Kontrolloni temperaturën e kompjuterit tuaj me komandën 'sensorë'

Sensorët e konsolës terminale

Sensore është një mjet i vogël që na ndihmon të njohim temperaturë del CPU e jona kompjuter, ndër të tjera.

Përdorimi i tij është me të vërtetë i thjeshtë, thjesht hapni një consola dhe shkruaj komandën sensorë. Dalja do të varet nga mbështetja që përbërësit e makinës sonë kanë në bërthamë, megjithëse në shumicën e kompjuterëve do të shërbejë, si minimum, për të njohur temperaturën aktuale dhe temperaturën kritike të CPU-së.

instalim

Sensorët e konsolës terminale

Sensorët zakonisht janë në depot e shumicës së shpërndarjeve, përfshirë këtu Ubuntu. Për instaloni sensorë në Ubuntu, si dhe në shpërndarjet simotra të tij, thjesht shkruani në një tastierë:

sudo apt-get install lm-sensors

Shtë e mundshme që në shpërndarjet e tjera paketa ka një emër tjetër; në openSUSE, për shembull, quhet thjesht "sensorë".

Përdorim

Siç kemi përmendur më parë, përdorimi i Sensorëve është mjaft i thjeshtë. Thjesht hapni një terminal dhe shtypni komandën:

sensors

Në rastin e shkrimtarit, prodhimi prodhohet:

Core 0:    +67.0°C (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)
Core 1:    +67.0°C (high = +100.0°C, crit = +100.0°C)

Kjo na tregon temperaturën aktuale të procesorëve, si dhe temperaturën e tyre kritike, e cila është 100 ° C.

Nëse ka probleme dhe Sensorët nuk zbulojnë asgjë, mund të provojmë me komandën:

sudo sensors-detect

Gjëja tjetër është të pranosh, ose jo, skanimet e propozuara nga aplikacioni. Të njohësh opsionet e tjera të komandës sensorë thjesht shkruaj sensorë -h në konsolën tonë; Opsionet nuk janë të shumta pasi është një mjet përdorimi i të cilit është shumë specifik, megjithëse ka disa që mund të jenë të dobishëm për më shumë se një.

Më shumë informacion - Shkurtoni lidhjet nga tastiera, Ndryshoni emrin e kompjuterit tuaj në Ubuntu


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.