Kanella Ubuntu, aroma zyrtare e ardhshme, konkursi më i mirë për Linux Mint

Kanellë Ubuntu

Në vitet e fundit, familja Canonical ka ndryshuar shumë. Pa shikuar shumë prapa në kohë, në 2015 erdhi ajo që ishte aroma ime e preferuar për një kohë të gjatë, Ubuntu MATE që rimori ambientin klasik grafik pas kalimit në Unity. Kohët e fundit, ashtu si vitin e kaluar, versioni kryesor u kthye në GNOME, kështu që Ubuntu GNOME është zhdukur dhe Ubuntu Studio është në linjë. Në ekstremin tjetër është Kanellë Ubuntu, një aromë që ndjek hapat që Ubuntu Budgie dha në fund të vitit 2016.

Ajo që bëri Ubuntu Budgie, diçka ndryshe nga sa bëri Ubuntu MATE, u drejtua si një kandidat për të qenë aroma zyrtare e Ubuntu dhe Canonical i vuri re ata, por ata nuk përdorën emrin e tyre përfundimtar derisa u bënë zyrtarisht pjesë e familjes. Fillimisht, ata quheshin Budgie Remix, ashtu si versioni "Kanellë" tani quhet Remix i Kanellës së Ubuntu. Me emrin e diktuar nga rregullat Kanonike të vendosura tashmë, hapi tjetër është t'u tregojmë atyre se ata mund të krijojnë paketa Ubuntu siç duhet.

Kanella e Ubuntu mund të jetë aroma e 9 e Ubuntu

Një fakt interesant, i cili zakonisht komentohet, për shembull, në lajmet sportive, është se llogaria zyrtare e Ubuntu në Twitter ai filloi te ndiqte në kanellë Ubuntu gushtin e kaluar. Këto kompani nuk qepen pa fije dhe kjo është një shenjë që mund të merret si një mirëseardhje në familje.

Por ata janë ende duke bërë hapat e parë. Tani për tani, faqja në internet është në zhvillim e sipër (ubuntucinnamon.org) dhe mund të arrihet vetëm me një kod. Ata janë në një fazë kaq të hershme sa që, ndërsa është e vërtetë që ekziston një version provë tashmë i përgatitur, ata thonë se do të lëshojnë Ubuntu Cinnamon 19.10 që nga viti 2020, që do të thotë se nuk do të ketë asnjë version ditën e lirimit të Eoan Ermine i cili do të jetë më 17 tetor.

Dhe çfarë do të jetë kanella e Ubuntu? Thjesht edhe një aromë tjetër. Si të gjithë të tjerët, ajo do të jetë një shpërndarje e bazuar në Ubuntu e mbështetur nga Canonical, megjithëse do të mirëmbahet nga zhvilluesit e saj. Si aromë zyrtare, zemra e saj do të jetë Ubuntu, por do të përdorë ambientin grafik Kanella, me aplikacionet, appletet dhe të tjerët që do të ofrojnë një përvojë përdorimi ndryshe nga pjesa tjetër e vëllezërve të saj. Duhet të jetë e ngjashme me përdorimin Linux Mint, i cili e bëri të famshëm mjedisin grafik të Kanellës. Gjithashtu, që një version aq i rëndësishëm sa do ta përdorë Kanella e Ubuntu do ta bëjë desktopin "Kanellën" të përmirësohet më shpejt.

A jeni i interesuar për këtë përbërës të ri të familjes Ubuntu?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Juan Carlos dijo

  Shumë, shumë interesante. Le të presim të shohim se çfarë mund të ndodhë.

 2.   Monica Martin dijo

  Çfarë ndryshimi do të kishte midis Kanellës së Ubuntu dhe instalimit të desktopit në Ubuntu? Për shembull, unë instalova desktopin Xfce në Ubuntu 20 dhe do të doja të dija se çfarë ndryshimi do të bënte nëse do të kisha instaluar Xubuntu 20.