Si të instaloni versionin më të fundit të Budgie Desktop në Ubuntu 16.10

Desktopi i Budgie në Ubuntu

Pasi u lëshua versioni i fundit i Ubuntu 16.10, si dhe Remix i Budgie dhe versionin e ri të Budgie Desktop, me siguri shumë prej jush duan të kenë versionin më të fundit të kësaj desktopi në versionin tuaj të fundit të Ubuntu.

Versioni i fundit i Budgie Desktop është numëruar 10.2.8, një version që përfshin veçori të reja të tilla si applet për qasje të drejtpërdrejtë në dokumente. Përshtatja e Raven dhe paneleve të tjerë desktop, si dhe një ndryshim në menunë e vëllimit plotësojnë lajmet e versionit të ri. Pa harruar që të metat që ekzistonin si dhe disa ikona janë lustruar ose korrigjuar.

Budgie Desktop 10.2.8 është tani në dispozicion për Ubuntu dhe shpërndarjet e tjera

Në mënyrë që të instaloni këtë versioni i fundit i Budgie Desktop në Ubuntu tuaj 16.10 Ekzistojnë dy metoda, një e lehtë, ajo më e popullarizuara që është azhurnuar së fundmi dhe metoda tradicionale dhe zyrtare që gjejmë në depoja zyrtare të projektit në Github.

E para mund të bëhet duke hapur një terminal dhe duke shtypur sa vijon:

sudo add-apt-repository ppa:budgie-remix/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install budgie-desktop

Kjo do të fillojë instalimin e desktopit Budgie Desktop 10.2.8 në Ubuntu tuaj 16.10, por nuk është mënyra e vetme për ta bërë atë. Ne gjithashtu mund të bëjmë sa vijon:

git clone https://github.com/solus-project/budgie-desktop.git
cd budgie-desktop
./autogen.sh --prefix=/usr
make -j$(($(getconf _NPROCESSORS_ONLN)+1))
sudo make install

Kjo metodë është zyrtare, por është gjithashtu më konfuze për të sapoardhurit, pasi që ju duhet të keni të instaluara të gjitha varësitë, si dhe të ndërtuara-thelbësore, një paketë e nevojshme për të përpiluar ndonjë softuer.

Në çdo rast, të dyja metodat janë po aq të mira dhe të besueshme sa ato do të na japin përvojën më të mirë të Desktopit Budgie në Ubuntu 16.10 tuaj, megjithëse mundet gjithashtu bëhet në versionet më të vjetra të Ubuntu dhe ndonjë aromë tjetër zyrtare, si vetë Budgie Remix. Aromë zyrtare që u lansua disa ditë më parë, pak para publikimit të ri të Solus dhe Budgie Desktop.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luis R Malaga dijo

  A është e qëndrueshme?

 2.   Wilmer Munoz dijo

  Andres

  1.    Andrew Rosero Velasquez dijo