Instaloni versionet e reja të Kanellës dhe MATE në Ubuntu

Logoja e Ubuntu Mate

Kanellë dhe MATE janë, sot, dy alternativa të shkëlqyera për t'u marrë parasysh përveç Unitetit dhe pjesës tjetër të aromave të Ubuntu, megjithëse tashmë ka një aromë oficer me MATE nga Ubuntu. Gjithashtu, disa ditë më parë ju sollëm lajmin për fillimin e versione të reja nga të dy tryezat.

Epo, nëse disa ditë më parë ju kemi thënë në një lajm që ato ishin tashmë të disponueshme, në këtë artikull ne do t'ju mësojmë se si të instaloni Kanellën dhe MATE në Ubuntu, duke përdorur një metodë që me siguri do ta njihni tashmë, dhe që do të lehtësojë shumë procesin e mbajtjes së këtyre dy tryezave në kompjuterët tanë.

Instalimi i kanellës dhe MATE

Instalimi i kanellës

Të ketë Kanellë në kompjuterin tonë dhe me të një nga forks i njohur për GNOME 3 dhe që funksionon më mirë, do të duhet të përdorim metodën e shtimit të një PPA në depot tona, azhurnimin e listës dhe instalimin përfundimisht të paketës. Për ta bërë këtë, hapni një terminal dhe ekzekutoni komandat e mëposhtme:

sudo add-apt-repository ppa:gwendal-lebihan-dev/cinnamon-nightly
sudo apt-get update
sudo apt-get install cinnamon

Pasi të ketë mbaruar procesi, nëse e mbyllim sesionin mund të kthehemi në ekranin kryesor, ku ne mund të zgjedhim Kanellën si një desktop për të ekzekutuar sesionin tonë të ri.

Instalimi MATE

instaloni MATE në kompjuterin tonë Ne do të duhet të ekzekutojmë të njëjtën procedurë si ajo e mëparshme, me përjashtim që PPA dhe paketa e instalimit do të duhet të ndryshohen. Përsëri ne hapim një terminal dhe ekzekutojmë komandat e mëposhtme:

$ sudo apt-add-repository ppa:ubuntu-mate-dev/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install mate-desktop-environment
sudo apt-get install mate-desktop-environment-extras

Si në rastin e mëparshëm, për filloni një seancë MATE do të na duhet të shkojmë në ekranin e hyrjes

Me MATE më nostalgjiken ata do të rimarrin Ubuntu më klasik, dhe ata do të kenë edhe një herë në kompjuterin e tyre një sistem operativ që duket si ai që aq shumë na mungon.

Me këto hapa të thjeshtë nuk ke me justifikim në mënyrë që të mos instalohen të dy desktopët së bashku me Unitetin. Na tregoni si ka qenë përvoja juaj duke na lënë një koment.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   leonardo Ramirez dijo

    Ndihem më shumë i identifikuar me Mate sesa me Unitetin. Faleminderit për udhëzimin sepse unë tashmë kam Ubuntu 16.04 me Mate që punon bukur.