Kanella 3.2 tani e disponueshme. Si ta instaloni në Ubuntu

Kanellë 3.2Disa ditë më parë kemi shkruar duke informuar se ky mjedis grafik tashmë mund të instalohet, por jo ende zyrtarisht. Nga sot, Kanella 3.2 tani është në dispozicion në depot e qëndrueshme, kështu që tani mund të instalohet me një paqe më të madhe mendore, si duke mos pasur nevojë të shtoni ndonjë depo në Linux Mint ashtu edhe duke qenë tashmë të sigurt se gjatë instalimit të tij do të instalojmë një version të ri të këtij mjedisi grafik që tashmë është testuar mjaftueshëm për të të etiketohen të qëndrueshme.

Nëse dëshirojmë, tani mund ta instalojmë Kanellën 3.2 gjithashtu në Ubuntu 16.04 ose më vonë pa rrezikuar asgjë në të njëjtën mënyrë që të mund të instalojmë mjedise të tjera grafike si KDE, MATE ose Xfce. Më poshtë keni informacion që mbledh lajmet e përfshira në këtë version të ri të Kanellës dhe si ta instaloni atë në çdo shpërndarje të bazuar në Ubuntu që është lëshuar pas Prillit 2016.

Çfarë ka të re në kanellë 3.2

 • Mbështetje për panelet vertikale.
 • Funksioni "Shikoni në desktop".
 • Mbështetje për njoftimet zanore.
 • Applet i përmirësuar i tastierës.
 • Opsioni për të treguar përqindjen pranë rrëshqitësit të vëllimit.
 • Cilësimet e animacionit të menysë.
 • Përmirësimi i ndërruesit të stacioneve të punës.
 • Menaxher i thjeshtuar i sfondit.
 • Ndryshimet në shtresën e applet.
 • Rregullime të ndryshme të defekteve në kod.

Si të instaloni Kanellën 3.2 në Ubuntu 16.04+

instaloni këtë mjedis grafik në Ubuntu 16.04 ose ndonjë shpërndarje e bazuar në këtë sistem operativ dhe versionet e mëvonshme, ne thjesht duhet të hapim një terminal dhe të shkruajmë sa vijon:

sudo add-apt-repository ppa:embrosyn/cinnamon && sudo apt update && sudo apt install cinnamon -y

Komanda e fundit do të instalojë versionin e fundit të Kanellës dhe të gjitha varësitë e tij, ndërsa "-y" do ta parandalojë atë që të kërkojë konfirmim. Për të hyrë në mjedisin e ri grafik do të duhet mbyll seancën aktive, klikoni në logon e Ubuntu dhe zgjidhni mjedisin Linux Mint. A e keni bërë tashmë atë? Po Kanella 3.2?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rafa dijo

  Përshëndetje!!

  Epo, unë kam një problem me këtë version të instaluar në Ubuntu 16.04. Për çfarëdo arsye, nuk i zbaton mirë temat. Për shembull, paneli ndryshon në temën e zgjedhur, por kur shfaq menunë, kalendarin, menunë e opsioneve dytësore, etj., Tema shfaqet e përzier me temën "Kanellë" që vjen si parazgjedhje dhe duket shumë keq.

  Unë kam provuar një makinë virtualbox dhe më ndodh e njëjta gjë, nuk e di nëse do të jetë një dështim i përgjithësuar.

  Një gjë tjetër që më ndodh është që kur kaloni një ikonë nga një dosje nautilus në desktop, ajo kopjohet, sikur të ishte në një medium tjetër. Nëse e bëni nga Nemo, elementi lëviz. Por gjëja më e keqe është se në të dy rastet, artikulli i zhvendosur në dy kopje shfaqet në tavolinën e punës (njëra është vetë sendi dhe tjetra është si një imazh, nuk ju lejon ta klikoni me miun)

  Shtë sikur Nautilus dhe Nemo janë në rrugë dhe desktopi shfaqet nga të dy në të njëjtën kohë. Shumë e rrallë!!

  Përshëndetje !!

 2.   D'Artagnan dijo

  Më pëlqen Kanella shumë më tepër se Ubuntu, siç duhet. Më pëlqen më shumë Kanella se Gnome-Shell ose Mate. E dini, të shijoni ngjyrat. Kanella duke qenë një pirun i Gnome, sipas mendimit tim, duhet të vijë më shumë sesa Gnome. Provimi i Kanellës Sara, e cila bazohet në Ubuntu, nuk pushon së mahnituri nga shpejtësia, thjeshtësia dhe efektiviteti i saj. Kush mund ta thoshte atë, paradokse të jetës.

 3.   Imazhi i mbajtësit të vendit të Juan Antonio Gomar dijo

  Kanella nuk është e keqe, por mua gjithmonë më ka pëlqyer Mate

 4.   Diego dijo

  Sapo e instalova dhe nuk di si ta përdor, nuk shoh ndryshim në asgjë, për më tepër, unë jap aplikacionin Ubuntu Software dhe ai hapet dhe mbyllet automatikisht, nuk më lejon ta përdor . Çfarë mund të bëj, si mund të kthehem dhe ta çinstaloj këtë. 🙁