e kotë për mua të kem një kartë grafike të dedikuar nëse në kohën e luajtjes përdor atë të integruar dhe me këtë është një mbeturinë e plotë, as ta lidh me një ekran që punon sepse as në HD nuk marr rezolucionin , faleminderit paraprakisht për ndihmën.

 20.   Alberto dijo

  Hi,

  Epo, përvoja ime personale mbase +40 orë para kompjuterit tim.

  I parë: Shkarkoni drejtuesit e vjetër. Nuk ka dobi për të shkarkuar atë të fundit, sepse bërthama do të thotë: JO FALEMINDERIT!
  wget –referues https://www.amd.com/es/support https://drivers.amd.com/drivers/linux/amdgpu-pro-18.40-673869-ubuntu-16.04.tar.xz

  2-të: nxjerr skedarin "tar -Jxvf amdgpu-pro-18.40-673869-ubuntu-16.04.tar.xz"

  3-të: instaloni duke përdorur komandën më të zakonshme: "./amdgpu-pro-install -y"

  dhe kjo është e gjitha

  Epo, në rastin tim kisha nvidia + radeon, kështu që ishte më e vështirë vërtet, por për nvidia ishte shumë e lehtë, thjesht fshini drejtuesit e vjetër dhe riinstaloni: «sudo apt-get install nvidia-455
  »

  Dhe rezultatet janë këtu (clinfo):
  rrënjë @ nvidia: / shtëpi / nvidia # klinfo
  Numri i platformave 2
  Emri i platformës NVIDIA CUDA
  Shitësi i platformës Korporata NVIDIA
  Versioni i Platformës OpenCL 1.2 CUDA 11.2.109
  Profili i platformës FULL_PROFILE
  Platformë Extensions cl_khr_global_int32_base_atomics cl_khr_global_int32_extended_atomics cl_khr_local_int32_base_atomics cl_khr_local_int32_extended_atomics cl_khr_fp64 cl_khr_byte_addressable_store cl_khr_icd cl_khr_gl_sharing cl_nv_compiler_options cl_nv_device_attribute_query cl_nv_pragma_unroll cl_nv_copy_opts cl_nv_create_buffer cl_khr_int64_base_atomics cl_khr_int64_extended_atomics cl_khr_device_uuid
  Prapashtesa e funksionit Platform Extensions NV

  Emri i platformës Përpunimi paralel paralel i përshpejtuar
  Pajisjet e Avancuara të Shitësit të Platformës, Inc.
  Versioni i Platformës OpenCL 2.0 AMD-APP (2117.10)
  Profili i platformës FULL_PROFILE
  Zgjatjet e platformës cl_khr_icd cl_amd_event_callback cl_amd_offline_devices
  Prapashtesa e funksionit Platform Extensions AMD

  Emri i platformës NVIDIA CUDA
  Numri i pajisjeve 3
  Emri i pajisjes GeForce GTX 1050 Ti
  Shitësi i pajisjeve NVIDIA Corporation
  ID-ja e shitësit të pajisjes 0x10de
  Versioni i pajisjes OpenCL 1.2 CUDA
  Versioni i drejtuesit 460.32.03
  Version i pajisjes OpenCL C OpenCL C 1.2
  Lloji i pajisjes GPU
  Profili i Pajisjes FULL_PROFILE
  Topologjia e Pajisjes (NV) PCI-E, 04: 00.0
  Njehsoni maksimalisht njësitë 6
  Frekuenca e orës maksimale 1506MHz
  Aftësia e Llogaritjes (NV) 6.1
  Ndarja e pajisjes (bërthama)
  Numri maksimal i nën-pajisjeve 1
  Llojet e ndarjes së mbështetur Asnjë
  Dimensionet e artikullit maksimal të punës 3
  Madhësitë maksimale të artikullit të punës 1024x1024x64
  Madhësia maksimale e grupit të punës 1024
  Madhësia e parapëlqyer e grupit të punës 32
  Madhësia e prishjes (NV) 32
  Madhësitë e preferuara / amtare vektoriale
  karrota 1/1
  e shkurtër 1/1
  int 1/1
  e gjatë 1/1
  gjysma 0/0 (n / a)
  noton 1/1
  dyfish 1/1 (cl_khr_fp64)
  Mbështetje e pikës lundruese me gjysmë precizion (n / a)
  Mbështetje me pikën e lundrimit me saktësi të vetme (bërthama)
  Denormalët Po
  Infinity dhe NANs Po
  Raundi më i afërt Po
  Raund në zero Po
  Raund deri në pafundësi Po
  IEEE754-2008 bashkohet shumëzimi-shtoni Po
  Mbështetja është imituar në softuerin Nr
  Operacione të ndarjes dhe sqrt të rrumbullakosura saktë Po
  Mbështetje me pikë lëvizëse me saktësi të dyfishtë (cl_khr_fp64)
  Denormalët Po
  Infinity dhe NANs Po
  Raundi më i afërt Po
  Raund në zero Po
  Raund deri në pafundësi Po
  IEEE754-2008 bashkohet shumëzimi-shtoni Po
  Mbështetja është imituar në softuerin Nr
  Operacionet e ndarjes dhe sqrt të rrumbullakosura saktë Nr
  Adresat bit 64, Little-Endian
  Madhësia globale e kujtesës 4236312576 (3.945GiB)
  Ndihma për korrigjimin e gabimit Nr
  Ndarja maksimale e kujtesës 1059078144 (1010MiB)
  Kujtesë e unifikuar për Pritësin dhe Pajisjen Nr
  Kujtesa e integruar (NV) Nr
  Shtrirja minimale për çdo lloj të dhënash 128 bajtë
  Rreshtimi i adresës bazë 4096 bit (512 bajt)
  Lloji i memorjes globale të memorjes globale Lexo / Shkruaj
  Madhësia e memorjes së memorjes globale 294912
  Linja e memorjes së memorjes globale 128 bajt
  Mbështetje imazhi Po
  Numri maksimal i mostrave për bërthamë 32
  Madhësia maksimale për imazhet 1D nga tampon 268435456 piksel
  Madhësia e grupit të imazhit 1D ose 2D me madhësi 2048 imazhe
  Madhësia maksimale e imazhit 2D 16384 × 32768 pixel
  Madhësia maksimale e imazhit 3D 16384x16384x16384 pixel
  Numri maksimal i harqeve të imazheve të lexuara 256
  Numri maksimal i harqeve të imazheve të shkruara 16
  Lloji i memorjes lokale Local
  Madhësia e kujtesës lokale 49152 (48KiB)
  Regjistrat për bllok (NV) 65536
  Madhësia maksimale e tamponit 65536 (64KiB)
  Numri maksimal i harqeve konstante 9
  Madhësia maksimale e argumentit të kernelit 4352 (4.25KiB)
  Prona të radhës
  Ekzekutim jashtë rendit Po
  Profilizimi Po
  Preferoni sinkronizimin e përdoruesit për ndërprerjen Nr
  Rezolucioni i kohëmatësit të profilizimit 1000ns
  Aftësitë e ekzekutimit
  Ekzekutoni bërthamat OpenCL Po
  Drejtoni bërthamat vendase Jo
  Koha e ekzekutimit të kernelit (NV) Nr
  Kopjim i njëkohshëm dhe ekzekutimi i bërthamës (NV) Po
  Numri i motorëve të kopjimit async 2
  madhësia e tamponit printf () 1048576 (1024KiB)
  Bërthamat e integruara
  Pajisja në dispozicion Po
  Përpiluesi i disponueshëm Po
  Lidhës i disponueshëm Po
  Extensions Device cl_khr_global_int32_base_atomics cl_khr_global_int32_extended_atomics cl_khr_local_int32_base_atomics cl_khr_local_int32_extended_atomics cl_khr_fp64 cl_khr_byte_addressable_store cl_khr_icd cl_khr_gl_sharing cl_nv_compiler_options cl_nv_device_attribute_query cl_nv_pragma_unroll cl_nv_copy_opts cl_nv_create_buffer cl_khr_int64_base_atomics cl_khr_int64_extended_atomics cl_khr_device_uuid

  Emri i pajisjes GeForce GTX 1050 Ti
  Shitësi i pajisjeve NVIDIA Corporation
  ID-ja e shitësit të pajisjes 0x10de
  Versioni i pajisjes OpenCL 1.2 CUDA
  Versioni i drejtuesit 460.32.03
  Version i pajisjes OpenCL C OpenCL C 1.2
  Lloji i pajisjes GPU
  Profili i Pajisjes FULL_PROFILE
  Topologjia e Pajisjes (NV) PCI-E, 05: 00.0
  Njehsoni maksimalisht njësitë 6
  Frekuenca e orës maksimale 1392MHz
  Aftësia e Llogaritjes (NV) 6.1
  Ndarja e pajisjes (bërthama)
  Numri maksimal i nën-pajisjeve 1
  Llojet e ndarjes së mbështetur Asnjë
  Dimensionet e artikullit maksimal të punës 3
  Madhësitë maksimale të artikullit të punës 1024x1024x64
  Madhësia maksimale e grupit të punës 1024
  Madhësia e parapëlqyer e grupit të punës 32
  Madhësia e prishjes (NV) 32
  Madhësitë e preferuara / amtare vektoriale
  karrota 1/1
  e shkurtër 1/1
  int 1/1
  e gjatë 1/1
  gjysma 0/0 (n / a)
  noton 1/1
  dyfish 1/1 (cl_khr_fp64)
  Mbështetje e pikës lundruese me gjysmë precizion (n / a)
  Mbështetje me pikën e lundrimit me saktësi të vetme (bërthama)
  Denormalët Po
  Infinity dhe NANs Po
  Raundi më i afërt Po
  Raund në zero Po
  Raund deri në pafundësi Po
  IEEE754-2008 bashkohet shumëzimi-shtoni Po
  Mbështetja është imituar në softuerin Nr
  Operacione të ndarjes dhe sqrt të rrumbullakosura saktë Po
  Mbështetje me pikë lëvizëse me saktësi të dyfishtë (cl_khr_fp64)
  Denormalët Po
  Infinity dhe NANs Po
  Raundi më i afërt Po
  Raund në zero Po
  Raund deri në pafundësi Po
  IEEE754-2008 bashkohet shumëzimi-shtoni Po
  Mbështetja është imituar në softuerin Nr
  Operacionet e ndarjes dhe sqrt të rrumbullakosura saktë Nr
  Adresat bit 64, Little-Endian
  Madhësia globale e kujtesës 4236312576 (3.945GiB)
  Ndihma për korrigjimin e gabimit Nr
  Ndarja maksimale e kujtesës 1059078144 (1010MiB)
  Kujtesë e unifikuar për Pritësin dhe Pajisjen Nr
  Kujtesa e integruar (NV) Nr
  Shtrirja minimale për çdo lloj të dhënash 128 bajtë
  Rreshtimi i adresës bazë 4096 bit (512 bajt)
  Lloji i memorjes globale të memorjes globale Lexo / Shkruaj
  Madhësia e memorjes së memorjes globale 294912
  Linja e memorjes së memorjes globale 128 bajt
  Mbështetje imazhi Po
  Numri maksimal i mostrave për bërthamë 32
  Madhësia maksimale për imazhet 1D nga tampon 268435456 piksel
  Madhësia e grupit të imazhit 1D ose 2D me madhësi 2048 imazhe
  Madhësia maksimale e imazhit 2D 16384 × 32768 pixel
  Madhësia maksimale e imazhit 3D 16384x16384x16384 pixel
  Numri maksimal i harqeve të imazheve të lexuara 256
  Numri maksimal i harqeve të imazheve të shkruara 16
  Lloji i memorjes lokale Local
  Madhësia e kujtesës lokale 49152 (48KiB)
  Regjistrat për bllok (NV) 65536
  Madhësia maksimale e tamponit 65536 (64KiB)
  Numri maksimal i harqeve konstante 9
  Madhësia maksimale e argumentit të kernelit 4352 (4.25KiB)
  Prona të radhës
  Ekzekutim jashtë rendit Po
  Profilizimi Po
  Preferoni sinkronizimin e përdoruesit për ndërprerjen Nr
  Rezolucioni i kohëmatësit të profilizimit 1000ns
  Aftësitë e ekzekutimit
  Ekzekutoni bërthamat OpenCL Po
  Drejtoni bërthamat vendase Jo
  Koha e ekzekutimit të kernelit (NV) Nr
  Kopjim i njëkohshëm dhe ekzekutimi i bërthamës (NV) Po
  Numri i motorëve të kopjimit async 2
  madhësia e tamponit printf () 1048576 (1024KiB)
  Bërthamat e integruara
  Pajisja në dispozicion Po
  Përpiluesi i disponueshëm Po
  Lidhës i disponueshëm Po
  Extensions Device cl_khr_global_int32_base_atomics cl_khr_global_int32_extended_atomics cl_khr_local_int32_base_atomics cl_khr_local_int32_extended_atomics cl_khr_fp64 cl_khr_byte_addressable_store cl_khr_icd cl_khr_gl_sharing cl_nv_compiler_options cl_nv_device_attribute_query cl_nv_pragma_unroll cl_nv_copy_opts cl_nv_create_buffer cl_khr_int64_base_atomics cl_khr_int64_extended_atomics cl_khr_device_uuid

  Emri i pajisjes GeForce GTX 1050 Ti
  Shitësi i pajisjeve NVIDIA Corporation
  ID-ja e shitësit të pajisjes 0x10de
  Versioni i pajisjes OpenCL 1.2 CUDA
  Versioni i drejtuesit 460.32.03
  Version i pajisjes OpenCL C OpenCL C 1.2
  Lloji i pajisjes GPU
  Profili i Pajisjes FULL_PROFILE
  Topologjia e Pajisjes (NV) PCI-E, 07: 00.0
  Njehsoni maksimalisht njësitë 6
  Frekuenca e orës maksimale 1506MHz
  Aftësia e Llogaritjes (NV) 6.1
  Ndarja e pajisjes (bërthama)
  Numri maksimal i nën-pajisjeve 1
  Llojet e ndarjes së mbështetur Asnjë
  Dimensionet e artikullit maksimal të punës 3
  Madhësitë maksimale të artikullit të punës 1024x1024x64
  Madhësia maksimale e grupit të punës 1024
  Madhësia e parapëlqyer e grupit të punës 32
  Madhësia e prishjes (NV) 32
  Madhësitë e preferuara / amtare vektoriale
  karrota 1/1
  e shkurtër 1/1
  int 1/1
  e gjatë 1/1
  gjysma 0/0 (n / a)
  noton 1/1
  dyfish 1/1 (cl_khr_fp64)
  Mbështetje e pikës lundruese me gjysmë precizion (n / a)
  Mbështetje me pikën e lundrimit me saktësi të vetme (bërthama)
  Denormalët Po
  Infinity dhe NANs Po
  Raundi më i afërt Po
  Raund në zero Po
  Raund deri në pafundësi Po
  IEEE754-2008 bashkohet shumëzimi-shtoni Po
  Mbështetja është imituar në softuerin Nr
  Operacione të ndarjes dhe sqrt të rrumbullakosura saktë Po
  Mbështetje me pikë lëvizëse me saktësi të dyfishtë (cl_khr_fp64)
  Denormalët Po
  Infinity dhe NANs Po
  Raundi më i afërt Po
  Raund në zero Po
  Raund deri në pafundësi Po
  IEEE754-2008 bashkohet shumëzimi-shtoni Po
  Mbështetja është imituar në softuerin Nr
  Operacionet e ndarjes dhe sqrt të rrumbullakosura saktë Nr
  Adresat bit 64, Little-Endian
  Madhësia globale e kujtesës 4236312576 (3.945GiB)
  Ndihma për korrigjimin e gabimit Nr
  Ndarja maksimale e kujtesës 1059078144 (1010MiB)
  Kujtesë e unifikuar për Pritësin dhe Pajisjen Nr
  Kujtesa e integruar (NV) Nr
  Shtrirja minimale për çdo lloj të dhënash 128 bajtë
  Rreshtimi i adresës bazë 4096 bit (512 bajt)
  Lloji i memorjes globale të memorjes globale Lexo / Shkruaj
  Madhësia e memorjes së memorjes globale 294912
  Linja e memorjes së memorjes globale 128 bajt
  Mbështetje imazhi Po
  Numri maksimal i mostrave për bërthamë 32
  Madhësia maksimale për imazhet 1D nga tampon 268435456 piksel
  Madhësia e grupit të imazhit 1D ose 2D me madhësi 2048 imazhe
  Madhësia maksimale e imazhit 2D 16384 × 32768 pixel
  Madhësia maksimale e imazhit 3D 16384x16384x16384 pixel
  Numri maksimal i harqeve të imazheve të lexuara 256
  Numri maksimal i harqeve të imazheve të shkruara 16
  Lloji i memorjes lokale Local
  Madhësia e kujtesës lokale 49152 (48KiB)
  Regjistrat për bllok (NV) 65536
  Madhësia maksimale e tamponit 65536 (64KiB)
  Numri maksimal i harqeve konstante 9
  Madhësia maksimale e argumentit të kernelit 4352 (4.25KiB)
  Prona të radhës
  Ekzekutim jashtë rendit Po
  Profilizimi Po
  Preferoni sinkronizimin e përdoruesit për ndërprerjen Nr
  Rezolucioni i kohëmatësit të profilizimit 1000ns
  Aftësitë e ekzekutimit
  Ekzekutoni bërthamat OpenCL Po
  Drejtoni bërthamat vendase Jo
  Koha e ekzekutimit të kernelit (NV) Nr
  Kopjim i njëkohshëm dhe ekzekutimi i bërthamës (NV) Po
  Numri i motorëve të kopjimit async 2
  madhësia e tamponit printf () 1048576 (1024KiB)
  Bërthamat e integruara
  Pajisja në dispozicion Po
  Përpiluesi i disponueshëm Po
  Lidhës i disponueshëm Po
  Extensions Device cl_khr_global_int32_base_atomics cl_khr_global_int32_extended_atomics cl_khr_local_int32_base_atomics cl_khr_local_int32_extended_atomics cl_khr_fp64 cl_khr_byte_addressable_store cl_khr_icd cl_khr_gl_sharing cl_nv_compiler_options cl_nv_device_attribute_query cl_nv_pragma_unroll cl_nv_copy_opts cl_nv_create_buffer cl_khr_int64_base_atomics cl_khr_int64_extended_atomics cl_khr_device_uuid

  Emri i platformës Përpunimi paralel paralel i përshpejtuar
  Numri i pajisjeve 1
  Emri i pajisjes AMD Athlon (tm) 64 X2 Dual Core Processor 4200+
  Autentiku i shitësit të pajisjeveAMD
  ID-ja e shitësit të pajisjes 0x1002
  Versioni i pajisjes OpenCL 1.2 AMD-APP (2117.10)
  Versioni i Shoferit 2117.10 (sse2)
  Version i pajisjes OpenCL C OpenCL C 1.2
  CPU i tipit të pajisjes
  Profili i Pajisjes FULL_PROFILE
  Emri i bordit të pajisjes (AMD)
  Topologjia e pajisjes (AMD) (n / a)
  Njehsoni maksimalisht njësitë 2
  Frekuenca e orës maksimale 1000MHz
  Ndarja e pajisjes (bërthama, cl_ext_device_fission)
  Numri maksimal i nën-pajisjeve 2
  Llojet e ndarjes së mbështetur në mënyrë të barabartë, sipas llogaritjeve, sipas fushës së afinitetit
  Fushat e afinitetit të mbështetur cache L2, cache L1, ndarëse tjetër
  Llojet e ndarjes së mbështetur (ext) në mënyrë të barabartë, sipas numërimeve, sipas fushës së afinitetit
  Fusha të afinitetit të mbështetur (shtesë) L2 memorie, L1 memorie e gatshme, e radhës e radhës
  Dimensionet e artikullit maksimal të punës 3
  Madhësitë maksimale të artikullit të punës 1024x1024x1024
  Madhësia maksimale e grupit të punës 1024
  Madhësia e parapëlqyer e grupit të punës 1
  Madhësitë e preferuara / amtare vektoriale
  kar 16/16
  e shkurtër 8/8
  int 4/4
  e gjatë 2/2
  gjysma 2/2 (n / a)
  noton 4/4
  dyfish 2/2 (cl_khr_fp64)
  Mbështetje e pikës lundruese me gjysmë precizion (n / a)
  Mbështetje me pikën e lundrimit me saktësi të vetme (bërthama)
  Denormalët Po
  Infinity dhe NANs Po
  Raundi më i afërt Po
  Raund në zero Po
  Raund deri në pafundësi Po
  IEEE754-2008 bashkohet shumëzimi-shtoni Po
  Mbështetja është imituar në softuerin Nr
  Operacione të ndarjes dhe sqrt të rrumbullakosura saktë Po
  Mbështetje me pikë lëvizëse me saktësi të dyfishtë (cl_khr_fp64)
  Denormalët Po
  Infinity dhe NANs Po
  Raundi më i afërt Po
  Raund në zero Po
  Raund deri në pafundësi Po
  IEEE754-2008 bashkohet shumëzimi-shtoni Po
  Mbështetja është imituar në softuerin Nr
  Operacionet e ndarjes dhe sqrt të rrumbullakosura saktë Nr
  Adresat bit 64, Little-Endian
  Madhësia globale e kujtesës 4011077632 (3.736GiB)
  Ndihma për korrigjimin e gabimit Nr
  Alokimi i kujtesës maksimale 2147483648 (2GiB)
  Kujtesë e unifikuar për Pritësin dhe Pajisjen Po
  Shtrirja minimale për çdo lloj të dhënash 128 bajtë
  Rreshtimi i adresës bazë 1024 bit (128 bajt)
  Lloji i memorjes globale të memorjes globale Lexo / Shkruaj
  Madhësia e memorjes së memorjes globale 65536
  Linja e memorjes së memorjes globale 64 bajt
  Mbështetje imazhi Po
  Numri maksimal i mostrave për bërthamë 16
  Madhësia maksimale për imazhet 1D nga tampon 65536 piksel
  Madhësia e grupit të imazhit 1D ose 2D me madhësi 2048 imazhe
  Madhësia maksimale e imazhit 2D 8192 × 8192 pixel
  Madhësia maksimale e imazhit 3D 2048x2048x2048 pixel
  Numri maksimal i harqeve të imazheve të lexuara 128
  Numri maksimal i harqeve të imazheve të shkruara 64
  Lloji i memorjes lokale Global
  Madhësia e kujtesës lokale 32768 (32KiB)
  Madhësia maksimale e tamponit 65536 (64KiB)
  Numri maksimal i harqeve konstante 8
  Madhësia maksimale e argumentit të kernelit 4096 (4KiB)
  Prona të radhës
  Ekzekutimi jashtë rendit Nr
  Profilizimi Po
  Preferoni sinkronizimin e përdoruesit për ndërprerje Po
  Rezolucioni i kohëmatësit të profilizimit 1ns
  Kohëmatësi i profilizimit kompenson që nga Epoka (AMD) 1612669084651338327ns (Dielli 7 Shk 04:38:04 2021)
  Aftësitë e ekzekutimit
  Ekzekutoni bërthamat OpenCL Po
  Drejtoni bërthamat vendase Po
  Versione SPIR 1.2
  madhësia e tamponit printf () 65536 (64KiB)
  Bërthamat e integruara
  Pajisja në dispozicion Po
  Përpiluesi i disponueshëm Po
  Lidhës i disponueshëm Po
  Extensions Device cl_khr_fp64 cl_amd_fp64 cl_khr_global_int32_base_atomics cl_khr_global_int32_extended_atomics cl_khr_local_int32_base_atomics cl_khr_local_int32_extended_atomics cl_khr_int64_base_atomics cl_khr_int64_extended_atomics cl_khr_3d_image_writes cl_khr_byte_addressable_store cl_khr_gl_sharing cl_ext_device_fission cl_amd_device_attribute_query cl_amd_vec3 cl_amd_printf cl_amd_media_ops cl_amd_media_ops2 cl_amd_popcnt cl_khr_spir cl_khr_gl_event

  Sjellja e platformës NULL
  clGetPlatformInfo (NULL, CL_PLATFORM_NAME,) Asnjë platformë
  clGetDeviceIDs (NULL, CL_DEVICE_TYPE_ALL,…) Asnjë platformë
  clCreateContext (NULL,…) [parazgjedhur] Asnjë platformë
  clCreateContext (NULL,…) [tjetër] Suksesi [NV]
  clCreateContextFromType (NULL, CL_DEVICE_TYPE_CPU) Asnjë platformë
  clCreateContextFromType (NULL, CL_DEVICE_TYPE_GPU) Asnjë platformë
  clCreateContextFromType (NULL, CL_DEVICE_TYPE_ACCELERATOR) Asnjë platformë
  clCreateContextFromType (NULL, CL_DEVICE_TYPE_CUSTOM) Asnjë platformë
  clCreateContextFromType (NULL, CL_DEVICE_TYPE_ALL) Asnjë platformë

 21.   E madhe 1 dijo

  Unë ju lë një manual që kam punuar pasi kam vuajtur aq shumë me të dy markat për të qenë në gjendje të bëj që NVIDIA + RADEON të punojë në të njëjtën Ubuntu:

  Hapat për të instaluar Ubuntu 20 me Nvidia + AMD

  1. Instaloni serverin Ubuntu 20.04.2.0 LTS (Focal Fossa)

  https://releases.ubuntu.com/20.04/ubuntu-20.04.2-live-server-amd64.iso

  2. Pasi të ketë filluar

  apt-get update && time apt-get dist-upgrade

  3. Ristartoni dhe instaloni shoferët AMD

  wget --referer https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-amdgpu-unified-linux-20-45 https://drivers.amd.com/drivers/linux/amdgpu-pro-20.45-1188099-ubuntu-20.04.tar.xz

  tar xJf amdgpu-pro-20.45-1188099-ubuntu-20.04.tar.xz

  ./amdgpu-pro-install --opencl=legacy,pal --headless --no-dkms

  4. Rinisni dhe instaloni drejtuesit Nvidia

  sudo ubuntu-drivers autoinstall
  # Shënim: kontrolloni me nvidia-smi
  # Nëse nuk është instaluar si duhet, atëherë ekzekuto:
  sudo apt install nvidia-driver-455

  5. Reboot dhe instaloni clinfo
  apt install clinfo

  drejtuar clinfo për të kontrolluar që të dy grafikët janë zbuluar

 22.   Çerdhe Jezusi MF dijo

  Kam marrë:
  në lspci:
  Kontrolluesi i ekranit: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Lexa PRO [Radeon 540/540X/550/550X / RX 540X/550/550X] (rev c3)

  dhe në | grep VGA:
  Kontrollues i pajtueshëm VGA: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Wani [Radeon R5/R6/R7 Graphics] (rev c8)

  cilin shofer duhet të shkarkoj?