Dalja e versionit të ri të Mir 1.7 arrin për të rregulluar disa gabime

Mir

Mir është një server grafik për Linux zhvilluar nga Canonical në mënyrë që të zëvendësojë sistemin X Window në Ubuntu. Ai bazohet në EGL dhe përdor një pjesë të infrastrukturës së zhvilluar fillimisht për Wayland, të tilla si zbatimi i Mesa-së EGL dhe libhibri i Jolla-s.

Shtresa e pajtueshmërisë për X, XMir, bazohet në XWayland, ndërsa pjesët e tjera të infrastrukturës së përdorur nga Mir vijnë nga Android. Këto pjesë përfshijnë pirgun e hyrjes në Android dhe Mbrojtësit e Protokollit të Google. Mir aktualisht funksionon në një shumëllojshmëri të pajisjeve të mundësuara nga Linux, duke përfshirë desktopët tradicionalë, IoT dhe produktet e ngulitura.

Server grafik Mir lejon prodhuesit e pajisjeve dhe përdoruesit e desktopit të kenë një platformë të përcaktuar mirë, efikase, fleksibile dhe të sigurt për mjedisin e tyre grafik.

Mir mund të përdoret si një server i përbërë për Wayland, duke ju lejuar të ekzekutoni çdo aplikacion që përdor Wayland në ambiente të bazuara në Mir (p.sh. e përpiluar me GTK3 / GTK4, Qt5 ose SDL2). Kodi i projektit është shkruar në C ++ dhe shpërndahet nën licencën GPLv2.

Çfarë ka të re në Mir 1.7?

Ky version i ri i Mir 1.7 Ajo vjen menjëherë pas një muaji të versionit të mëparshëm, me të cilin puna për Mir ka qenë pak më e shkathët, pasi përgjigja ndaj korrigjimit të gabimeve nuk ka zgjatur më shumë sesa duhej.

Versioni i ri kryesisht ofron mbështetje për rregullime të defekteve në kod eksperimental për nisjen e aplikacioneve X11 në ambiente të bazuara në Wayland (duke përdorur Xwayland).

Për X11, aftësia për të dekoruar dritaret u zbatua dhe shtoi një mundësi për të ripërcaktuar rrugën drejt skedarit ekzekutues Xwayland.

Përveç kësaj Kodi i lidhur me Xwayland u pastrua me të cilin në një nga lëshimet e ardhshme, gjendja e funksionit eksperimental do të hiqet nga mbështetja X11.

Në zbatimin e platformës "Wayland", i cili lejon Mir të funksionojë si klient nën kontrollin e një serveri tjetër të përbërë Wayland (ky server mund të jetë gjithashtu ai i dhënë në Mir miral-sistem-kompozitor), shtohet mbështetja për vendosjen e shkallës së daljes.

Aftësia opsionale për të ekzekutuar aplikacione bazuar në API të mirclient në vend të protokollit Wayland është ruajtur ende, por tashmë është hequr në degën master (Më parë, përdorimi i UBports dhe Ubuntu Touch parandaloi heqjen e API-së së mirclientit.)

Nëse doni të dini më shumë rreth kësaj, mund të konsultoheni me botimin origjinal Në lidhjen vijuese.

Si të instaloni serverin grafik Mir 1.7 në Ubuntu dhe derivatet?

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë këtë server grafik në sistemet e tyre, ata duhet të dinë që projekti i Mir nuk është ekskluziv për produktet Canonical, pasi ka disa paketa instalimi që përgatiten për të lehtësuar instalimin në Ubuntu 16.04 LTS, Ubuntu 18.04 LTS dhe Ubuntu 19.04 (me ndihmën e një APP), në të njëjtën mënyrë ka paketa të përgatitura për Fedora 29, Fedora 30 dhe Fedora 31.

Në rastin për ata prej nesh që jemi përdorues të një versioni me mbështetjen e Ubuntu, ne mund të shtojmë depon e propozuar në sistemet tona duke ndjekur udhëzimet që ndajmë më poshtë.

E tëra çfarë duhet të bëjnë është të hapin një terminal në sistemet e tyre (ata mund ta bëjnë atë me kombinimin e tasteve Ctrl + Alt + T ose me Ctrl + T) dhe në të do të shtypim komandat e mëposhtme:

sudo add-apt-repository ppa:mir-team/release
sudo apt-get update

Me këtë, depoja tashmë është shtuar në sistemin tuaj, para instalimit të serverit grafik rekomandohet plotësisht që nëse në sistemin tuaj po përdorni kontrollues privatë për kartën tuaj video ose të integruar, ndryshoni këto në shoferë falas, kjo në mënyrë që të shmangen konfliktet.

Pasi të jemi të sigurt që kemi të aktivizuar drejtuesit falas, ne mund ta instalojmë serverin duke ekzekutuar në terminal:

sudo apt-get install mir

Në fund do të duhet të rindizni sistemin tuaj në mënyrë që seanca e përdoruesit me Mir të ngarkohet dhe të zgjidhni këtë.		

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.