Instaloni versionin e ri të kompletit të vizatimeve dhe ilustrimeve Krita 4.0

Krita 4

shkumës është një redaktues i njohur i imazheve i projektuar si një suitë vizatimesh dhe ilustrimi dixhital, Krita është softuer i lirë shpërndarë nën licencën GNU GPL, bazohet në bibliotekat e platformës KDE dhe përfshihet në Calligra Suite.

Ndërfaqja e aplikacionit është mjaft intuitive dhe përveç që për ata që njohin Photoshop kjo do të jetë mjaft e njohur. Krita na lejon të trajtojmë skedarët PSD, gjithashtu ka pajtueshmëri me OCIO dhe OpenEXR, mund të manipulojë pamjen për të ekzaminuar imazhe HDR përveç kësaj na lejon të menaxhojmë me ngjyra të plota përmes LCMS për ICC dhe OpenColor IO për EXR.

Dje u lëshua versioni i ri i Kirta duke ardhur në Kirta 4.0 me të cilin kemi ndryshime të reja të rëndësishme dhe gjithashtu disa rregullime të defekteve në këtë suitë.

Extremelyshtë jashtëzakonisht e rëndësishme të theksohet kjo ky version i ri i Krita shton një vektor të ri dhe formatin e tekstit kështu që zhvilluesit e komentojnë atë Edhe pse Kirta 4.0 i importoi siç duhet këto vektorë dhe tekst nga Kirta 3.0, nuk është 100% i pajtueshëm. kështu që mund të ketë disa ndryshime.

Kjo është arsyeja pse ata rekomandojnë sa vijon:

Bëni një kopje të dokumenteve të bëra në Krita 3 për t'i provuar kur i hapni në Krita 4 pa pasur frikë se mos humbni origjinalin.

Në disa raste, kalimi është thjesht i pamundur, nëse doni të vazhdoni të punoni në një dokument të caktuar të bërë në Krita 3, ju mund (në një kopje të tij) të shndërroni shtresat vektoriale në shtresa vizatimi dhe më pas ta hapni atë në Krita 4.

Në të gjitha sistemet operative mund të përdorni dy versionet e Krita, 3 dhe 4 pa qenë e nevojshme të çinstaloni njëra nga tjetra. Për të parandaluar konfliktet (pasi ata përdorin të njëjtat direktori, rekomandohet të përdorni: Në Windows skedarin zip, në Linux programet dhe në OSX "imazhet e diskut", të shkarkuara në direktori të ndryshme sesa aplikacionet.

brenda ndryshimet më të rëndësishme që ne do të gjejmë në këtë version të ri, ne gjejmë SVG dhe mjetet e tekstit, si dhe shoferi Python.

Ata kanë shtuar grupe të reja furçash Në këtë version, kjo lojë e re tani vjen si një pako.

Furçat Krita

Nga ana tjetër, ne shtoni një mjet dhe shtresë të tipit të maskës ngjyrosëse si dhe maskat e furçave të cilat na lejojnë të kopjojmë këshillat dhe parametrat e secilës furçë me të cilat mund të marrim rezultate të ndryshme dhe më interesante.

brenda ndryshimet e tjera që gjetëm:

 • Ndërfaqja është përmirësuar
 • Ata kanë shtuar skenarë të rinj
 • Maska me ngjyra që optimizojnë pikturimin e vizatimeve.
 • Mjeti Brushes tani ka një vrojtim të Brushes, numrit të shtuar të pikseleve të bojës dhe përmirësimeve të tjera.
 • Shtoi rrjetën pixel, në të cilën nëse zmadhoni mjaftueshëm, mund të shihni madhësinë e pikselit të vizatimit.
 • Shtoi rrjetë izometrike, një këndvështrim i ri për krijimet.
 • Mjet i ri Filters, i cili zëvendëson atë të vjetër dhe është shumë më i shpejtë dhe më efikas.

Nëse doni të dini më hollësisht ndryshimet që janë bërë në këtë version të ri të Kirta 4.0, mund t'i rishikoni në kjo lidhje.

Si të instaloni Kirta 4.0 në Ubuntu dhe derivatet?

Nëse dëshironi të instaloni versionin e ri të kësaj suite, ne duhet të shtojmë një depo në sistemin tonë, për atë ne do të kërkojmë përdorimin e një terminali, ne e ekzekutojmë atë duke shtypur ctrl + alt + t në të njëjtën kohë, vetëm tani duhet të shtojmë linjat vijuese:

sudo add-apt-repository ppa:kritalime/ppa

Pastaj vazhdojmë të azhurnojmë listën tonë të depove:

sudo apt update

Dhe së fundmi ne vazhdojmë të instalojmë apelin në kompjuterin tonë:

sudo apt install krita

Nëse tashmë e keni depon, e vetmja gjë që duhet të bëni është një azhurnim:

sudo apt upgrade

Si të instaloni Krita 4.0 në Ubuntu nga appimage?

Nëse nuk doni të plotësoni sistemin tuaj të depozitës, ne gjithashtu kemi mundësinë për të instaluar aplikacionin nga një imazh, gjithçka që duhet të shkarkoni skedarin vijues dhe jepni lejet e ekzekutimit për ta instaluar.

sudo chmod +x krita-4.0.0-x86_64.appimage
./krita-4.0.0-x86_64.appimage

Dhe me këtë ne kemi instaluar Krita në sistemin tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Moypher Nightkrelin dijo

  Përshëndetje, e di që komenti im është i parëndësishëm, por gjithsesi do ta bëj.
  Më duhet të ekzekutoj një program të quajtur Aigesub, deri në versionin U17.10 funksionoi mirë, në U18.04 ende funksionoi, ndërsa kur lëviz në U18.10 nuk mund ta përdor më.
  Prandaj e përdor shumë për të bërë titra. dhe më pëlqen ta përdor më shumë në Ubuntu, pasi në W10 nuk më tërheq.

  Lidhur me Krita, unë dua të ndryshoj gjuhën që vjen si parazgjedhje në Spanjisht, pashë shumë depo, kështu që unë gjithmonë vij për të kontrolluar këtu.
  Dhe faleminderit

  Lidhje me Aegisub http://www.aegisub.org/

 2.   Alex dijo

  Me gjithë respektin e duhur, nuk po e bëj, nuk e di se çfarë po bëj keq

 3.   Francis Alonso dijo

  Krita është mjeti më i mirë për vizatim dhe dizajn pa pagesë që njoh deri më tani. Më pëlqen sepse ju lejon të modifikoni ndërfaqen e menysë për qasje të shpejtë në veçoritë që përdorni më shumë dhe ka shumë burime dhe manuale për të mësuar teknika të reja.
  Unë kam një tabletë stilolaps XP-Pen Deco LW ( https://www.xp-pen.es/product/1175.html ), m'u deshën nja dy ditë për ta marrë vesh, ndjeshmëri shumë e mirë.