CoolerControl: Çfarë është dhe si ta përdorim në Ubuntu dhe Debian?

CoolerControl: Çfarë është dhe si ta përdorim atë në Debian GNU/Linux?

CoolerControl: Çfarë është dhe si ta përdorim atë në Debian GNU/Linux?

Nëse jeni të apasionuar pas Linuxverse, veçanërisht shpërndarjeve të ndryshme GNU/Linux dhe ekosistemit të tyre të madh e në rritje të aplikacioneve, sigurisht që jeni mësuar të përdorni mënyra të ndryshme për të arritur të njëjtin qëllim. Dhe kur të vizualizohet dhe monitoroni aspektet teknike të kompjuterit tuaj ose të tjerëve Bëhet fjalë, me siguri këtu brenda Ubunlog, ju keni njohur një listë të gjatë alternativash Aplikacionet e monitorimit të CLI/GUI/Ueb për atë detyrë.

Prandaj, në raste të kaluara, me siguri keni mësuar, për shembull, të përdorni nga Terminali, thirri komanda CLI Sensore ose aplikacionet e terminalit S-TUI o Bpytop për të kontrolluar temperaturën e kompjuterit tuaj. Dhe ndoshta, aplikacioni GUI i quajtur XSensor, i cili është një nga më të thjeshtët dhe më në kohë, ose aplikacionet e desktopit Qendra e Misionit o Qendra e Monitorimit të Sistemit, i cili mes shumë funksioneve ju lejon të njihni edhe vlerat e sensorëve të temperaturës. Por, më pas, ne do t'ju tregojmë një aplikacion të quajtur "CoolerControl", e cila me siguri do t'ju lërë përshtypje dhe do të dëshironi ta provoni.

S-TUI 1.1.4: Versioni i ri i aplikacionit CLI monitorues HW

S-TUI 1.1.4: Versioni i ri i aplikacionit CLI monitorues HW

Por, përpara se të filloni botimin e sotëm interesant dhe të dobishëm në Aplikacioni GUI i quajtur "CoolerControl", ju rekomandojmë që më pas të eksploroni postimi i mëparshëm i lidhur me një aplikacion tjetër për monitorimin e burimeve të vlefshme për të njëjtin objektiv dhe më shumë:

S-TUI 1.1.4: Versioni i ri i aplikacionit CLI monitorues HW
Artikulli i lidhur:
S-TUI 1.1.4: Versioni i ri i aplikacionit CLI monitorues HW

CoolerControl: Aplikacioni GUI që ju lejon të shikoni sensorët e temperaturës

CoolerControl: Aplikacioni GUI që ju lejon të shikoni sensorët e temperaturës

Çfarë është CoolerControl?

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, nuk ka shumë për të thënë CoolerControl, por në terma të përgjithshëm është:

Një aplikacion desktopi i zhvilluar në Python dhe Rust që përdor gjithashtu PySide për ndërfaqen e përdoruesit, i cili ofron një GUI për të parë të gjithë sensorët në sistem dhe për të krijuar profile të personalizuara të ventilatorit dhe pompës ftohëse bazuar në çdo sensor të temperaturës së disponueshme. Për më tepër, ai disponohet në lloje të ndryshme skedarësh, duke përfshirë formatin e paketës AppImage; dhe kërkon shërbimin systemd, i cili kontrollon të gjitha pajisjet në sfond.

Sidoqoftë, dhe me fjalë të tjera, ky aplikacion mund të përshkruhet si Është ende në zhvillim të plotë (faza e testimit) si një zgjerimi i programeve likuidctl y hwmon, të cilat fokusohen në kontrollin e pajisjeve ftohëse si ftohësit dhe tifozët AIO në Linux.

Instalimi dhe përdorimi në Ubuntu dhe Debian

Për tuajat instalimi dhe përdorimi në Ubuntu dhe Debian GNU/Linux, ose shpërndarje të tjera të prejardhura dhe të pajtueshme si Mint, Zorin, MX dhe antiX, ne mund të instaloni dhe ekzekutoni përmes depove në mënyrën e mëposhtme, domethënë përmes hapave të përshkruar me urdhrat e komandës:

install curl apt-transport-https
curl -1sLf 'https://dl.cloudsmith.io/public/coolercontrol/coolercontrol/setup.deb.sh' | sudo -E bash
sudo apt update
sudo apt install coolercontrol
sudo systemctl enable coolercontrold
sudo systemctl start coolercontrold

Ose në rast të dështimit, nëpërmjet skedarëve AppImage (Demoni y GUI), dhe përmes hapave të mëposhtëm pas shkarkimit:

chmod +x CoolerControlD-x86_64.AppImage
chmod +x CoolerControl-x86_64.AppImage
cd Descargas
./CoolerControlD-x86_64.AppImage & ./CoolerControl-x86_64.AppImage

Së fundi, dhe për të dyja rastet, ne duhet Sigurohuni që keni të instaluar paketën libxcb-cursor0 duke përdorur komandën e mëposhtme komanduese:

sudo apt install libxcb-cursor0

Pasi të jetë kryer ndonjë nga 2 hapat, do të shohim CoolerControl filloi dhe funksionon, siç tregohet në imazhet e mëposhtme:

Instalimi dhe përdorimi në Ubuntu dhe Debian - 01

Instalimi dhe përdorimi në Ubuntu dhe Debian - 02

Instalimi dhe përdorimi në Ubuntu dhe Debian - 03

Instalimi dhe përdorimi në Ubuntu dhe Debian - 04

Artikulli i lidhur:
Kontrolloni temperaturën e kompjuterit tuaj me komandën 'sensorë'

Përmbledhje 2023 - 2024

Përmbledhje

Si përmbledhje, nëse vazhdimisht keni nevojë të monitoroni vlerat e temperaturës së sensorëve të kompjuterit tuaj, ne jemi të sigurt se "CoolerControl" Do të jetë shumë e dobishme për ju, pasi është shumë e lehtë, e saktë dhe e qëndrueshme. Sidoqoftë, nëse përdorni një tjetër të ngjashëm për të njëjtin objektiv, ne e lëmë emrin e tij në komente për ta trajtuar atë në një publikim të ardhshëm.

Së fundi, mos harroni ta ndani këtë postim argëtues dhe interesant me të tjerët, si dhe vizitoni fillimin e "faqe» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, mësime dhe përditësime Linux. Perëndimi grup, për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.