Instaloni versionin e ri të Inkscape 0.92.4 në Ubuntu dhe derivatet

spërkatje Inkscape

Inkscape enjë softuer grafik vektorial me cilësi profesionale Ekziston në Windows, Mac OS X dhe GNU / Linux. Përdoret nga profesionistët e dizajnit dhe hobistët në të gjithë botën për të krijuar një larmi grafike, të tilla si ilustrime, ikona, logo, diagrame, harta dhe grafika në internet.

Inkscape ka mjete të sofistikuara të vizatimit me aftësi të krahasueshme me Adobe Illustrator, CorelDRAW dhe Xara Xtreme. Mund të importoni dhe eksportoni formate të ndryshme skedarësh, përfshirë SVG, AI, EPS, PDF, PS dhe PNG.

Ajo ka një set të plotë tiparësh, një ndërfaqe të thjeshtë, mbështetje shumëgjuhëshe dhe është krijuar për t'u zgjeruar, përdoruesit mund të rregullojnë funksionalitetin e Inkscape me shtojca.

Inkscape përdor standardin e hapur W3C SVG (grafikë vektorë të shkallëzuar) si një format vendas, dhe është softuer falas dhe me burim të hapur.

Rreth versionit të ri të Inkscape 0.92.4

Ky version i ri i aplikacionit është një rregullim i defekteve dhe lëshim i stabilitetit.

edhe sjell disa përmirësime të dukshme të performancës në interpretimin e filtrit, mjetet për matjen, ruajtjen dhe lëvizjen e shtigjeve (me një efekt të rrugës së drejtpërdrejtë) dhe përfshin disa përmirësime të vogla, por mbresëlënëse të përdorshmërisë.

Ndryshime të rëndësishme
Ky version i Inkscape nuk do të funksionojë më me Windows XP. Inkscape 0.92.3 është versioni i fundit që punon në XP.
Projekti Inkscape ka hapur një orientues për një gjurmues të ri të defekteve në kod te përdoruesi në gitlab.

Ky gjurmues i ri mund të përdoret për të raportuar problemet që ndodhin me Inkscape 0.92.4 dhe me versione zhvillimi.
Inkscape 0.92.4 përmban përmirësime të qëndrueshmërisë dhe rregullime të defekteve në kod. Përmirësimet kryesore përfshijnë:

 • Ofrohet funksioni i të qenit në gjendje të rreshtojë shumë objekte si një grup në lidhje me një objekt të vetëm
 • Shkruani të dhënat e figurës në dalje standarde dhe lexojini
 • Kjo i lejon përdoruesit të eksperimentojë me zgjerimet duke punuar më shpejt brenda dokumenteve komplekse.
 • Shpejtësi e përmirësuar kur zgjedhni një shteg me shumë nyje
 • Bashkimi i elementeve të tekstit nuk do të shkaktojë një ndryshim në madhësinë e shkronjave për fëmijët
 • Ky version i ri është në gjendje të shtypë dhe / ose të shtypë madhësinë e saktë të letrës me printerë (veçanërisht Canon, EPSON, Konica Minolta)
 • Shihni performancën e përmirësuar të mjetit të matjes kur rrjetet janë të dukshme
 • Aftësia për të parë errësirën e duhur të imazheve bitmap të ngulitura pjesërisht transparente në eksportin PDF
 • Inkscape ofron bibliotekën e azhurnuar të poppler 0.72.0, e dobishme për përdoruesit e Mac-ve që krijojnë me Homebrew.

Ekrani i projektit Inkscape

U lëshua edhe një version alfa

Rreth të njëjtën kohë, projekti gjithashtu lëshoi ​​një version alfa të versionit 1.0. Ky version do të sjellë shumë karakteristika të reja.

Detajet mund të gjenden në shënimet e lëshimit paraprak, të cilat me siguri do të plotësohen nga disa shtesa.

Pikat kryesore që janë duke u punuar në këtë version të ri alfa të Inkscape 1.0 përfshijnë një ndërfaqe përdoruesi e azhurnuar që ofron mbështetje më të mirë për ekranet 4K / HiDPI.

Nga ana tjetër, pritet mbështetja tematike, me aftësinë që përdoruesi të rrotullohet dhe të pasqyrojë kanavacat, mundësi të reja për të eksportuar në formatin e imazhit PNG, shkronja të ndryshueshme (kërkon pango 1.41.1 ose më të lartë), si dhe operacione shumë më të shpejta dhe zgjedhje të një numri të madh të rrugëve.

Si të instaloni Inkscape 0.92.4 në Ubuntu dhe derivatet?

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë këtë version të ri të Inkscape 0.92.4 në Ubuntu dhe sisteme të tjerë të nxjerrë nga Ubuntu, ata duhet të hapin një terminal në sistem, kjo mund të bëhet me kombinimin e tastave "Ctrl + Alt + T ".

Dhe në të Ne do të shtypim komandën e mëposhtme me të cilën do të shtojmë depon e aplikacionit:

sudo add-apt-repository ppa:inkscape.dev/stable

sudo apt-get update

Bërë këtë për të instaluar inkscape, ne vetëm duhet të shkruajmë komandën:

sudo apt-get install inkscape

Si të çinstaloni Inkscape nga Ubuntu dhe derivatet?

Për ata që duan të heqin këtë aplikacion nga sistemet e tyre, ata do të duhet të ekzekutojnë vetëm komandat e mëposhtme në një terminal:

sudo add-apt-repository ppa:inkscape.dev/stable -r

sudo apt-get remove --autoremove inkscape

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.