Instaloni verzionin më të fundit të dokut Plank në Ubuntu

Panteoni_ElementaryOS

Për ata që nuk e dinë Dërrasa është një nga doket më të popullarizuara dhe të lehta i cili aktualisht mund të gjendet për Linux. Shtë shkruar në Vala, është përdorur si parazgjedhje në sistemin bazë dhe sapo ka arritur në versionin e tij 0.11.0, duke përfshirë veçori të reja interesante në proces.

Ky version i fundit i Plank, midis risive të tjera, përfshin mbeshtetje per doket -afërsisht, funksionet e dok-. Mbani në mend se Plank tashmë i kishte veshur këto doket standarde - për shembull, funksionet e ekranit në desktop, menaxherit të clipboard, orës dhe koshit të plehrave janë doket-. Përveç kësaj, ne gjithashtu mund të gjejmë kontrolle migrimi në GSettings.

Me këtë mundësi të fundit migrimi, tani e tutje është e mundur të shtohet doket shumëfish. Sidoqoftë, ky opsion nuk është ende i disponueshëm përmes preferencave të Plank, prandaj është e nevojshme të futni Redaktorin Dconf për ta aktivizuar atë.

Me përsëritjen më të fundit të Plank, ikona që ju lejoi të çaktivizoni dok në ekran nuk është më e dukshme. Për të hyrë në preferencat e ndërfaqes së përdoruesit dok duhet të hapni një terminal dhe të futni komandën e mëposhtme:

plank --preferences

Si të instaloni versionin e ri të Plank në Ubuntu

Nëse jeni përdorues i sistemit themelor dhe dëshironi të azhurnoni Freya përmes PPA, dijeni procesin e instalimit do të përpiqet të heqë paketat e rëndësishme të desktopit, kështu që është më mirë të presim që ajo të arrijë në depot e qëndrueshme të distro.

instaloni versionin e fundit të Plank Në Ubuntu 16.04, 15.10, 15.04 dhe 14.04 dhe derivatet e tyre, më poshtë keni APP-në zyrtare të versioneve të qëndrueshme të Plank. Thjesht shtoni PPA dhe instaloni ose azhurnoni në Plank 0.11.0 duke hapur një terminal dhe ekzekutuar komandat e mëposhtme:

sudo add-apt-repository ppa:docky-core/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install plank

Mos hezitoni të na lini një koment nëse guxoni ta provoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Roberto Perez dijo

  Ne do të instalojmë për të provuar këtë Dock në Ubuntu Mate!

 2.   Urbano dijo

  A do të jetë më e lehtë se Docky? E kam atë në fletore dhe ngadalësohet.

 3.   Perez i ri dijo

  Mirëmëngjes, faleminderit dhe ju lutem më tregoni se ku mund ta shkarkoj sfondin e desktopit të botimit. Faleminderit

  1.    Roberto Perez dijo

   Google atë si "HD stacion treni sfond" kështu që unë e gjeta atë. të fala

 4.   Mendoza dijo

  Faleminderit, më në fund arrita të konfiguroj dërrasën.

 5.   pburgosj dijo

  Linux Mint 17.3 Pink: funksionon shumë mirë… shkëlqyeshëm… faleminderit !!! te Sergio Agudo

 6.   Guillermo dijo

  Mirëmëngjes njeri i mirë, të lutem, si ta bëj shiritin e sipërm transparent?

 7.   Alfonso dijo

  Ka qenë shumë e lehtë pa pasur një ide dhe pa filluar në botën e Linux, më pëlqen shumë.
  Unë përdor Xubunto në një kompjuter portativ të vjetër dhe më shkon për shtat.