Publikuar GIMP 2.99.4, versioni i dytë i pamjes paraprake të GIMP 3.0

kohët e fundit u njoftua lëshimi i versionit të ri GIMP 2.99.4 version që është të listuara si versioni i dytë para-lëshimit i GIMP 3.0 dhe se vazhdon me zhvillimin e funksionalitetit të degës së ardhshme të qëndrueshme të GIMP 3.0, në të cilën u bë kalimi në GTK3.

U shtua mbështetja standarde për Wayland dhe HiDPI, u pastrua në mënyrë të konsiderueshme baza e kodit, u propozua dhe zbatua një API e re për zhvillimin e shtojcave të pasqyrave të pasqyrave, shtoi mbështetjen për zgjedhjen dhe redaktimin me shumë shtresa në hapësirën origjinale të ngjyrave.

GIMP 2.99.4 Karakteristikat kryesore të reja

Krahasuar me versionin e mëparshëm të provës, ndryshimet e mëposhtme janë shtuar:

Workshtë bërë punë për të përmirësuar përdorshmërinë e prezantimit të ri të rrëshqitësve kompakt përdoret për të konfiguruar filtrin dhe parametrat e mjetit. Për shembull, problemet me futjen manuale të vlerave nga tastiera janë zgjidhur; Më parë, klikimi i numrave shkaktoi ndryshimin e vlerës, dhe tani vendos vetëm fokusin e hyrjes, ndërsa klikimi i një zone jashtë kufijve të numrave, si më parë, çon në rregullimin e vlerave. Për më tepër, çështjet me ndryshimin e kursorit bazuar në kontekst zgjidhen.

Kryqëzimet standarde të çelësave të rregulluar (Shift + kliko dhe Ctrl + kliko), përdoret për të zgjedhur shumë shtresa (zgjedhja me shumë shtresa), e cila mund të çojë në maskimin ose fshirjen e një shtrese gabimisht. Për të shmangur kryqëzimet, kontrolluesit specialë që përdorin Shift, Ctrl ose Shift-Ctrl tani ndizen kur mbani të shtypur tastin Alt. Për shembull, në vend të Ctrl + klikoni për të aktivizuar / çaktivizuar maskën e shtresës, tani duhet të shtypni Alt + Ctrl + kliko

Dialogu "Pajisjet hyrëse" është pastruar, në të cilat mbeten vetëm parametrat e pajisjeve të lidhura aktualisht me kompjuterin. Pajisjet virtuale dhe XTEST janë të fshehura. Në vend të të gjitha boshteve të mundshme të majë shkruese, tregohen vetëm boshtet që vërtet mbështeten nga kontrolluesi. Emrat e akseve tani korrespondojnë gjithashtu me emrat e dhënë nga shoferi (p.sh. në vend të boshtit "X", "X Abs." Mund të shfaqet). Nëse ka mbështetje për boshtin e marrjes së presionit në tabletë, pajisja aktivizon automatikisht mënyrën e llogaritjes së presionit kur redaktoni kthesat.

Se modifikuar cilësimet e paracaktuara çfarë vlen kur zbulohet një lidhje e re e pajisjes. Kur pajisjet lidhen për herë të parë, përdorimi i tyre në disa mjete tani është aktivizuar si parazgjedhje.

Toolshtë shtuar një mjet i ri eksperimental i përzgjedhjes së bojës që ju lejon të zgjidhni gradualisht një zonë me goditje të përafërt. Mjeti është i bazuar në përdorimin e një algoritmi selektiv të segmentimit (grafikut) për të zgjedhur vetëm zonën me interes.

U shtuan thirrjet e reja API për zhvillimin e shtojcave në lidhje me gjenerimin e dialogut dhe përpunimin e meta të dhënave, duke zvogëluar ndjeshëm sasinë e kodit të kërkuar për të gjeneruar dialogje. Shtojcat PNG, JPEG, TIFF dhe FLI janë transferuar në API-në e re. Për shembull, përdorimi i API-së së re në shtojcën JPEG zvogëloi madhësinë e kodit me 600 rreshta.

Janë dhënë konfigurime me shumë fije për shtojcat. Parametri i ofruar në konfigurues, i cili përcakton numrin e fijeve të përdorura, u përdor më parë vetëm në procesin kryesor dhe tani është i disponueshëm për shtojcat që mund të përcaktojnë parametrat me shumë fije të vendosura në konfigurim përmes gimp_get_num_processors () API.

Si të instaloni GIMP në Ubuntu dhe derivatet?

GIMP Isshtë një aplikacion shumë i popullarizuar, kështu që mund të gjendet brenda depove e pothuajse të gjitha shpërndarjeve Linux. Por siç e dimë, azhurnimet e aplikacioneve zakonisht nuk janë në dispozicion së shpejti brenda depove të Ubuntu, kështu që kjo mund të zgjasë me ditë.

Megjithëse gjithçka nuk është e humbur, pasi Zhvilluesit e Gimp na ofrojnë instalimin e aplikacionit të tyre nga Flatpak.

Kërkesa e parë për të instaluar Gimp nga Flatpak është që sistemi juaj të ketë mbështetje për të.

Tashmë duke qenë të sigurt për instalimin e Flatpak në sistemin tonë, tani po ne mund të instalojmë Gimp nga Flatpak, ne e bëjmë këtë ekzekutimin e komandës së mëposhtme:

flatpak install https://flathub.org/repo/appstream/org.gimp.GIMP.flatpakref

Pasi të instalohet, nëse nuk e shihni në menu, mund ta ekzekutoni duke përdorur komandën e mëposhtme:

flatpak run org.gimp.GIMP

tani nëse tashmë e keni të instaluar Gimp me Flatpak dhe dëshironi të azhurnoheni me këtë të ri version, ata thjesht duhet të ekzekutojnë komandën e mëposhtme:

flatpak update

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Suso dijo

  Ashtë për të ardhur keq që nuk mbështetet ose subvencionohet nga një kompani e fortë për përmirësimin e saj.

  Photoshop-i duhet të pranohet që kërkon shumë vite hulumtim, prandaj si është sot, madje përfshin edhe RV të Raw në zhvillim.

  Por hej, hap pas hapi.