Dëshironi të provoni Kanellën Ubuntu? Tani në dispozicion versioni që na lejon të shohim se në çfarë po punojnë

Remix Ubuntu Cinnamon

Ka ca kohë që nga ajo kohë ne botojmë artikulli i parë rreth Kanellë Ubuntu këtu në Ubunlog. Shtë një projekt që po hedh hapat e parë, por ka indikacione që na bëjnë të mendojmë se do të bëhet aroma zyrtare numër 9 e familjes Ubuntu. Nuk do të vijë si konkurrencë as për të hequr dorë nga Linux Mint, por do të jetë një mundësi shumë interesante që shumë mendojnë se duhet të kishte ardhur më shpejt. Ende nuk ka ndonjë datë të lëshimit për një version të qëndrueshëm, por tashmë është publikuar një imazh i parë që na lejon të shohim se për çfarë po punojnë.

Por përpara se të vazhdoni me këtë artikull ose të siguroni lidhjen e shkarkimit, duhet të mbani mend disa gjëra: është një version provë, një që na lejon të kemi një kontakt të parë, por nuk rekomandohet aspak ta instaloni në pajisjet e prodhimit. Kreu i projektit që aktualisht njihet si Ubuntu Cinnamon Remix ose thjesht Cinnamon Remix rekomandon testimin e imazhit në një makinë virtuale, pasi që EFI nuk po punon për ta siç duhet.

Provoni Kanellën e Ubuntu tani në Kuti GNOME

Me sa u shpjegua më lart, lidhja për të shkarkuar ISO-në e parë të Kanellës Ubuntu është kjo. Ashtu si versionet Ubuntu Daily Build, pesha aktuale e imazhit tejkalon 2 GB, gjë që nuk duhet të jetë problem sepse duhet ta përdorim atë në një makinë virtuale. Personalisht, sa herë që duhet të provojmë një distro si ky Remix i Kanellës, unë do të rekomandoja ta bëja më tej Kuti GNOME. Megjithëse mund të paraqesë më shumë probleme sesa VirtualBox në sistemet operative si Kubuntu, më e zakonshmja është që ne mund të kryejmë testet menjëherë, pasi nuk do të shihet në një dritare të vogël si në programin e famshëm Oracle.

Dhe çfarë do të shohim nëse provojmë ISO-në e parë të kanellës Ubuntu? Thashë: një kontakt të parë në të cilin shohim një Ubuntu me një panel më të ulët si Linux Mint, logon e Kanellës Ubuntu dhe temën dhe aplikacionet që projekti ka zgjedhur, siç janë LibreOffice 6.3.2, Firefox 70, Rhythmbox ose GIMP. Përveç kësaj, ai përfshin lajme nga Eoan Ermine, të tilla si bërthama Linux 5.3. Ajo që është disi e habitshme është se ajo lëviz mjaft mirë pavarësisht se e drejton atë në një makinë virtuale, dhe kjo nuk është diçka që mund të themi për të gjitha sistemet operative.

Pa dyshim, mënyra më e mirë për të ditur se çfarë përmban ISO për momentin është ta shkarkoni dhe ta provoni (në një makinë virtuale, jini të kujdesshëm), por ne ju lëmë me disa pamje ekrani.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.