Si të instaloni Xubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus

Xubuntu 16.04

Duke vazhduar me udhëzimet tona për të instaluar shijet e Ubuntu, sot duhet të bëjmë atë që shpjegon si ta instaloni Xubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus. Xubuntu përdor mjedis grafik Xfce, që do të thotë se është një sistem operativ i shkathët në të njëjtën kohë që është shumë i personalizueshëm. Për cilët kompjuterë do të rekomandoja Xubuntu? Epo, për kompjuterët me burime të kufizuara, por jo aq shumë sa të mos mund të instaloni një sistem operativ që lejon të bëhen ndryshime.

Më duhet të pranoj që imazhi Xubuntu më duket shumë themelor, në një farë mënyre e ngjashme me Lubuntu, por ndryshe nga versioni LXDE, shumë ndryshime mund t'i bëhen asaj në një mënyrë të thjeshtë siç do të bënim në Ubuntu MATE që më pëlqen shumë. Siç kemi bërë në artikuj të tjerë, ne gjithashtu do t'ju rekomandojmë disa gjëra për të konfiguruar sistemin tuaj operativ siç ju pëlqen më shumë.

Hapat dhe kërkesat paraprake

Si gjithmonë, ne vazhdojmë me detaje disa hapa paraprakë që ia vlen të ndërmerren dhe çfarë do të duhet për të instaluar Xubuntu ose ndonjë shpërndarje tjetër të bazuar në Ubuntu:

 • Edhe pse zakonisht nuk ka asnjë problem, rekomandohet rezervimi nga të gjitha të dhënat e rëndësishme që mund të ndodhin.
 • Do të duhet një Pendrive 8G USB (këmbëngulës), 2 GB (Vetëm drejtpërdrejt) ose një DVD për të krijuar USB Bootable ose DVD Live nga do të instalojmë sistemin.
 • Nëse zgjidhni opsionin e rekomanduar për të krijuar një USB të bootable, në artikullin tonë Si të krijoni një USB bootable Ubuntu nga Mac dhe Windows keni disa mundësi që shpjegojnë se si ta krijoni atë.
 • Nëse nuk e keni bërë më parë, do të duhet të futni BIOS dhe të ndryshoni rendin e njësive fillestare. Rekomandohet që së pari të lexoni USB, pastaj CD dhe pastaj diskun e ngurtë (Floppy).
 • Për të qenë të sigurt, lidhni kompjuterin me kabëll dhe jo me Wi-Fi. Unë gjithmonë e them këtë, por kjo është për shkak se kompjuteri im nuk është i lidhur mirë me Wi-Fi derisa të bëj disa modifikime në të. Nëse nuk e lidh me kabllon, kam një gabim gjatë shkarkimit të paketave gjatë instalimit.

Si të instaloni Xubuntu 16.04

Ndryshe nga shpërndarjet e tjera, kur boot nga DVD / USB Bootable me Xubuntu 16.04, ne do të shohim se ajo hyn direkt gjithëpranim (programi i instalimit). Nëse dëshironi të provoni sistemin, thjesht mbyllni dritaren e instalimit, diçka që unë kam bërë për të qenë në gjendje të marr pamjet e ekranit. Mos harroni gjithashtu se mund të shfaqet një ekran që na kërkon të lidhemi me internetin nëse nuk jemi Procesi i instalimit është si më poshtë:

 1. Ne zgjedhim gjuhën dhe klikojmë në «Vazhdo».

Instalo-Xubuntu-16-04-0

 1. Në dritaren tjetër, unë gjithmonë rekomandoj të kontrolloni të dy kutitë pasi, nëse nuk e bëni këtë, kur të filloni sistemin do të duhet të azhurnojmë dhe mund të ketë gjëra që nuk funksionojnë, të tilla si mbështetja për gjuhën tonë. Ne shënojmë dy kutitë dhe klikojmë në «Vazhdo».

Instalo-Xubuntu-16-04-1

 1. Në dritaren e tretë është vendi ku do të zgjedhim llojin e instalimit që duam:
  • Update. Nëse do të kishim një version më të vjetër, mund të azhurnojmë.
  • Hiqni Ubuntu dhe riinstaloni. Ky mund të jetë një opsion nëse ne gjithashtu kemi një ndarje tjetër me Windows, kështu që instalimi do të bëhet në krye të ndarjes tonë për Linux dhe nuk do të prekë të tjerët.
  • Fshi diskun dhe instalo. Nëse kemi ndarje të shumta dhe duam të heqim gjithçka që të kemi vetëm Xubuntu 16.04, kjo duhet të jetë zgjedhja jonë.
  • Më shumë opsione. Ky opsion nuk do të lejojë krijimin, ndryshimin e madhësive dhe fshirjen e ndarjeve, të cilat mund të vijnë në ndihmë nëse duam të krijojmë disa ndarje (të tilla si / home ose / boot) për Linux-in tonë.

Instalo-Xubuntu-16-04-2

 1. Pasi të kemi zgjedhur llojin e instalimit, ne klikojmë në "Instalo tani".
 2. Ne e pranojmë njoftimin duke klikuar "Vazhdo".

Instalo-Xubuntu-16-04-4

 1. Ne zgjedhim zonën tonë kohore dhe klikojmë në «Vazhdo».

Instalo-Xubuntu-16-04-5

 1. Ne zgjedhim gjuhën tonë dhe klikojmë në «Vazhdo». Nëse nuk e dimë se cila është paraqitja jonë e tastierës, mund të klikojmë në "Zbulo paraqitjen e tastierës" dhe të shkruajmë në kutinë për të kontrolluar që gjithçka është e saktë.

Instalo-Xubuntu-16-04-6

 1. Në dritaren tjetër, ne do të vendosim emrin tonë të përdoruesit, emrin e ekipit dhe fjalëkalimin tonë. Pastaj klikojmë në «Vazhdo».

Instalo-Xubuntu-16-04-7

 1. Ne presim.

Instalo-Xubuntu-16-04-8

Instalim-Xubuntu

 1. Dhe së fundmi, ne rifillojmë kompjuterin.

Instalimi-Xubuntu-2

Çfarë duhet të bëni pas instalimit të Xubuntu 16.04

Instaloni dhe çinstaloni paketat

Për mua, kjo është një normë. Të gjithë sistemet operative vijnë me softuer që nuk do ta përdorim kurrë. Pse duam një sistem të lehtë nëse do ta ngopim atë? Bestshtë më mirë të lëshoni çakëll. Për ta bërë këtë, ne hapim menunë (lart majtas) dhe kërkojmë "softuer" për të hyrë në Qendrën e Programeve Xubuntu, ku do të shohim paketat që kemi instaluar dhe do të kontrollojmë nëse duam të çinstalojmë ndonjë. Sa i përket paketave që ne do të instalojmë, më poshtë keni disa rekomandime personale që janë pothuajse të njëjtat që unë rekomandova në ditën e tij për Ubuntu MATE:

Qendra e programeve kompjuterikë

 • Synaptic. Menaxheri i paketës.
 • qepen. Një mjet i avancuar për marrjen e fotografive në ekran dhe redaktimin e tyre më vonë.
 • GIMP. Mendoj se ka mjaft prezantime. "Photoshop" më i përdorur në Linux.
 • qbittorrent. Klienti i rrjetit BitTorrent.
 • Kodi. Media player i njohur më parë si XBMC.
 • Aetbootina. Për të krijuar USB të drejtpërdrejta.
 • GParted. Mjeti për të formatuar, ndryshuar madhësinë dhe, me pak fjalë, për të menaxhuar ndarjet që nuk e kuptoj se si nuk është instaluar këtu ose në shpërndarje të tjera.
 • RedShift. Eliminoni tonet blu për të na ndihmuar të flemë natën.
 • Clementine. Një lexues audio i bazuar në Amarok, por më i thjeshtuar.

Shtoni lëshues të personalizuar

Qendra e Programeve Xubuntu

Alsoshtë gjithashtu një maksimë për mua. Menutë e fillimit nuk do të kishin asgjë të gabuar nëse nuk do të duhej të bënim një shëtitje para se të klikonim në aplikacionin që duam të ekzekutojmë. Nëse duhet të hyjmë në një specifik disa herë në ditë, ajo ecje bëhet e gjatë, kështu që ia vlen të krijoni lidhje. Për shembull, ne shkojmë në menunë e fillimit dhe, në vend që të klikojmë në aplikacionin që duam të lëshojmë, ne dytësisht klikojmë dhe zgjedhim "Shto në panel". Nëse nuk është në pozicionin që duam, siç është rasti në pamjen e mëparshme të ekranit, ne klikojmë dytësisht mbi to dhe i tërheqim zvarrë. Nëse nuk mundemi sepse ka ikona të tjera që na bllokojnë rrugën, ne klikojmë me të djathtën mbi këto ikona, zgjidhim kutinë që thotë "Bllok në panel" dhe, tani, ne e zhvendosim atë.

Menuja që shihni në pamjen e mëparshme të ekranit është ajo që shfaqet kur klikojmë dytësisht në panelin e sipërm. Nëse duam të shtojmë elementë të rinj, të tillë si një shkurtore për komandën "xkill" (të cilën unë e përdora gjatë shkrimit të këtij postimi) për të mbyllur ndonjë aplikacion mashtrues, ne do ta bëjmë këtë duke klikuar me të djathtën dhe duke zgjedhur Paneli / Shto elementë të rinj ...

A keni instaluar Xubuntu 16.04? Cfare mendoni ju


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   engjëll dijo

  Unë jam duke përdorur Xubuntu për më shumë se një vit dhe e dua atë, kur doli versioni 16.04, unë e instalova atë.

  Nuk mund ta vendos serverin SAMBA të punojë, a di dikush se si ta bëjë këtë apo një alternativë tjetër?

  As aplikacioni Bluetooth nuk funksionon shumë mirë për mua.

  Falënderim

 2.   JADE (Outra Jade që pëlqen edhe BTS) dijo

  Ju faleminderit.

  Unë e vlerësova shumë. = D

 3.   Fotot e Joshuas dijo

  ndonjë zyrë që punon në këtë distro?

 4.   baetulo dijo

  Përshëndetje
  Unë kam instaluar xubuntu në një makinë të vjetër aspire 3000. Gjithçka funksionon mirë për mua përveç konfigurimit të ekranit që pranon vetëm rezolucionin minimal 800 × 480. Unë kam kërkuar kudo për një zgjidhje dhe nuk ka asnjë mënyrë që ta ndryshoj atë. Natyrisht imazhet dalin nga ekrani.
  Ndonjë ndihmë ju lutem !!
  Shumë falemnderit.

 5.   David G. dijo

  Nuk e di nëse e kanë vërejtur, por shpërndarja është XXX (Xubuntu Xenial Xerus)

 6.   Angel Rodriguez Rodriguez dijo

  Engjëll, më pëlqen Xubuntu 16.04, por kam diçka që nuk mund ta bëj, është se nuk mund të digj CD ose DVD, prandaj do ta vlerësoja vërtet nëse dikush di të më bëjë të regjistroj dhe të fshij atë që ishte regjistruar për të përdorur DVDSW rishkruhet do ta vlerësonte shumë.
  Përshëndetje të ngrohta për adhuruesit e Linux në përgjithësi.
  Engjëlli RR