Kanella Ubuntu do të debutojë në logon e re në Focal Fossa

Logoja e re e kanellës Ubuntu

Ekipi që zhvillohet Kanellë Ubuntu dhe bashkëpunëtorët e saj, midis të cilëve shquhet Ubuntu Budgie, ka bërë përparime të mëdha javët e fundit. Sa më afër të Premten e kaluar versioni i parë i qëndrueshëm të asaj që aktualisht njihet si Remix i Kanellës së Ubuntu dhe sot ata na kanë treguar për një ndryshim që autori i këtij artikulli e konsideron të rëndësishëm dhe të domosdoshëm: ata do të azhurnojnë logon e tyre në një më të thjeshtë dhe më të lehtë për t’u kuptuar.

Siç mund ta shihni në imazhin vijues, logo origjinale do të spiralonte logon e Ubuntu për të përfunduar me logon e Kanellës (një nga malet) në qendër. Edhe pse ideja është e qartë, bashkimi me logot e Kanellës dhe Ubuntu në të njëjtën logo ka qenë gjithmonë shumë kompleks për mua. Nga pamja e tij, zhvilluesit e shijes tjetër zyrtare të Ubuntu kishin të njëjtën ndjenjë dhe ndryshimi do të jetë një realitet për që nga prilli i vitit 2020.

Kanellë Ubuntu dhe Linux Mint
Artikulli i lidhur:
Marrëdhënia midis Kanellës së Ubuntu dhe Linux Mint do të jetë e ngjashme me atë të Kubuntu dhe KDE neon

Kanella Ubuntu do të thjeshtojë logon e saj

Ne do të kalojmë në një logo të re, e cila do të hyjë në fuqi në 20.04/17 dhe ikonat do të ndryshojnë në 2020 Shkurt XNUMX, një vit pasi projekti filloi planifikimin për t'u bërë ai që është sot dhe më gjerë.

Pa u folur atyre, le të më korrigjojnë nëse më lexojnë dhe gaboj, "shuma" e re e logove rezulton në:

  • Perimetri me tre feta Ubuntu është i pranishëm; prerja në pjesën e poshtme të majtë bëhet nga ndarja e maleve.
  • Rrathët / topat në logon e Ubuntu janë atje, por ato bëhen tre trekëndësha, e cila funksionon më mirë me malet.
  • Malet tregojnë se aroma është "Kanellë".

Siç mund ta lexojmë në cicërimën e botuar nga llogaria zyrtare e projektit, ndryshimi do të jetë efektiv për Focal Fossa, një nisje që është planifikuar për 23 Prill, 2020. Ata premtojnë që ikonat do të ndryshojnë më 17 shkurt, kështu që ndoshta mund të shohim se si do të jetë gjithçka në imazhet (Ndërtimi i Përditshëm) që lëshohen nga ajo ditë. Çfarë mendoni për ndryshimin?

Të interesuarit, ju mund të përdorni faqen e internetit të projektit nga kjo lidhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.