KNOPPIX 8.6.0, tani në dispozicion version i ri i distro-s të cilit i detyrohemi Sesionet e Drejtpërdrejta

KNOPPIX 8.6.0

Nuk e mbaj mend kur ishte, në fakt më kujtohet pak, por e di që herën e parë që provova Linux në kompjuterin tim e bëra falë kujtdo që më tha për sistemin e pinguinit dhe një shpërndarje që ai përmendi se do të më lejoni të testoj Linux nga një CD. Në fakt, unë e kam kërkuar atë CD për këtë artikull, por duket se e hodha larg sepse pak ose asgjë nuk mund të më ofronte rreth pesëmbëdhjetë vjet më vonë. Ajo që nuk është aq e gjatë është KNOPPIX 8.6.0, versioni i fundit i sistemit operativ që Llego te shtunen e kaluar.

KNOPPIX, me emrin e Klaus Knopper, është një sistem operativ i krijuar posaçërisht për të ekzekutuar si Sesion i Drejtpërdrejtë, por është gjithashtu e mundur ta instaloni për të ekzekutuar si vendas. Versioni i parë i sistemit operativ u lëshua në vitin 2000 dhe shumë (ose e gjithë) fama e tij është për shkak të faktit se ai ishte një nga sistemet e para operative që mund të drejtohej plotësisht nga një CD pa kryer asnjë lloj instalimi. Vite më vonë, praktikisht të gjitha shpërndarjet e Linux ndoqën shembullin, dhe KNOPPIX u shty në prapavijë.

KNOPPIX 8.6.0 Pikat kryesore

KNOPPIX 8.6.0 ka mbërritur si një version i ri, por shumica e ndryshimeve janë paketa të azhurnuara si më poshtë:

 • KNOPPIX 8.6.0 bëhet i bazuar në Debian 10 Buster.
 • Linux 5.2.5
 • Xorg 7.7.
 • Verë 4.0.
 • Qemu-kvm 3.1.
 • Chromium 76.0.3809.87, Firefox 68.0.1 me Ublock Origin dhe Noscript.
 • LibreOffice 6.2.0-rc2.
 • GIMP 2.10.8.
 • Blender 2.79.b, Freecad 0.18, Meshlab 1.3.2, Open Scad 2015.03 për prototipat 3D, Slic3r 1.3 për shtresat e printimeve 3D.
 • Kden live 18.12.3.
 • Skedari i hapur 2.4.3.
 • Shiriti fotografik 3.7.1.
 • OBS Studio 22.0.3.
 • Mediathekview 13.2.1.
 • ownCloud 2.5.1 dhe NextCloud 2.5.1.
 • Kalibri 3.39.1.
 • Godot3 3.0.6.
 • RipperX 2.8.0.
 • Frena dore 1.2.2.
 • Gerberat 1.1.0.

KNOPPIX 8.6.0 përfshin mbështetje për 32bit dhe 64bit. Në fillim është i disponueshëm vetëm në anglisht dhe gjermanisht, por mund të vendoset në një gjuhë tjetër, siç është spanjishtja, nëse në promptin "boot" shkruajmë "knoppix lang = es", pa citate. Mund ta hapim edhe në desktop përveç LXDE, si GNOME, nëse shtojmë "knoppix desktop = gnome". Nuk është mënyra më e thjeshtë ose më intuitive, por kështu e kanë dizajnuar. Dhe diçka për të mbajtur në mend nëse do të testosh sistemin në një makinë virtuale: që është krijuar për të ekzekutuar në një Sesion Live mund të bëjë që ai të sillet çuditërisht dhe të bëjë gjëra të tilla si kapjen e miut dhe tastierës kur nuk duhet. që mund të jetë problem.

KNOPPIX 8.6.0 është në dispozicion nga kjo lidhje, ku mund të shkarkojmë imazhe që tejkalojnë 4 GB. A mendoni se KNOPPIX meriton një hendek midis sistemeve operative për t'u marrë parasysh apo koha e saj tashmë ka kaluar?

USB Ubuntu Live
Artikulli i lidhur:
Si të krijoni një USB të Drejtpërdrejtë me Linux në Ubuntu

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.