Linux Lite 2.2, një version i përmirësuar për kompjuterë me pak burime

LinuxLite 2.2Pak më shumë se një vit më parë kemi biseduar me ju në këtë blog në lidhje me një shpërndarje shumë interesante për kompjuterë me pak burime që bazohej në Ubuntu LTS. Shpërndarja u quajt linux lite y disa javë më parë ne ishim në gjendje të shohim lansimin e një versioni të ri dhe të përmirësuar, Linux Lite 2.2.

Ky version i ri i një prej shpërndarjeve më interesante për ekipet me pak burime sjell shumë karakteristika të reja të tilla si përfshirja e Steam. Gjithashtu Linux Lite 2.2 përmban më shumë softuer si Mozilla Firefox, Libreoffice, Gparted, Xfce 4.10, Wisker Menu dhe Mozilla Thunderbird.

Linux Lite 2.2 bazohet ende në një version LTS të Ubuntu, në këtë rast Ubuntu 14.04.01, versioni i fundit i qëndrueshëm me mbështetje të gjatë Ubuntu. Ajo vazhdon të përdorë depot zyrtare të Ubuntu, por si shumë shpërndarje të tjera, Linux Lite 2.2 ka qendrën e vet ose të paktën të personalizuar të paketave. Linux Lite 2.2 trashëgon shumë nga të mirat e Ubuntu LTS siç është mbështetja UEFI dhe natyrisht versionet për 32 dhe 64 bit diçka që kanë pak shpërndarje për kompjuterë me pak burime.

Linux Lite 2.2 ka ndërtuar Avull për argëtim

Një vit më parë kërkesat e harduerit të Linux Lite ishin mjaft modeste, por kjo ishte për shkak se ishte bazuar në Ubuntu 12.04, megjithatë pas përdorimit të Ubuntu 14.04.01, kërkesat e Linux Lite janë rritur, duke qenë më e lehtë sesa mund të mbështesë një kompjuter që përdor Linux Lite Avulli, por më e vështirë për të punuar mirë në një kompjuter me disa vjet dhe pajisje të kufizuara. Alsoshtë gjithashtu interesante pasi që e gjithë kjo fillon të thotë se ne kemi kapërcyer harduerin themelor të sistemeve të tilla si Windows XP dhe ju do të pajtoheni me mua që kjo do të thotë një hap i shkëlqyeshëm në botën e llogaritjes personale.

Personalisht, unë mendoj se ka shpërndarje më interesante për skuadrat modeste, megjithëse e vërteta është e rëndësishme të dini se tashmë ka shpërndarje për ekipe me pak burime që trajtojnë mirë ose mund të trajtojnë temën e lojërave video. Shpresojmë që versioni tjetër i Linu Lite do të përmirësojë rezultatet e Linux Lite 2.2, ato nuk janë të lehta por as nuk është një detyrë e pamundur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   leillo1975 dijo

  Nga këndvështrimi im, dhe për përdorimet që unë i jap, për mua, kjo është shpërndarja më e mirë për skuadrat me disa vjet të vjetra. Ai kombinon në mënyrë të përsosur shpejtësinë dhe lehtësinë me një ndërfaqe të rregullt dhe funksionale. Unë e kam përdorur atë për pak a shumë një vit e gjysmë në kompjuterët e vjetër që menaxhoj dhe nuk kam pasur probleme të mëdha, dhe çka është më mirë, njerëzit nuk kanë protestuar akoma.

 2.   Joaquin Garcia dijo

  Përshëndetje Leillo, faleminderit që na lexove dhe na le komentin. Në të vërtetë kritikat e mia janë më shumë për versionin sesa për shpërndarjen. Unë mendoj se përdorimi i avullit dhe / ose metodave të tjera argëtuese do të bëjë që specifikimet të rriten. Nga rruga, cilin version përdorni?

 3.   leillo1975 dijo

  Kam instaluar disa në muajt e fundit, por shumica janë 2.1. Sa i përket avullit, ku i përdor, e heq