Si të instaloni Lubuntu 16.04 Xenial Xerus

Si të instaloni Lubuntu 16.04

Duke vazhduar me raundin e instalimeve, sot duhet të botojmë rreth si ta instaloni Lubuntu 16.04. Kohët e fundit bleva një kompjuter që nuk është shumë i shtrenjtë, por më i fuqishëm se i vogli im Acer Aspire One D250. Nëse nuk do të kisha blerë një më tretës, pa dyshim do të përdorja Lubuntu 16.04 si sistemin operativ. Lubuntu përdor LXDE si mjedisin e saj grafik, gjë që e bën atë një sistem shumë të lehtë që funksionon veçanërisht mirë në kompjutera disi të kufizuar. Së bashku me Xubuntu, është një nga rekomandimet e mia kur sistemet e tjera nuk funksionojnë aq mirë sa ne do të dëshironim.

Siç kemi bërë me sistemet e tjera operative deri më tani, në këtë udhëzues të vogël do t'ju tregojmë se si të instaloni Lubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus dhe os ne do të rekomandojmë disa ndryshime, megjithëse shumë prej tyre ne gjithashtu i rekomandojmë në aromat e tjera të Ubuntu. Gjithashtu, Lubuntu nuk është aq i personalizueshëm sa shpërndarjet e tjera, por diçka mund të bëhet gjithmonë.

Hapat dhe kërkesat paraprake

 • Edhe pse zakonisht nuk ka asnjë problem, rekomandohet rezervimi nga të gjitha të dhënat e rëndësishme që mund të ndodhin.
 • Do të duhet një Pendrive 8G USB (këmbëngulës), 2 GB (Vetëm drejtpërdrejt) ose një DVD për të krijuar USB Bootable ose DVD Live nga do të instalojmë sistemin.
 • Nëse zgjidhni opsionin e rekomanduar për të krijuar një USB të bootable, në artikullin tonë Si të krijoni një USB bootable Ubuntu nga Mac dhe Windows keni disa mundësi që shpjegojnë se si ta krijoni atë.
 • Nëse nuk e keni bërë më parë, do të duhet të futni BIOS dhe të ndryshoni rendin e njësive fillestare. Rekomandohet që së pari të lexoni USB, pastaj CD dhe pastaj diskun e ngurtë (Floppy).
 • Për të qenë të sigurt, lidhni kompjuterin me kabëll dhe jo me Wi-Fi. Unë gjithmonë e them këtë, por kjo është për shkak se kompjuteri im nuk është i lidhur mirë me Wi-Fi derisa të bëj disa modifikime në të. Nëse nuk e lidh me kabllon, kam një gabim gjatë shkarkimit të paketave gjatë instalimit.

Si të instaloni Lubuntu 16.04

 1. Pasi të jetë futur dhe nisur USB-ja Bootable ose CD-ja e drejtpërdrejtë nga një prej tyre, ne do të hyjmë në desktopin e Lubuntu, ku do të shihni një shkurtore që do të nisë instalimin. Ne klikojmë dy herë mbi të.

Instalo-Lubuntu-16-04-0

 1. Gjëja e parë që do të shohim do të jetë gjuha e instalimit, e cila do të na lejojë të shohim instalimin në gjuhën tonë dhe, më vonë, sistemi do të jetë në atë që kemi zgjedhur në këtë pikë. Ne zgjedhim atë që duam dhe klikojmë në «Vazhdo».

Instalo-Lubuntu-16-04-1

 1. Nëse nuk jemi lidhur me internetin, në dritaren tjetër do të na thotë ta bëjmë këtë. Vlen të bëhet dhe ia vlen përmes kabllit, jo Wi-Fi. Unë ju them se sepse, siç e kam thënë në raste të ndryshme, duhet të bëj disa rregullime në mënyrë që sinjali im të mos pritet.
 2. Në dritaren tjetër mund të shkarkojmë softuer të palëve të treta, siç është ai që do të na lejojë të luajmë MP3 dhe azhurnime ndërsa instalojmë. Unë rekomandoj të kontrolloni të dy kutitë, por më shumë për të instaluar azhurnimet ndërsa sistemi është duke u instaluar. Nëse jo, do të ketë gjëra që mund të mos funksionojnë, të tilla si mbështetja për gjuhën tonë.

Instalo-Lubuntu-16-04-2

 1. Pika tjetër është një nga më të rëndësishmet, por ajo që ne do të bëjmë do të varet nga situata e secilit. Nëse nuk keni ndonjë gjë të instaluar, diçka të vështirë, por mund t’ia vlejë nëse, si unë, e instaloni në një makinë virtuale, do të shihni një imazh saktësisht si më poshtë. Nëse keni një sistem tjetër të instaluar, do të shihni shumë opsione të tjera: nëse nuk doni të komplikoni gjërat, është më mirë të zgjidhni opsionin për të fshirë të gjithë diskun dhe për të riinstaluar, azhurnuar sistemin ose, nëse tashmë keni pasur Windows, përdorni opsionin për boot të dyfishtë. Nga opsioni "Më shumë opsione" ne mund t'ju tregojmë se ku ta instaloni, në të njëjtën kohë mund të krijojmë ndarje të ndryshme.

Instalo-Lubuntu-16-04-3

 1. Pasi të jetë vendosur lloji i instalimit, ne e pranojmë duke klikuar "Vazhdo".

Instalo-Lubuntu-16-04-4

 1. Ne zgjedhim zonën tonë dhe klikojmë në «Vazhdo».

Instalo-Lubuntu-16-04-5

 1. Ne zgjedhim gjuhën e tastierës dhe klikojmë në «Vazhdo». Nëse nuk e dimë paraqitjen e tastierës sonë, mund ta zbulojmë automatikisht për ne, për të cilën do të duhet të klikojmë në "Zbulo paraqitjen e tastierës" dhe të shtypim tastet që kërkon.

Instalo-Lubuntu-16-04-6

 1. Një nga hapat e fundit do të jetë tregimi i emrit të përdoruesit dhe fjalëkalimit. Pasi të tregohet, ne klikojmë në «Vazhdo».

Instalo-Lubuntu-16-04-7

 1. Ne presim.

Instalo-Lubuntu-16-04-8

Instalo-Lubuntu-16-04-9

Instalo-Lubuntu-16-04-10

 1. Dhe së fundmi, ne klikojmë në «Rinisni».

Rekomandime

Meqenëse nuk është një sistem i konfigurueshëm si shijet e tjera të Ubuntu, e vetmja këshillë që do të jepja në një shpërndarje kaq të lehtë është të përdorni Qendra e Programeve Lubuntu, hyni në skedën "Instaluar" dhe shikoni se çfarë duam të heqim. Nga ana tjetër, unë gjithashtu do të instaloja gjithçka që do të përdor, të tilla si GIMP, Shutter dhe Clementine.

E keni provuar tashmë? Cfare mendoni ju

 

download


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

45 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alonso Alvarez Juárez dijo

  Nuk ka dyshim që Linux është sistemi operativ i së ardhmes

 2.   Alonso Alvarez Juárez dijo

  Dhe interneti i gjërave

 3.   Djall dijo

  ami më jep një dështim pas instalimit dhe rifillimit, thotë: / dev / sda1: i pastër, 124700/9641984 skedarë, 1336818/38550272 blloqe

  Kam provuar disa herë, kam vendosur pendrive me sistemin e montuar, është instaluar në fshini gjithçka dhe mënyrën e instalimit dhe kur të rifilloj unë ndryshoj opsionin e boot në hard disk në bios por asgjë ... i njëjti gabim gjithmonë.

  Sugjerime?

  1.    q3aq dijo

   Shikoni, juaji është që t'ju tregojë për asgjë, por bukur. E mira është që më kapët me humor të mirë sot, prandaj do ta shpjegoj.

   Ju jeni duke parë një mesazh dhe automatikisht po supozoni se është një gabim. Kjo nuk e di nëse ju ndodh sepse nuk dini anglisht ose sepse nuk keni shumë njohuri kompjuterike, por në thelb mesazhi thotë që ndarja «/ dev / sda1» është e pastër nga gabimet (po, e kundërta e asaj që keni menduar) tashmë Tjetra po ju tregon numrin e skedarëve dhe blloqeve që e përbëjnë atë, asgjë më shumë, dua të them, nuk keni problem. Nga rruga, ai mesazh na shfaqet të gjithëve (të paktën në të gjithë kompjuterët e mi).

   Për tu kuptuar, kjo është sikur në fund të instalimit të shfaqet mesazhi "Instalimi përfundoi me sukses" dhe dikush shkon dhe thotë: "Kam një gabim në fund të instalimit", xD

   1.    Djall dijo

    Faleminderit që ma shpjegove, por ekrani mbetet i zi me atë mesazh dhe prej andej nuk del ose rifillon apo asgjë në fund kam instaluar 15.10 e lubuntu dhe luksit ... nga mënyra se si është niveli i kompjuterit tim null me falni

    1.    q3aql dijo

     Epo, është e çuditshme që nuk fillon, prandaj duhet të jetë për një arsye tjetër që nuk funksionon, pasi që është një mesazh normal që shfaqet kur përdoret ext3 / 4 si sistemi i skedarëve. Nëse përdorni për shembull XFS nuk shfaqet.

     Nga rruga, a keni arritur të boot një Ubuntu 16.04 LTS LiveCD pa ndonjë problem (që është, pjesa desktop)? apo funksionon

     1.    Djall dijo

      Shtë një laptop i vogël asus pa cd me procesor Intel Atom dhe 2 GB RAM. Unë kam arritur të instaloj 15.10 me pendrive dhe kjo shkon mjaft mirë, kështu që unë nuk do ta prek atë gjithsesi Unë kam menduar që Ubuntu 16 duhet të marrë shumë për këtë mini-laptop. faleminderit shumë për përgjigjen


    2.    q3aql dijo

     Por le të shohim, edhe nëse nuk ka një CD, nga ajo që po më thua, ju keni nisur LiveCD (quhet kështu nga zakoni) nga një USB. Dhe në të njëjtën mënyrë që keni filluar 15.10, mund të filloni 16.04 dhe kjo është arsyeja pse ju pyeti nëse desktopi mund ta ngarkonte atë.

     Gjithashtu, kur them Ubuntu kam parasysh ndonjë nga variantet e tij (X / K / Lubuntu) që në fund të fundit janë të njëjtat, por me një desktop tjetër.

     1.    Djall dijo

      po bëhej e zezë, madje as nuk filloi me ta provuar pa instaluar. Para se të kisha versionin 14.04 të lubuntu sot u përpoqa të azhurnoja në moshën 16 vjeç por pa fat.


    3.    q3aql dijo

     Pikërisht, kjo ishte ajo që dua të them. Epo duhet të jetë ndonjë papajtueshmëri me një drejtues grafik ose diçka të ngjashme, e vërteta është se e juaja është të paktën kurioze.

     1.    Djall dijo

      çfarë nuk më ndodh mua. Faleminderit XDDD, e vërteta është se unë e kam lënë mini-laptopin shumë të bukur.


   2.    abl7182 dijo

    Po është një gabim, e njëjta gjë më ndodh, pas një instalimi të pastër, ai mesazh shfaqet në një ekran të zi skedarë të pastër #### ekran të zi, blloqe #### dhe nga atje nuk ndodh, nuk bën asgjë , ajo rifillon vetëm duke goditur ctrl + alt + fshini. Kam lexuar që mund të jetë që mbështetja grafike intel nuk e instalon atë si parazgjedhje (sidomos në netbooks), pasi që kur boot në modalitetin e rikuperimit hyn në modalitetin bazë të grafikës, diçka si "windows safe mode"

    Unë jam duke përdorur Lubuntu që nga 12.04 dhe nuk kisha pasur kurrë probleme, përveç 14.04 që nuk instaloi shërbimin e rrjetit si parazgjedhje.

    Emachines em250 netbook

  2.    Art-2 dijo

   Kam pasur të njëjtin problem, por tashmë e kam zgjidhur, e shpjegoj në lidhjen vijuese:

   http://www.taringa.net/comunidades/ubuntuparataringeros/9604527/Solucion-XUbuntu-no-bootea-luego-de-reinicio-de-instalacion.html

  3.    mikrofon dijo

   shikoni, futni mënyrën e dështimit të sigurt në terminal, shtypni komandën e mëposhtme «sudo lshw» do t'ju kërkojë fjalëkalimin e administratorit në informacionin që ju tregon, kërkoni referencën te "Dispaly" dhe shikoni llojin e chip, diçka si kjo
   «-Shfaqje: 0
   përshkrimi: Kontrollues i pajtueshëm me VGA
   produkti: Kontrolluesi i Grafikës së Integruar Mobile 945GSE Express
   shitësi: Intel Corporation
   ID fizike: 2 »

   Meqenëse e keni këtë informacion, google për të gjetur llojin e drejtuesit dhe mënyrën e instalimit të tij.

   problemi është se shoferi i videos që është instaluar nga parazgjedhja rrëzohet sapo ta instaloni, do t'ju lejojë të ekzekutoni videon në mënyrë korrekte

 4.   Xavier dijo

  E njëjta gjë më ka ndodhur, instalon por nuk kalon nëpër një ekran të zi me të njëjtën legjendë.

  1.    Djall dijo

   Siç e përmenda më parë, unë instalova lubuntu 15.10 për këtë arsye Javier, siç thotë q3aql duhet të jetë një lloj papajtueshmërie. të dihet ... por mirë nëse nuk e dini që nuk jeni i vetmi ose nuk keni bërë asgjë të keqe, kam kaluar tërë ditën duke riprovuar instalimin pas instalimit derisa të vendosi 15.10

 5.   jimmijazz dijo

  Po, kur filloni ndonjë mundësi boot, shfaqet një Bios Bug # 81. Mund të instalohet, por sapo të rindizet, shfaqet mesazhi i lartpërmendur dhe nuk ndodh nga atje.
  Unë gjithashtu kam një atom me 2Gb, nesër do të shohim se çfarë do të ndodhë me 15.10

  1.    Djall dijo

   15.10 pa probleme 🙂 po shkon mjaft mirë

  2.    Xavier dijo

   Epo, unë duhej të instaloja Lubuntu 14.04 (më pëlqen një version LTS) dhe gjithçka është në rregull. Ashtë për të ardhur keq që me të vërtetë doja të provoja Lubuntu 16.04. Nga rruga kjo më ndodhi në një Acer Aspire One Netbook nga 6 vjet më parë, kështu që unë jam i befasuar që është një papajtueshmëri sepse për shkak të vjetër nuk duhet të ketë kaq shumë probleme. Nga rruga, unë kam instaluar Ubuntu 14.04, Xubuntu 14.04, Manjaro, Linux Mint (nuk e mbaj mend versionin) dhe Trsiquel 7, të cilat i doja, por fatkeqësisht nuk mund të transmetoja një imazh tek një projektor, kështu që duhej ta instaloja Lubuntu ...

   1.    Xavier dijo

    Na vjen keq, përgjigjja ishte për Belial, unë e hutova zinxhirin.

    1.    jimmijazz dijo

     Në fund instalova Lubuntu 14.04, dhe pa probleme. Por mesazhi i Bios Bug vazhdonte të dilte. Pastaj funksionoi si duhet.
     Por vendosa të instaloj Ubuntu Mate 16.04, për të parë çfarë, mesazhi BIOS gjithashtu u shfaq, por ai u instalua si duhet, dhe është ai që po përdor tani

 6.   Armando dijo

  I njëjti gabim dhe me të njëjtin version. Le të shohim nëse provoj 15.10. Një gabim u shfaq me drejtuesin pa tel.

 7.   q3aql dijo

  Armando, Belial dhe jimmijazz mund të provoni versionin "Alternate" nëse funksionon, ai version ngarkon më pak gjëra dhe mendoj se shkon pa përshpejtim grafik të aktivizuar si parazgjedhje, pasi është për kompjuterë me më pak burime, mbase kjo do të zgjidhë problemin e nisjes . Isos janë këto:

  http://cdimages.ubuntu.com/lubuntu/releases/16.04/release/lubuntu-16.04-alternate-i386.iso
  http://cdimages.ubuntu.com/lubuntu/releases/16.04/release/lubuntu-16.04-alternate-amd64.iso

  PS: Nga rruga, e njëjta gjë më ndodhi me një fletore Acer që më solli një mik, kështu që unë gjithashtu do të provoj nëse funksionon me "Alternate".

  1.    Armando dijo

   Nuk më funksionoi: / Por unë instalova versionin 15.10 dhe great (Y)

  2.    Xavier dijo

   Epo, prisni për 16.04.1

   1.    Djall dijo

    Për momentin me 15.10 luksoz. Sipas mendimit tim modest, a nuk duhet të mbizotërojë pajtueshmëria dhe thjeshtësia për kompjuterët e vjetër, me burime të ulëta? Unë dua të them Lubuntu natyrisht, versioni i ri do të jetë mirë, por unë nuk jam i vetmi që nuk ju lejon ta instaloni.

    1.    jimmijazz dijo

     Në versionin ALTERNATE nuk mund të filloja pa instaluar dhe nuk e instalova. Unë mendoj se do të qëndroj me MATE, i cili për momentin shoh që funksionon shumë mirë

 8.   Jorge Cedi Medina dijo

  Për të zbuluar pse kompjuteri juaj nuk fillon, duhet të rishikoni regjistrat, Ctrl + Alt + F1
  Duket se në shumë raste nuk instalon drejtuesit e kartave video, të cilat janë instaluar me të
  sudo apt-get install xserver-xorg-video-intel (për kartën grafike intel)

 9.   Anthony dijo

  Përshëndetje
  Kur përpiqem të instaloj Lubuntu 16.04 LTS nga USB në një Acer Aspire One AOD250, ai vazhdimisht shkon në modalitetin e gjumit. Më duhet të godas tastin e hapësirës për ta ndezur përsëri.
  Fakti është që duhet shumë pak për t'u rikthyer në këtë mënyrë, duke më parandaluar që të përfundoj instalimin
  Nuk e di pse ndodh kjo
  Falënderim

 10.   josan2 dijo

  Problemi me Lubuntu 16.04 është se si parazgjedhje nuk instalon drejtuesit grafikë Intel, pra problemi.

  Nëse është një netbook dhe tashmë e kemi të instaluar por nuk fillon, duhet të fillojmë me instalimin pendrive dhe në ekranin fillestar të japim F6 dhe të aktivizojmë opsionin nomodeset

  Bërja e kësaj fillon në modalitetin 800 × 600. Por sapo atje mund të shkojmë në hard drive ku instalojmë Lubuntu dhe kërkojmë skedarin grub.cfg, i cili me sa duket do të jetë në dosjen / media / (disk uuid) / boot / grub

  Ne redaktojmë grub.cfg me të drejta rrënjësore dhe aty ndryshojmë aty ku shfaqet 'spërkatja e qetë' duke vendosur 'nomdeset i qetë spërkatjeje'. Ne i ruajmë ndryshimet, ristartojmë, heqim pendrive në mënyrë që ta bëjë atë nga hard disku kjo Lubuntu ynë do të fillojë në modalitetin 800 × 600

  Për të zgjidhur përfundimisht problemin me grafikët, duhet të instaloni drejtuesit grafikë Intel me këtë urdhër:

  sudo apt-get instaloni xserver-xorg-video-intel

  Pasi të instalohet, ne editojmë skedarin grub.cfg me të drejtat e administratorit

  fleta e sudo / boot/grub/grub.cfg

  dhe ku vendosim 'nomdeset i spërkatjes së qetë' vendosim përsëri 'spërkatje të qetë' dhe ruajmë ndryshimet.

  Pastaj ristartojmë dhe grafiku duhet të funksionojë si duhet.

  1.    Anthony dijo

   Josan 2, faleminderit shumë por nuk funksionon për mua.
   Netbook vihet përsëri në modalitetin e gjumit, në letargji ose unë e di ...
   Fakti është se në atë moment në teori po fillon të instalojë sistemin operativ, me të cilin nuk duhet të thuhet ende modaliteti (nga këndvështrimi im)
   Gjëja qesharake është se me Lubuntu 14.04 LTS nuk më ndodh mua
   Nëse diçka të ndodh, më thuaj
   Falënderim

 11.   xhozef dijo

  Më dha atë gabim në ubuntu mate dhe nuk më la të shkoj as nga atje, më tha ctrl + d të korrigjoja diçka që ishte e gabuar në sistemin e skedarëve në atë që po përpiqesha ta korrigjoja qëndroi atje dhe asgjë tjetër, kështu që Kam riinstaluar gjithçka, por në një mënyrë tjetër e shpjegoj veten time prej ditësh kam vërejtur se ubuntu16.04 dhe desktopët e tjerë kanë një defekt në instalimin në modalitetin LIVE me desktop të hapur dhe ndarje të montuara, kështu që e ristartova dhe i thashë që të hynte vetëm në instaloni menjëherë pa hyrë në desktop dhe montoni ndarjet dhe problemi i gatshëm i zgjidhur, unë mendoj se ato janë procese të hapura që parandalojnë konfigurimin dhe instalimin e duhur të ubuntu dhe derivateve të 16.04 kështu që në mënyrën e pastër të instalimit nuk i ekzekuton të gjitha këto procese dhe nuk ka asnjë problemet gjatë instalimit e them sepse gabimet më kanë ndodhur në të gjitha ambientet nga ubuntu, kde normale deri te mate dhe duket se është arsyeja pse e provova ashtu

  Nga ana tjetër, ndodh gjithashtu një gabim që zgjidhet gjithashtu dhe kjo është se ky version i ubuntu 16.04 sjell një defekt në disa karta wifii që shkëputet dhe kthehet dhe lidhet me rrjetin, duket një dështim i programit që kontrollon rrjeti në Ubuntu quhet menaxher i rrjetit si ky që ju duhet të instaloni një tjetër që bën të njëjtën gjë dhe të përmirësuar që nuk sjell atë gabim dhe është WICD ata bëjnë një instalim apt-get wicd pastaj një apt-get autoremove rivendos menaxherin e rrjetit dhe kur duke hyrë në tavolinën e punës ata hyjnë në menunë ata ekzekutojnë programin wicd që sjell një wifi të gjelbër hap një ndërfaqe lidhjeje në wifi-n tuaj që ata u japin atyre të lidhen me wifis e tyre ata vendosin fjalëkalimin dhe voila ata do të jenë në gjendje të lundrojnë pa probleme.

 12.   Marcelo dijo

  Përshëndetje, e njëjta gjë më ndodhi, unë kam një netbook mini msi L1300 me një atom n450 dhe një giga ram, unë gjithmonë përdor lubuntu që nga 12.04 dhe me 16.04 është i pari që kam pasur probleme, kam instaluar xubuntu 16.04 dhe funksionoi por për shijen time është e ngadaltë, kështu që unë përfundova duke instaluar zorín 9 lite që përdor lxde dhe është lts dhe e vërteta është se funksionon shumë, shumë mirë, më mirë sesa me lubuntu 14.04. Unë do të qëndroj me zorín atëherë

 13.   Sergio Mejia dijo

  Përshëndetje, sapo instalova lubuntu 16.04 dhe kam probleme në lidhjen e printerit tim, ai më tregon që shërbimi nuk është i lidhur

 14.   Karlos Pretini dijo

  Përshëndetje pas instalimit të lubuntu 16-04 më ka mbaruar wifi zbulon rrjetet por nuk mund të lidhem vendos fjalëkalimin tim dhe asgjë dhe nuk është numëruesi i gabuar sepse në laptopin e fqinjit me lubuntu 15.10 funksionon lidhet shpejt
  Nëse mund të më ndihmoni, ju falënderoj.

 15.   Marcelo dijo

  Me lubuntu 16.04.1 ai problem ka mbaruar. Tani mund të instalohet dhe të fillojë në çdo kompjuter

 16.   eloise86 dijo

  Faleminderit Jousseph!
  Unë kisha problemin me wifi dhe u përpoqa të ekzekutoj komandën apt-get install wicd, por nuk funksionoi. Kështu që unë shkova në "qendrën e softuerit Lubuntu", gjeta të metën (mendoj se do të thotë paketë) dhe nga shporta e instalova. Unë reboot dhe… voilà! Unë kisha 2 menaxherë të rrjetit, unë shkëputa rrjetin dhe u lidha përsëri me menaxherin "jeshil". Tjetri, deri më tani, as fu! Më në fund, nuk u përpoqa të çinstaloj paketën e menaxherit të rrjetit me "menaxherin e rrjetit apt-get autoremove", e bëra duke mësuar të përdor "Menaxherin e Paketave Synaptic" dhe duke çinstaluar (jo përgjithmonë, në rast se) rrjetin- menaxher që pashë të shënuar.
  Jeni të arsyeshme për historinë, por meqenëse unë kam shfletuar për një kohë pa e kuptuar zhargonin e përdorur në forume të këtyre njerëzve të përparuar, me siguri dikush ka të njëjtin nivel "dummie" dhe ka nevojë për një zgjidhje për të mos braktisur Linux / GNU kanë qenë korrekt në këtë të fundit nëse jo, unë e heq oktapodin).
  Salut!

 17.   Toni dijo

  E rekomandoni për një Acer NX.G11EB.002 (Intel Celeron N3050; 2 GB DDR3L SDRAM; 32 GB SSD) ??
  Ekrani me prekje do të funksionojë mirë dhe të gjitha lidhjet e Kartës USB dhe SD ??

 18.   rojë dijo

  Përshëndetje të gjithëve, unë kam një problem kur instaloj lubuntu 16.10 versionin më të fundit të kësaj kur zgjedh dhe bën të gjitha hapat, nuk ka asnjë problem, por sistemi më jep këtë gabim GRUB INSTALIMI Dështoi ky është imazhi http://subefotos.com/ver/?2630d993357183085cd0a7b1d7dc28e5o.jpg Unë nuk e di se çfarë ndodh Unë dua ta instaloj në një kompjuter portativ me 80 gb hard disk dhe 2 ram nuk di se çfarë të bëj jam provuar me LXLE shumë të ngarkuar, vat nuk e kam instaluar, debian lxde mundem jo në spanjisht, mini depo trisquel Janë të vjetruara Nuk mund të instaloj asgjë, karamele mente gjithashtu shumë e ngarkuar.

  Unë e vlerësoj ndihmën tuaj, ju lutem

  1.    smypmoid dijo

   Une kam te njejtin problem

 19.   smypmoid dijo

  Përshëndetje, po përpiqem të instaloj Lubuntu 16.04 në një ACER ASPIRE 5750G. Gjithmonë kam të njëjtin gabim gjatë instalimit. "Nuk mund të instaloj paketën" grub-pc "në" / target / ". Sistemi i instaluar nuk do të mund të niset pa ngarkuesin e nisjes GRUB.

  Unë kam fshirë të gjitha ndarjet, kam krijuar një ndarje Primare / dev / sda1 që e montoj si / dhe brenda një ndarjeje të zgjeruar / dev / sda3 që montoj si / shtëpi dhe një ndarje swap.

  Unë kam krijuar një tabelë të re ndarëse të tipit msdos.

  Por vazhdon të dështojë.

  Unë jam përpjekur të bëj instalimin e paracaktuar që fshin të gjithë hard diskun dhe instalon gjithçka në një ndarje të vetme, dhe as ajo nuk funksionon.

  Unë kam ndryshuar tabelën e ndarjes në llojin GPT. dhe asgjë fare.

  Unë kam modifikuar BIOS në mënyrë që SATA të jetë tip IDE.

  Nuk mund të mendoj asgjë tjetër për të bërë.

  Puna është që nëse instaloj Ubuntu, instalimi bëhet normalisht, por Lubuntu nuk ka asnjë mënyrë.

  Ndonje ide??

 20.   Joshua te dijo

  Përshëndetje kam një problem dhe është se kur përpiqem të boot lubuntu 14.04 nga një DVD por ekrani mbetet i zi dhe nga atje nuk ndodh, unë do të doja të di se çfarë mund të bëj për ta korrigjuar atë ose nëse DVD ishte keq djegur?
  Faleminderit shume paraprakisht.

 21.   me dëshirë dijo

  instalo lubuntu 16.04 dhe funksionon mirë mbase pak më e rëndë se 14.04 i vetmi gabim që më ndodh është me skype kur dëshiron të bësh thirrje video në 14.04 funksionoi mirë, në këtë më tregon gabim të panjohur dhe rifillon dikujt të njëjtën gjë ndodh?

 22.   i lirë dijo

  Përshëndetje, faleminderit për kontributin, është mirë për sa kohë që nuk ka gabime. Unë kam një acer aspire 5720z tek i cili kam fshirë plotësisht HDD për të kryer instalimin e Lubuntu. versioni LIVe punon për mua herë pas here. herë me ikonën e instalimit, herë pa të, herë me shiritin e fillimit dhe herë pa të. Gjëja është që kur marr gjithçka të përsosur dhe e jap për ta instaluar, në momentin "Unë mendoj" se ajo përfundon kopjimin dhe fillon të instalojë (supozoj se së pari grub) kompjuteri mbyllet. Mundohem ta filloj pa instalimin usb dhe më thotë se nuk ka disk bootable, të fus një disk dhe të shtyp një buton. (Këtu them se gjithçka ka shkuar në dreq)

  Tani, gjërat për të cilat mendoj se më duhen: Provo ta instalosh nga një cd për të parë nëse do të jetë diçka e usb me të cilën kam provuar.
  Unë jam përpjekur të instaloj grub në sda1 ose sda2 (duke e montuar) e vërteta është se nuk e kuptoj këtë por e bëra duke parë një manual. Por komanda sudo install-grub nuk funksionon. kështu që nuk mund ta instaloj në atë mënyrë.
  - Edhe nëse nuk kam sistem operativ, a mund të instaloj grub?

  Kam nevojë për ndihmë, unë kam ndryshuar tashmë nga HDD vetëm në rast se ishte gabimi. Nëse dikush më jep ndonjë tregues, unë do të mbushem me shpresë.

 23.   Paul dijo

  Mirëdita, dikush di se si ta instalojë grupin manualisht nga një terminal LXTerminal