Lajmet më të fundit mbi kanellën Ubuntu: ne tashmë mund të provojmë temën tuaj dhe së shpejti sistemin operativ

Kanella Ubuntu, kështu do të jetë

Të enjten e kaluar, Canonical lëshoi ​​Eoan Ermine, versionin e tetorit 2019 të sistemit të saj operativ dhe të gjitha aromat e tij zyrtare. Në total, me Ubuntu, ka 8 shije të disponueshme të cilat janë Ubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu MATE, Ubuntu Budgie, Ubuntu Studio dhe Ubuntu Kylin e lartpërmendur. Por në një të ardhme afatmesme do të flasim për nëntë, pasi që tashmë është në proces një projekt në mënyrë që Kanellë Ubuntu bëhen aromë zyrtare.

Në fund të shtatorit, udhëheqësi i projektit i njohur aktualisht si Remix i Kanellës Ubuntu na tha se ai do të lëshonte një version prove para se të zyrtarizohej Eoan Ermine. Ata nuk arritën në kohë, por disa orë më parë ata na thanë se ky version është pothuajse gati dhe se së shpejti do të mund ta provojmë. Nga ana tjetër, çfarë është tashmë të disponueshme janë paketat kimmo-gtk-temë y kimmo-ikonë-temë që janë pjesë e temës që Kanella Ubuntu përdor tani.

Kanellë Ubuntu
Artikulli i lidhur:
Kanella Ubuntu, aroma zyrtare e ardhshme, konkursi më i mirë për Linux Mint

Tema e kanellës Ubuntu tani mund të testohet

Tema e kanellës Ubuntu

Tani mund të provoni temën kimmo-gtk dhe kimmo-ikonën në shtëpi, duke e instaluar nga PPA-ja jonë e paqëndrueshme në https://launchpad.net/~ubuntucinnamonremix/+archive/ubuntu/unstable! Nëse dëshironi të jeni një geek, mund ta merrni edhe në github-in tonë, i cili është gjithmonë https://github.com/ubuntucinnamonremix. Sigurohuni që ta bëni në orën 19.10 të Eoan!

Në mënyrë që të shtojmë depon (e paqëndrueshme), duhet të hapim një terminal dhe të shkruajmë sa vijon:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntucinnamonremix/unstable
sudo apt-get update

Më vonë mund të instalojmë paketat, një për temën dhe një për ikonat, me këtë komandë tjetër:

sudo apt install kimmo-gtk-theme kimmo-icon-theme

Mund t'i zgjedhim duke përdorur mjete si GNOME Retouching.

Mesazh administrativ nga @ItzSwirlz: Ne do të nxjerrim së shpejti versionin tonë të parë të provës, për të tërhequr vëmendjen (në një mënyrë të mirë), pasi kemi nevojë për ndihmë nga JU për t'u siguruar që shpërndarja dhe aplikacionet tona funksionojnë dhe që ju të mund të na jepni foto dhe të na kontribuoni. Më shumë informacion së shpejti.

Për momentin data e saktë e lëshimit nuk dihet nga versioni i parë provë i Ubuntu Cinnamon (Remix), por ai duhet të mbërrijë në ditët e ardhshme. Kur të vijë koha, duhet të kemi parasysh se do të jetë një version provë i krijuar në mënyrë që të kemi një kontakt të parë, por jo ta instalojmë në pajisjet e prodhimit. Gjëja më e mirë, siç bëjmë para se të provojmë shpërndarjet e tjera, është që ta instalojmë në VirtualBox, të fillojmë imazhin në GNOME Boxes ose të krijojmë një instalim të dëshiruar për ta ekzekutuar atë në një Sesion Drejtpërdrejt. A keni dëshirë ta bëni tani?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.