Si të instaloni versionin më të fundit të Python në Ubuntu dhe Debian?

Si të instaloni versionin më të fundit të Python në Ubuntu dhe Debian?

Si të instaloni versionin më të fundit të Python në Ubuntu dhe Debian?

Siç dihet tashmë mirë nga shumë përdorues teknologjikë të sistemeve operative të lira dhe të hapura të bazuara në GNU/Linux, d.m.th. Shpërndarjet Linux si Ubuntu, Debian, Arch, Red Hat, SUSE dhe shumë të tjera; pothuajse të gjitha vijnë si parazgjedhje me disa versione jo të fundit dhe të qëndrueshme të Python të instaluar. Dhe sigurisht, kjo shpesh nuk paraqet ndonjë problem apo kufizim për një përdorues zyre apo administrativ në shtëpi, në shkollë apo në zyrë.

Por, për përdoruesit e teknologjisë së mesme ose të avancuar, si Zhvilluesit, Administratorët e Sistemit dhe Serverit, ose kurioziteti teknologjik i vetëmësuar në testimin dhe eksperimentimin e vazhdueshëm të aplikacioneve dhe sistemeve, kjo mund të përfaqësojë probleme dhe kufizime të caktuara. Dhe megjithëse, shumë herë, Disa Distro GNU/Linux vijnë me versione të tjera, pak më aktuale të Python në depot e tyre. të cilat janë instaluar si parazgjedhje, ato pothuajse kurrë nuk ofrojnë versionin më të fundit të qëndrueshëm dhe aq më pak, një në fazën e zhvillimit. Prandaj, nëse dikush ka nevojë të përdorë disa nga këto versione të lartpërmendura, ai duhet të përdorë mjete alternative. Dhe për këtë arsye, sot do t'ju tregojmë shkurtimisht hapat që duhet të ndiqni në dy metoda alternative për të arritur këtë qëllim. Kjo është, të dish se si «instaloni versionin më të fundit të Python në Ubuntu dhe Debian », ose derivate të tjera të tyre.

rreth instalimit të python 3.9

Por, përpara se të filloni këtë botim me këtë tutorial të dobishëm dhe interesant për të arritur «instaloni versionin më të fundit të Python në Ubuntu dhe Debian », ju rekomandojmë të eksploroni a postimi i mëparshëm i lidhur Me temën e Python, në fund të leximit të kësaj:

rreth instalimit të python 3.9
Artikulli i lidhur:
Python 3.9, si ta instaloni këtë version në Ubuntu 20.04

Tutorial për të instaluar Python në Ubuntu dhe Debian: Metodat alternative

Tutorial për të instaluar Python në Ubuntu dhe Debian: Metodat alternative

Metodat për të instaluar versionin më të fundit të Python në Ubuntu dhe Debian

Instalimi përmes Deadsnakes PPA Repository

El Depoja e Ekipit Deadsnakes PPA ka dëshmuar, për një kohë të gjatë, të jetë një furnizues i besueshëm të paketave të ndryshme versionet e python para Ubuntu, Debian dhe Distros rrjedhin prej tyre. Dhe për ta përdorur dhe instaluar disa versione të Python, hapat që duhen ndjekur aktualisht janë si më poshtë:

  • Hapni një Emulator Terminal në Ubuntu ose Derived
  • Ekzekutoni komandat e mëposhtme:
sudo add-apt-repository ppa:deadsnakes/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install python3.13

Nëse është e nevojshme, mund të instaloni gjithashtu një version të plotë duke zëvendësuar rendin e fundit të komandës me sa vijon:

sudo apt-get install python3.13-full

Ndërsa, nëse përdoret një Debian Distro ose derivat i tij, gjëja shtesë që duhet bërë do të jetë modifikoni skedarin “sources.list”. kërkohet me komandën e mëposhtme:

sudo nano /etc/apt/sources.list.d/deadsnakes-ubuntu-ppa-$VersionDebianDetectada.list

Më pas, ndryshoni fjalën "bullseye" ose "bookworm" ose ndonjë fjalë tjetër që korrespondon me Debian dhe Derivatives me fjalët "jammy" ose "focal" që korrespondojnë me Ubuntu. Dhe kështu merrni linjën e mëposhtme të depove (burimi i softuerit) si rezultat:

deb https://ppa.launchpadcontent.net/deadsnakes/ppa/ubuntu/ jammy main

Dhe kështu, vazhdoni me përditësimin e listës së paketave përsëri dhe instaloni python versionin 3, e cila ishte e nevojshme.

Instalimi përmes përpilimit të Python nga depoja zyrtare

Instalimi përmes përpilimit të Python nga depoja zyrtare

Kjo është zakonisht një rrugë pak më komplekse dhe më e gjatë, por edhe më e sigurt dhe më e besueshme, pasi është fjalë për fjalë shkarkoni skedarët burim Python nga depoja zyrtare për kompilim direkt nga kompjuteri ynë. Dhe për ta përdorur atë dhe arrini të instaloni disa versione të Python, hapat që duhen ndjekur aktualisht janë si më poshtë:

Hapat e mëparshëm: instalimi i paketave dhe bibliotekave thelbësore
sudo apt install wget build-essential
sudo apt-get install libreadline-gplv2-dev libncursesw5-dev libssl-dev libsqlite3-dev tk-dev libgdbm-dev libc6-dev libbz2-dev libffi-dev zlib1g-dev
Hapat kryesorë: Kompilimi i Python
cd /tmp/
wget https://www.python.org/ftp/python/3.13.0/Python-3.13.0a3.tar.xz
tar -xf Python-3.13.0a3.tar.xz
cd Python-3.13.0a3/
./configure #Opcional en caso de ser necesario u error: --enable-optimizations
make -j2 #Reemplace el número por otro para indicar la cantidad de núcleos de CPU asignados a la tarea.
sudo make install #Preferiblemente con el parámetro altinstall para una instalación en paralelo.

Nëse gjithçka ka shkuar mirë deri në këtë pikë, d.m.th., versioni i përmendur i shkarkuar është përpiluar me sukses, gjithçka që mbetet është provoni të instaloni versionin e ri dhe instalimi dhe përdorimi i Paketat Python përmes menaxherit "pip".. E cila mund të bëhet duke përdorur urdhrat e mëposhtëm të komandave:

python3.13 --version #Para chequear la versión nueva instalada.
python3 --version #Para chequear la versión previa instalada.
python3 -m pip --version #Para chequear la versión actual del Gestor PIP en la versión previa instalada de Python.
python3.13 -m pip --version #Para chequear la versión actual del Gestor PIP en la nueva versión instalada de Python.
python3.13 -m pip install --upgrade pip setuptools wheel #Instalación y actualización de paquetes Python esenciales.
sudo pip3.13 install --upgrade pip #Actualización a la última versión disponible del Gestor PIP.
sudo pip3.13 install speedtest-cli #Instalación del paquete Python SpeedTest CLI instalado con el Gestor PIP.
speedtest-cli #Ejecución del paquete Python SpeedTest CLI instalado con el Gestor PIP.
pyenv
Artikulli i lidhur:
Pyenv: Instaloni shumë versione të Python në sistemin tuaj

Përmbledhje 2023 - 2024

Përmbledhje

Me pak fjalë, nëse jeni një nga ata përdorues teknologjikë, të mesëm ose të avancuar (Dev, DevOps, SysAdmin, HelpDesk) ose thjesht një teknolog kurioz autodidakt i teknologjive të lira dhe të hapura në vitin 2024, shpresojmë që ky tutorial praktik dhe i dobishëm se si «instaloni çdo version të fundit të Python në Ubuntu dhe Debian » ju lejon të zgjidhni çdo kërkesë pavarësisht nëse është një version i vjetër dhe i qëndrueshëm ose një version modern dhe në zhvillim. Për më tepër, nëse dini ndonjë metodë tjetër alternative më efikase, ju ftojmë ta përmendni dhe ta shpjegoni shkurtimisht në komente për studimin, testimin dhe kënaqësinë e të gjithë Komunitetit tonë të IT Linuxera.

Së fundi, mos harroni ta ndani këtë postim të dobishëm dhe argëtues me të tjerët, dhe vizitoni fillimin e "faqe» në spanjisht ose gjuhë të tjera (duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera). Për më tepër, ju ftojmë të bashkoheni me ne Kanali zyrtar Telegram për të lexuar dhe ndarë më shumë lajme, udhëzues dhe mësime nga faqja jonë e internetit. Dhe gjithashtu, tjetra Kanali alternativ Telegram për të mësuar më shumë rreth Linuxverse në përgjithësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.