Krita 3.1.1 tani i disponueshëm për Linux, Mac dhe Windows

Krita 3.1.1Ekipi i Krita ka qenë i kënaqur të shpallë Lirimi i Krita 3.1.1, në të njëjtën kohë që ata na kujtojnë se v3.1 është e para që është në dispozicion për OS X, megjithëse do të duhet të mësohemi ta quajmë macOS, emri i ri me të cilin Apple shpreson t'i bëjë të gjitha sistemet e saj operative të quhen në mënyrë të ngjashme (iOS, watchOS, tvOS dhe macOS). Lirimi erdhi pas një viti e gjysmë punë të vështirë dhe përmban përmirësime të performancës dhe rregullime të defekteve në kod.

Siç mund ta lexojmë në uebfaqen e tyre, Krita na tani lejon të kalojë animacione në GIF ose formate të ndryshme video. Versioni i ri gjithashtu na lejon të përdorim një redaktues të kurbës për të gjallëruar vetitë, ai vjen me një zgjedhës të ri të ngjyrave me të cilin mund të zgjedhim ngjyrat nga një gamë e gjerë dhe është përfshirë një motor i ri furçash që pikturon shpejt në shtresa të mëdha.

Të Rejat në Krita 3.1.x

 • Mbështetje për OS X / macOS nga tani e tutje. Shtresat OpenGL funksionojnë njësoj si kudo tjetër. Ka të ngjarë që të ketë akoma gabime të vogla, por ka ardhur koha kur përdoruesit e macOS mund të përdorin në vendlindje Krita dhe të raportojnë mete që mund të gjejnë.
 • Tani Krita mund të japë animacione dhe t'i shndërrojë ato në GIF, mp4, mkv dhe OGG.
 • Një ndërlidhje e automatizuar e errësirës midis kornizave është përfshirë në një animacion. Tani mund të ngjyrosim kornizat në kronologjinë dhe të gjallërojmë përmbajtjen e filtrave të shtresave, të mbushim shtresat dhe maskat.
 • Përzgjedhës i ri i ngjyrave që mund të përdorim nga butoni me ngjyra të dyfishta në shiritin e sipërm të veglave. Ky zgjedhës ngjyrash mbështet zgjedhjen e ngjyrave HDR dhe ngjyrave që janë jashtë gamës sRGB të ekranit tonë. Ju gjithashtu mund të zgjidhni ngjyrat nga dritaret e Krita me saktësi dhe ka mbështetje më të mirë për të punuar me paleta.
 • Motor i Furçës së Shpejtë është një motor furçë shumë i shpejtë dhe i thjeshtë.
 • Filtri gjysmë ton është shtuar.

Nëse jeni të interesuar të instaloni Krita, mund ta bëni duke hapur një terminal duke shtypur komandën

sudo apt install krita

A e keni bërë tashmë atë? Çfarë mendoni për këtë softuer pikture dhe ilustrimi dixhital?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.