Si të krijoni një Ubuntu 16.10 USB bootable shpejt dhe me lehtësi

Krijoni USB të bootable

Këtë muaj Canonical do të lëshojë në treg versionin tjetër të sistemit të saj operativ desktop, një Ubuntu 16.10 që do të mbërrijë me risinë më të shquar të sjelljes së mjedisit grafik Unity 8 të instaluar në mënyrë të paracaktuar (edhe pse nuk do të fillojë prej tij si parazgjedhje). Një opsion për të instaloni Yakkety Yak do të ishte duke u azhurnuar, por personalisht unë gjithmonë kam preferuar të kryej një instalim të pastër ose, duke mos arritur atë, ta azhurnoj duke mbajtur vetëm dosjen time personale. Për të dy rastet më e mira është instaloni Ubuntu nga USB dhe në këtë udhëzim do t'ju mësojmë se si të krijoni një Ubuntu 16.10 USB Bootable shpejt dhe lehtë.

Në këtë manual, i cili gjithashtu punon për çdo version tjetër të Linux, ne do t'ju mësojmë se si të krijoni USB Bootable duke përdorur një mjet falas dhe me burim të hapur të quajtur gdhendës. Isshtë në dispozicion për Linux dhe macOS dhe Windows dhe, edhe pse është e vërtetë që bën të njëjtën gjë si UNetbootin, ndërfaqja e saj e përdoruesit siguron një përvojë më të mirë se sa alternativat e tjera. Ne shpjegojmë se si funksionon më poshtë.

Si të krijoni një Ubuntu 16.10 USB Bootable me Etcher

 1. Ne shkarkojmë Etcher nga kjo lidhje. Ne mund ta instalojmë aplikacionin, por kjo nuk është e nevojshme në Linux.
 2. Ne shkarkuam versionin më të fundit të Ubuntu 16.10 Yakkety Yak nga kjo lidhje.
 3. Tjetra, ne vendosim një pendrive prej të paktën 2 GB në një portë USB. Mbani në mend se Etcher do të fshijë të gjitha të dhënat nga pendrive, kështu që ia vlen të kopjoni të dhënat tuaja në një makinë tjetër përpara se të filloni procesin.
 4. Ne ekzekutojmë Etcher (dhe do ta kuptoni pse më pëlqen aplikacioni).
 5. Tjetra, ne klikojmë në SELECT IMAGE.

gdhendës

 1. Në hapin tjetër ne kërkojmë imazhin që do të kemi shkarkuar në hapin 2.
 2. Tani klikojmë në SELECT DRIVE dhe zgjedhim diskun për pendrive tona. Nëse kemi vetëm një pozicion, zgjedhja do të jetë automatike, por ia vlen të sigurohemi.

gdhendës

 1. Tjetra, ne klikojmë në FLASH IMAGE.

gdhendës

 1. Më në fund, ne presim që procesi të përfundojë. Do të shohim një imazh si më poshtë:

gdhendës

Siç mund ta shihni, procesi është shumë i thjeshtë dhe, megjithëse është e vërtetë që bën të njëjtën gjë si UNetbootin, unë mendoj se ndërfaqja do të pëlqehet më shumë nga përdoruesit me pak përvojë. Çfarë mendoni për Etcher?

dritare samba linux
Artikulli i lidhur:
Si të instaloni dhe konfiguroni Samba në Ubuntu 14.10

Dhe mos i humbisni këto truke për shpejtoni Ubuntu që mund ta vendosni në praktikë pasi të keni instaluar sistemin në një ndarje të diskut të ngurtë.

Nëpërmjet: omnibuntu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gregorio Duran Borrego dijo

  Mund të vendosni se si të bëni një USB ... Bëni atë plotësisht të përdorshëm si një sistem operativ. Kështu që ruaj cilësimet ... Wi-Fi etj. Shtë për një kompjuter që nuk ka një hard drive

  1.    Paul Aparicio dijo

   Përshëndetje, Gregorio. Varet nga ajo që ka ai kompjuter. Nëse nuk doni të përdorni një DVD, do t'ju duhen dy pendri, një me instaluesin dhe tjetri për të instaluar sistemin. Në kohën e instalimit, ju zgjidhni pendrive bosh si disk instalimi dhe nuk do të keni probleme të mëdha.

   Ky do të ishte një problem nëse do të donit të bënit të njëjtën gjë nga një kompjuter me një disk të ngurtë sepse zakonisht lëviz GRUB në diskun ku keni instaluar për herë të fundit.

   Një përshëndetje.

 2.   jvsanchis1 dijo

  Përshëndetje, Pablo. Artikull shume i mire. Unë kam ubuntu 16.04.1 LTS dhe mbase dua të provoj 16.10. Problemi është se unë instaloj duke ndjekur ndarjen automatike dhe mendoj se në / i kam të dhënat. A ka ndonjë mënyrë për të modifikuar ndarjen për të ndarë / nga / shtëpia në mënyrë që të mos shtypë të dhënat kur instaloni ubuntu apo duhet t'i ruaj ato në një disk të jashtëm për të bërë një instalim të pastër. Faleminderit

  1.    Paul Aparicio dijo

   Përshëndetje jvsanchis1. Më e thjeshtë dhe më e shpejtë është një nga këto dy opsione:

   1-Përditësoni me një USB dhe zgjidhni opsionin në kohën e instalimit.
   2-Tjetra është ajo që ju përmendni: ruani skedarët më të rëndësishëm, instaloni nga 0 duke bërë 3 ndarjet (root, / home dhe / swap) dhe kopjoni skedarët përsëri.

   Sigurisht që ka mënyra të tjera për ta bërë këtë, por unë preferoj të eleminoj çdo problem të mundshëm të rrënjës dhe të instaloj nga 0 në mënyrë që gjithçka të shkojë perfekte.

   Një përshëndetje.

 3.   andy dijo

  Unë kam probleme në terminalin e parë (gnome) në Ubuntu 1 dhe tani në 16.04 .. Hap terminalin, vendos p.sh. sudo apt…., Ai më kërkon një fjalëkalim dhe, unë shkruaj NUK VLEN…. Gjithmonë, ku duhet të shkoni ta zgjidhni këtë. Unë jam një noob

 4.   Jorge dijo

  Unë dua të instaloj Ubuntu 16.10 në një kompjuter portativ që nuk ka një makinë DVD dhe unë dua ta bëj atë nga USB. Unë kam ndjekur hapat e përshkruar më sipër, por kur vjen koha për të ekzekutuar ETCHER asgjë nuk ndodh dhe nëse përpiqem të filloj PC-në me USB më tregon se nuk është i bootable. Ku jam gabim

 5.   Joaquin martinez dijo

  Kam qëndruar në hapin një: /, kur përpiqem të shkarkoj etcher kam shumë mundësi, cilën të zgjedh?

 6.   Mario Rodriguez Erazo dijo

  Faleminderit, unë do të provoj këshillën tuaj, Kolumbi

 7.   Jose Bernardo Gil dijo

  Përshëndetje, unë kam instaluar ubuntu studio dhe dua të vazhdoj ta kem, problemi është që kur u instalua u bë një ndarje dhe ata më caktuan pak memorje, ata gjithashtu instaluan guarrindows 7 dhe ideja ime është të fshij gjithçka dhe të instaloj përsëri ubuntu studio nga e para dhe me më shumë kujtesë.
  kompjuteri është një laptop Acer Aspire 5333 me 2 GB ram dhe 500 disk,
  A mund te me ndihmosh??
  Falënderim

 8.   juan alberto dijo

  Faleminderit një milion për ndarjen e njohurive tuaja: Unë jam plotësisht i ri në instalimin e dy sistemeve operative në një xhiro: fito 10 dhe kubuntu. Erdhi momenti kur asnjëri nga të dy nuk mund të hynte. por me këtë super tuto .... Unë tashmë e kam rikuperuar xhiron. faleminderit perseri.