Si të instaloni GIMP 2.9, versioni më i fundit në zhvillim, në Ubuntu

GIMP 2.9.4A e njihni GIMP? Çfarë pyetje pa kuptim që sapo bëra, apo jo? Për momentin, një nga redaktuesit më të njohur të imazheve me burim të hapur ka v2.8.18 në versionin e tij më të azhurnuar, por që është vetëm në versionin e tij zyrtar ose të qëndrueshëm. Për momentin ata tashmë janë duke u testuar GIMP 2.9.x, disa versione në zhvillim që do të lëshohen zyrtarisht më shpejt sesa më vonë dhe që ne tashmë mund t'i provojmë nëse dëshirojmë.

Por, përpara se të instalojmë një version zhvillimi, duhet të marrim parasysh disa gjëra, e para që "në zhvillim" ose "beta" do të thotë që ka të ngjarë të hasim në disa mangësi që nuk janë të pranishëm në versionin që është i disponueshëm tani në depot e parazgjedhura të Ubuntu. E dyta është se, logjikisht, për të instaluar GIMP 2.9.x do të duhet ta bëjmë duke shtuar një depo, diçka që shumë përdoruesve të Linux nuk u pëlqen.

Si të instaloni GIMP 2.9.x dhe versionet e zhvillimit të ardhshëm në Ubuntu

Siç kemi shpjeguar vetëm, për të instaluar Versione të zhvillimit të GIMP ne do të duhet ta bëjmë atë nga një depo që do të duhet të shtojmë në burimet tona. Versionet e reja do të jenë në dispozicion për Ubuntu 16.04 dhe më vonë, domethënë 16.10 dhe 17.04. Ne do ta instalojmë duke ndjekur këto hapa:

 1. Ne hapim një terminal dhe shkruajmë komandën e mëposhtme:
sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp-edge
 1. Tjetra, ne azhurnojmë paketat dhe instalojmë GIMP me komandën e mëposhtme:
sudo apt update && sudo apt install gimp

E thjeshtë, apo jo? Personalisht, unë nuk kam shumë lidhje me instalimin e depove dhe softuerit që është në fazën e testimit për shkak të asaj që kemi përmendur, së pari për shkak të të pasurit një burim më shumë për të rifreskuar dhe pastaj, ose ndoshta më e rëndësishmja, për shkak të përdorimit të softuerit që do të na paraqesë me më shumë probleme sesa versione të qëndrueshme., prandaj quhen të qëndrueshme.

A keni instaluar GIMP 2.9.x? Çfarë mendoni për këto versione zhvillimi të redaktorit të shkëlqyeshëm të imazheve GIMP?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   GjahtariS21 dijo

  Kur ekzekutoj komandën sudo add-apt-repository ppa: otto-kesselgulasch / gimp-edge më hedh një gabim pasi të futem në "sudo: add-apt-repository: urdhri nuk u gjet" Unë do të doja të dija zgjidhjen për këtë.

  Përshëndetje nga Meksika, më pëlqen ta vizitoj çdo ditë faqen.