Kanella 3.2 tani është gati dhe do të përfshijë mbështetje për panele vertikale

Kanellë 3.2Këtë javë, shtoi udhëheqësi i projektit Linux Mint, Clement Lefebvre Kanellë 3.2Faqja e GitHub të projektit, që do të thotë se versioni tjetër i këtij mjedisi grafik tashmë ka përfunduar dhe se çdo përdorues me përvojë që dëshiron mund të shkarkojë kodin burimor dhe ta provojë atë. Lëshimi i tij zyrtar do të bëhet së bashku me Linux Mint 18.1 Serena, versioni i ri i këtij sistemi operativ të njohur që do të mbërrijë në fund të vitit.

Risi më e spikatur, ose ajo që do të bie më shumë në sy, është mbështetje për panele vertikale, nga të cilat keni një imazh që kryeson këtë postim. Siç mund ta shihni në imazh, ju mund të vendosni panelet në të majtë dhe të djathtë të desktopit, diçka që personalisht nuk më ka pëlqyer kurrë. Nga ana tjetër, ai gjithashtu do të jetë në gjendje të luajë tinguj kur shfaqen njoftimet, ai do të arrijë me një applet Tastierë e përmirësuar, një cilësim për animacionet e reja të menusë, dhe cilësimet e përmirësuara të Xlet.

Kanella 3.2 Vjen në fund të vitit 2016

Kanellë 3.2

Kanella 3.2 do të përfshijë gjithashtu tiparet e reja të mëposhtme:

 • Përmirësimet në ndryshimin e hapësirave të punës.
 • Menaxher i thjeshtuar i sfondit.
 • Navigimi i tastierës përmes menyve kontekstuale.
 • Cilësimet dhe treguesit e përditësuar të aplikacionit.
 • Mbështetje për të treguar përqindjen afër slider të vëllimit.
 • Efecto vfade parazgjedhur
 • Pozicioni i njoftimeve të sistemit në sirtar është fiksuar.
 • Njoftimet nuk varen më nga GConf.
 • Përdoruesit mund të fillojnë cilësimet e Kanellës edhe nëse nuk ka ndonjë panel të disponueshëm.
 • applet dhe komponentët do të arrijnë me një shtresë të re për të mbështetur funksionin e ri të paneleve vertikale.
 • Funksion i ri i quajtur "Shikoni në desktop" që do të na lejojë të shohim një nga desktopët tanë aktivë.
 • koshat bin nga Kanella është konvertuar në Python 3.
 • Mbështetje për GTK + 3.

Vetëm sot vendosa të provoj Linux Mint MATE dhe më pëlqen shumë si funksionon. Personalisht, nuk e shoh veten duke përdorur Kanellë 3.2 sepse kompjuteri im nuk është shumë i fuqishëm, por versioni tjetër i mjedisit grafik Linux Mint do të vijë me shumë lajme interesante që ia vlen të merren parasysh, veçanërisht për ata që tashmë e përdorin atë në PC e tyre. Nëse dëshironi të provoni Kanellën 3.2, mund ta bëni duke shkarkuar kodin e saj nga faqja GitHub që shtuam në fillim të këtij postimi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   John dijo

  Aktualisht Mate më duket desktopi më i mirë për GNU / Linux, është si të përdorësh Ubuntu të një jete

 2.   Patrick dijo

  A mund të bëni një shpjegim të vogël se si ta azhurnoni ...

 3.   DieGNU dijo

  Dhe seksioni "i vogël" mungon, të cilin ata gjithashtu supozohej të shtonin, të një UI vendas për Bumblebee që të jetë në gjendje të nisë programet me kartën grafike të dedikuar pa pasur nevojë të përdorësh konsolën. 😉 Se në shpërndarjet me origjinë Ubuntu ato japin pak të njëjtën gjë, por ato që nuk i pëlqejnë OpenSuse ose Fedora, mund të vijnë në ndihmë për lojtarët në laptopë ose PC me grafikë të dyfishtë.