GNOME, lajmet e kësaj jave në rrethin e tij të aplikacioneve

Këtë javë në GNOME

këtë javë në GNOME, numri 95 dhe duke iu afruar dyvjetorit të TWIG, projekti ka publikuar lajmin që u zhvillua nga data 5 deri më 12 maj. Pothuajse gjithçka që ata kanë përmendur kanë qenë versione të reja të aplikacioneve ose diçka e re e shtuar në një aplikacion zyrtar ose rrethi, dhe çdo ndjekës i GNOME ose këtij blogu duhet të dijë se ka të paktën tre nivele: aplikacionet zyrtare, ato që pretendojnë se janë, kush janë ata në inkubator dhe ata në rreth, të cilët janë ata që i shikojnë mirë dhe na flasin për to, por nuk janë zyrtarë.

Nga gjithçka që ka ndodhur këtë javë, nëse do të më duhej të theksoja diçka në momentin ku jemi, kjo do të ishin dy aplikacione që përdorin inteligjencën artificiale për të punuar. Njëri është Imaginer, një aplikacion për të krijuar imazhe duke përdorur AI të ndryshme dhe tjetri është Bavarder, pak i njëjtë, por për tekst. Ajo që keni më pas është listë me lajme që na kaloi dje.

Këtë javë në GNOME

 • Aplikacioni Maps ka rikthyer kontrollet e zmadhimit për të përdorur shtresat e butonave; ata ishin zhvendosur në kokë për të shmangur disa probleme me Cluter dhe GTK. Për më tepër, tani ekziston një buton për të treguar rrotullimin e hartës që mund të klikohet për të rivendosur pozicionin normal nga veriu lart. Ky opsion është veçanërisht i dobishëm për pajisjet me prekje. Sa i përket veglave të desktopit, shkurtoret e tastierës janë futur për të rrotulluar dhe rivendosur rrotullimin.

Butonat e hartave të GNOME

 • Metronome 1.2.1 ka mbërritur duke përditësuar kohën e funksionimit të Flatpak në GNOME 44, dhe me këtë ka filluar të mbështesë temën e errët. Përveç kësaj, tani është e mundur të aktivizoni/çaktivizoni metronomin me shiritin e hapësirës, ​​pavarësisht nga elementi i ndërfaqes që keni zgjedhur. Nga ana tjetër, janë bërë disa përmirësime në ndërfaqen e përdoruesit, gjë që e bën atë më të qëndrueshme me HIG.

Metronomi 1.2.1

 • Icon Library tregon tashmë licencën e ikonave dhe ekipi i projektimit ka shtuar shumë ikona të reja.

Biblioteka e ikonave në GNOME

 • Një version i ri i Symbolic Preview është lëshuar këtë javë me interpretim të ri progresiv të ikonave.
 • Ka ardhur Letterpress 1.3.0, versioni i ri i asaj që deri më tani njihej si ASCII Images. Ky version përfshin një mesazh më të mirë paralajmërues kur dalja është shumë e madhe, nëntitulli "Gjerësia e daljes" në cilësimet është tani më i përgjegjshëm dhe butonat për kopjimin dhe ruajtjen e daljes janë ndërruar. Si pjesë e ndryshimit të emrit, faqja e mirëseardhjes tani shfaq një imazh në vend të ikonës me germa. Së fundi, janë shtuar përkthimet çeke dhe turke.

Ekrani i mirëseardhjes së letrës

 • Imaginer është një aplikacion i ri që përdor burime të ndryshme të inteligjencës artificiale për të krijuar imazhe nga teksti.

Imagjinoni

 • Bavarder 0.2.0 ka ardhur me aftësinë për të nxjerrë tekst të formatuar. Aktualisht, ky funksion mbështet tabela dhe kode. Ai gjithashtu ka një faqe interneti me informacion që shpjegon se si të merrni një shenjë.

bavarez 0.2.0

 • Multiplication Puzzle 12.0 është lëshuar me disa ndryshime në UI: tani përdor AdwBanner për të shfaqur ekranin e fitores. Ndryshuar gjithashtu aplikacionet, e cila mbështet raportimin e versionit flatpak në përditësim.
 • Tube Converter v2023.5.0.beta1 përfshin mundësinë për të ndaluar të gjitha shkarkimet, për të riprovuar të gjitha shkarkimet e dështuara dhe për të pastruar të gjitha shkarkimet që mund të kemi në radhë. Deri më tani, të gjitha këto veprime duhej të bëheshin një nga një. Nga ana tjetër, ata kanë rishkruar plotësisht backend-in për të menaxhuar shkarkimet, gjë që ka rregulluar shumë përplasje dhe rrëzime.

Tube Converter v2023.5.0.beta1

 • Flare 0.8.1 ka ardhur me shumë përmirësime në ndërfaqen (UI) dhe përvojën e përdoruesit (UX), duke përfshirë ndryshime në listën e mesazheve për të dalluar më mirë mesazhet e veta nga mesazhet e dërguara nga të tjerët. Nga ana tjetër, kanalet që nuk kanë ende mesazhe janë të fshehura si parazgjedhje. Për t'i parë ato, duhet ta bëni atë me dorë. Ndryshimi i fundit i madh është se një buton i ri është shtuar për të lëvizur deri në fund në pamjen e listës.

Shpërthimi 0.8.1

Ndër të tjera, testeve të GNOME openQA i janë shtuar disa opsione dhe është folur pak për Verën e Kodit të Google, ku GNOME do të sjellë 9 bashkëpunëtorë këtë vit.

Dhe kjo ka qenë për këtë javë në GNOME.

Imazhet dhe përmbajtja: DEPUGJA.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.