Si të instaloni Manokwari në Ubuntu 16.04

manokwari

Lajmi për Gnome si desktop i paracaktuar ka bërë që shumë përdorues të kërkojnë alternativa të reja për t'u përdorur si desktop i Ubuntu. Desktop-et më të famshëm po përdoren masivisht nga përdoruesit që largohen nga Unity, por ka alternativa të tjera, më të panjohura që po bëhen gjithnjë e më të popullarizuara. Një prej tyre është manokwari.

Manokwari është një shell ose ndërfaqe Gnome. Nuk është siç duhet një desktop, por më tepër një personalizim i Gnome që e transformon atë në mënyrë të konsiderueshme.

Manokwari ka një ndërfaqe të ngjashme me Ubuntu Budgie. Ka një panel anësor i ngjashëm me Raven dhe përdor Plank si dokun e ndërfaqes. Dash është e vendosur në krye pranë applet dhe funksione të tilla si ora, mbyllja e sistemit, etj ...

Manokwari është një ndërfaqe që i duhet Gnome 3 për të punuar dhe kjo nuk është azhurnuar për një kohë të gjatë. Përditësimi i fundit u bë në 2016. Dhe pavarësisht kësaj, Manokwari kohët e fundit është paketuar për t'u instaluar dhe përdorur në Ubuntu.

Tjetra do t'ju tregojmë si ta instaloni Manokwari në Ubuntu 16.04, versioni LTS i Ubuntu dhe ndoshta versioni më i përdorur nga të gjitha versionet Ubuntu.

Për të instaluar Manokwari duhet të hapim një terminal dhe të shkruajmë sa vijon:

sudo add-apt-repository ppa:dotovr/manokwari
sudo apt update && sudo apt install manokwari

Kjo do të fillojë instalimin e përbërësve të ndryshëm të ndërfaqes Manokwari dhe në varësi të desktopit që kemi, Do të kërkohen përbërësit e gnome.

Manokwari nuk është një desktop për t'u përdorur, por as Uniteti nuk ishte. Por ndryshe nga e para, Uniteti u konsiderua nga shumë si një desktop i vërtetë.

Nëse tashmë përdorni Gnome në Ubuntu, unë ju rekomandoj të përdorni Manokwari, pasi është një personalizim shumë i dobishëm dhe i bukur. Nëse përdorni një desktop tjetër, ju rekomandoj ju e provoni në një makinë virtuale.

Arsyeja për këto rekomandime është për shkak të bibliotekave dhe përbërësve që janë instaluar. E padëmshme nëse kemi Gnome, por ato mund të dëmtojnë ose ndikojnë në punën e kompjuterit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Manuel dijo

    dhe sapo ta instaloj, si mund ta bëj të funksionojë?