Kanella Ubuntu 19.10 Eoan Ermine tani në dispozicion!

Kanellë Ubuntu 19.10

Disa muaj më parë, një server ai zbuloi diçka për të cilën nuk po flitej sa duhet: ata po punojnë për një version të ri të Ubuntu që, nëse nuk ndodh asgjë, do të përfundojë të jetë aroma zyrtare e familjes Canonical. Emri i saj do të jetë Kanellë Ubuntu, por projekti do të quhet Ubuntu Cinnamon Remix derisa të hyjë plotësisht në familje. Sot lajmi është se ata tashmë kanë lëshuar versionin e parë të qëndrueshëm të Kanellë Ubuntu 19.10 Eoan Ermine.

Kjo është njoftuar në rrjetin social Twitter, ku kemi në dispozicion imazhin që kryeson këtë artikull dhe lidhjet me të gjitha informacionet e lidhura. Fillimi i version i qëndrueshëm ka mbërritur pak më shumë se një muaj pas versioni i parë i provës dhe menjëherë pas beta, kështu që mund të themi se ose ata kanë qenë me një nxitim të madh ose ajo që është në dispozicion është një imazh në një fazë shumë të hershme më afër beta 2 sesa një lëshim i qëndrueshëm. Në çdo rast, këto janë reflektime të redaktorit të këtij artikulli që mund të mos jenë të vërteta.

Uebfaqja e Remix e Kanellës së Ubuntu
Artikulli i lidhur:
Remix i Kanellës së Ubuntu tashmë ka një faqe në internet. Do të ketë një version jozyrtar në Prill

Ubuntu Cinnamon 19.10 arrin me Linux 5.3

Ubuntu Cinnamon 19.10 Eoan Ermine është tani në dispozicion të publikut. Faleminderit të gjithëve që kontribuan, na mbështetën, përhapën fjalën dhe u bashkuan me ne ndërsa shkojmë drejt @ubuntuflavorship. Nuk është e lehtë. Shkarkoni këtu: https://sourceforge.net/projects/ubuntu-cinnamon-remix/

Disa nga faktet më interesante rreth asaj që sjell Kanella prej Ubuntu 19.10 janë në lëshoni shënime:

 • GRUB që mbështet EFI dhe UEFI.
 • Si instalues, ai përdor një pirun të Calamares që ata kanë marrë nga Lubuntu.
 • Kanellë Desktop v4.0.10.
 • LightDM dhe Slick Greeter.
 • Menaxheri i skedarëve Nemo.
 • Tema (ndërfaqja) Kimmo.
 • Kryesisht përdor softuerin GNOME.

Gjithashtu, ata janë duke punuar në karakteristika të tjera që do të jenë të disponueshme në Kanellën Ubuntu 20.04 Fossa fokale, të tilla si një ekran i mirëseardhjes për herë të parë që fillon sistemi operativ ose organizimi që disa softuerë janë kopjuar dhe pritur atje ku nuk duhet.

Përdoruesit e interesuar, ju mund të shkarkoni versionin e parë të qëndrueshëm të Ubuntu Cinnamon 19.10 nga lidhja që shfaqet në cicërimën mbi këto rreshta. Personalisht, dhe kjo është diçka që unë bëj për çdo sistem operativ, unë do të rekomandoja të provoja kanellën e Ubuntu në Virtualbox ose Kuti GNOME para se të bëni një instalim vendas. Nëse gjithçka shkon siç e prisni, mund të përpiqeni ta instaloni atë si amtare ose të prisni për lëshimin në prill, i cili do të jetë edhe më i qëndrueshëm.

Çfarë do të bëni: a mund të prisni apo do të instaloni Ubuntu Cinnamon 19.10 Eoan Ermine tani?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Daniel dijo

  Do ta provoj, për të parë se si kjo aromë është e integruar në familjen Ubuntu.