Peppermint OS arrin versionin 6

Peppermint OS 6Gjatë javës së kaluar kemi njohur një version të ri të Peppermint OS, një nga shpërndarjet më të lehta që ekzistojnë bazuar në Ubuntu. Konkretisht, versioni numër 6, një version që përfshin shumë veçori të reja përveç azhurnimit të programeve dhe paketave të softuerëve që ka përdorur tashmë.

Peppermint OS 6 bazohet në Ubuntu 14.04, megjithëse që nga fillimi i tij shpërndarja është e orientuar drejt Ubuntu 14.04.02. Kerneli i përfshirë është versioni 3.16. Sidoqoftë, Unity nuk është desktopi i paracaktuar, as Nautilus nuk është menaxher i skedarëve, por Lxde dhe Nemo përdoren si menaxher skedarësh.

Si një surprizë, në këtë version të Peppermint OS 6 ne kemi softuer të caktuar nga Linux Mint, jo vetëm menaxheri i azhurnimit, MintUpdate, por edhe Mintstick, një program për të krijuar USB. Terminali i shpërndarjes gjithashtu është ndryshuar, në këtë rast ai është zëvendësuar nga Sakura, një pirun terminali mjaft i plotë të paktën në lidhje me Lxterminal.

Sakura do të jetë terminali i paracaktuar për Peppermint OS 6

Aspekti multimedial është një aspekt tjetër që është modifikuar, kështu që shikuesi i imazhit është ndryshuar nga EOG dhe riprodhuesi i audios dhe videos është zëvendësuar nga VLC. Ashtu si në versionet e mëparshme, Peppermint OS 6 mbështet webapps, gjë që e bën atë jo vetëm të lehtë por edhe shumë funksional. Aktualisht përdor Chromium si shfletuesin e tij të paracaktuar që do të thotë që pasi të kemi mbaruar instalimin, kemi të gjitha aplikacionet e Google gati për t'u përdorur, sikur të ishte Chrome OS.

Më në fund, ashtu si në shumë shpërndarje që rrjedhin nga të tjerët, tema dhe mjedisi Peppermint OS 6 është zëvendësuar nga PepperMix, një temë e veçantë që unë imagjinoj se do të bëhet një shenjë dalluese e shpërndarjes, pasi tema Ambiance ishte në kohën e saj. Për Ubuntu.

Për ata që janë në kërkim të një sistemi të azhurnuar dhe të lehtë, Peppermint OS 6 është një kandidat i përsosur dhe mund ta provoni këtu ose thjesht përdorni një makinë virtuale dhe instaloni atë në të, kostoja nuk është shumë e lartë në rastin e fundit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Christopher Rojas T dijo

    Peppermint 5 i dha jetë të re netbook-ut tim (i cili funksionoi shumë me Windows 7 që solli nga abirca). Si mund të azhurnoj nga Peppermint 5 në këtë version të ri? Aplikacioni "azhurnimi i softverit" nuk më jep mundësinë ta bëj këtë.