Krita 3.3.1 version i ri i dalë zyrtarisht

për Kritën

shkumës është një redaktues i njohur i imazheve i projektuar si një suitë vizatimesh dhe ilustrimi dixhital, Krita është softuer i lirë shpërndarë nën licencën GNU GPL, bazohet në bibliotekat e platformës KDE dhe përfshihet në Calligra Suite.

Ndërfaqja e aplikacionit është mjaft intuitive dhe përveç që për ata që njohin Photoshop kjo do të jetë mjaft e njohur. Krita na lejon të trajtojmë skedarët PSD, gjithashtu ka pajtueshmëri me OCIO dhe OpenEXR, mund të manipulojë pamjen për të ekzaminuar imazhe HDR përveç kësaj na lejon të menaxhojmë me ngjyra të plota përmes LCMS për ICC dhe OpenColor IO për EXR.

Ekipi i zhvillimit të Krita ka lëshoi ​​zyrtarisht versionin e ri 3.3.1 disa javë më parë me të cilat kemi disa ndryshime brenda këtij aplikacioni.

Në këtë version të Kitra 3.3.1 korrigjohen dy regresione e rendesishme:

 • Krita do të rrëzohej nëse rindizet pasi ta mbyllte atë me rrafshuesin e imazhit referues të vendosur në notim
 • Krita 3.3.0 nuk ishte në gjendje të lexonte skedarët rezervë .kra ose skedarët .kra që ishin hequr dhe më pas të kompresuara manualisht.

Për më tepër, janë përfshirë ndryshimet dhe rregullimet e mëposhtme:

 • Fiks mbyllja e papritur e programit kur krijoni një dokument swap në OSX
 • Kur bashkohen shtresat, ato nuk përfshijnë ato që janë kyçur manualisht
 • Prezantimi për zvarritjen dhe lëvizjen e shtresave është përmirësuar
 • Informacioni i këshillave të mjeteve në zgjedhësin e furçave është përmirësuar
 • Rrjedhja e kujtesës fikse kur përdorni zgjedhësin e ngjyrave
 • Përdorimi i mjetit të mbushjes është çaktivizuar grup shtresor
 • Shtohet aftësia për të ndryshuar shkëlqimin dhe kontrastin në furçat me teksturë (Rad).
 • Mundësia e shtuar për të kopjuar nën kursorin

Si të instaloni Krita 3.3.1 në Ubuntu 17.10?

Në mënyrë që të instalojmë Krita në sistemin tonë ne duhet shkarkoni skedarin vijues dhe jepni lejet e ekzekutimit për ta instaluar.

Sudo chmod +x krita-3.3.1-x86_64.appimage

Dhe me këtë ne kemi instaluar Krita në sistemin tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Daniel dijo

  Një program i shkëlqyeshëm, veçanërisht për ata krijues të imazheve. Gjë e mirë që është ndër-platformë. Pershendetje