Kali Linux 2019.2 tani i disponueshëm, me Linux 4.19.28 dhe përmirësime të ARM

KaliLinux 2019.2

Siguria Fyese ka pasur kënaqësinë të shpall nisja e KaliLinux 2019.2, azhurnimi i dytë për mirëmbajtjen e vitit 2019 të sistemit operativ "hakimi etik" që ata zhvillojnë. Versioni i ri është lëshuar për të përfshirë disa karakteristika të reja të tilla si Linux 4.19.28, e cila është paksa befasuese pasi nuk është as versioni i fundit i qëndrueshëm dhe as versioni i fundit LTS i kernelit Linux. Karakteristikat më të rëndësishme të reja të këtij njoftimi kanë të bëjnë me një paketë mjetesh.

Kali Linux 2019.2 prezanton një version i ri i NetHunter, e cila na lejon të përdorim mjetet Kali Linux në pajisjet mobile Android. Versioni i fundit i këtij pako mjetesh përfshin mbështetje për 13 pajisje të reja, përfshirë Nexus 6, Nexus 6P, OnePlus 2 dhe versionet LTE dhe WiFi të Galaxy Tab S4. Në total, tashmë ka më shumë se 50 pajisje që mbështeten nga Kali Linux NetHunter. Më poshtë keni një video se si funksionon mjeti.

Kali Linux NetHunter 2019.2 tashmë mbështet më shumë se 50 pajisje

Si mund të ishte ndryshe, sistemi operativ desktop gjithashtu ka marrë përmirësime, ndër të cilat ne kemi azhurnuar mjete të tilla si exe2hex, msfpc dhe seclists. Ajo që duket më e rëndësishme është se ata kanë mbështetje e përmirësuar për pajisjet ARM në mënyrë që instalimi i OS Kali Linux 2019.2 të funksionojë më mirë. Tani, përdoruesit me kompjuterë ARM do të zbulojnë se fillimi i Kali Linux për herë të parë do të zgjasë më shumë se normalisht, gjë që do të thotë se disa paketa do të instalohen përsëri. Ju gjithashtu mund të shihni që hyrja po mbyllet dy herë, por kjo sjellje është normale dhe do të zhduket pasi të instalohen të gjitha paketat.

Përdoruesit e interesuar mund të shkarkojnë Kali Linux 2019.2 nga kjo lidhje. Nëse ajo që ju intereson është NetHunter, mund ta shkarkoni softuerin nga këtu.

katoolin
Artikulli i lidhur:
Instaloni mjetet e Kali Linux në Ubuntu 18.10 me Katoolin


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.