Linux Lite 4.4, bazuar në Ubuntu 18.04.2, i lëshuar zyrtarisht

LinuxLite 4.4

Një nga sistemet më të lehta operative të bazuara në Ubuntu sapo ka lëshuar një version të ri. Eshte per Linux Lite 4.4 i cili bazohet në Ubuntu 18.04.2, versioni më i fundit LTS i sistemit operativ të zhvilluar nga Canonical. Linux Lite është sistemi i preferuar për shumë përdorues dhe arsyeja kryesore është rrjedhshmëria dhe thjeshtësia e tij që vijnë si nga mjedisi grafik Xfce ashtu edhe nga një sërë aplikacionesh të lehta të përsosura për të ekzekutuar në kompjuterë më pak të fuqishëm ose për të qenë ultra të shpejtë në kompjutera më tretës.

Linux Lite 4.4 arrin me pak lajme të rëndësishme, duke u përqëndruar kryesisht në rregullimin e defekteve dhe përmirësimin e performancës sistemi operativ i pergjithshem. Nga ana tjetër, diçka që nuk ka asnjë lidhje me versionin përfundimtar, ata kanë ndryshuar metodën në të cilën dorëzohen versionet paraprake për të testuar sistemin, duke lënë pas versionet beta për të nisur imazhet e Kandidatit të Lirimit (RC)

Linux Lite 4.4 është një version me disa ndryshime të mëdha

Risitë më të jashtëzakonshme që vijnë nga dora e Linux Lite 4.4 janë:

 • Tema e ikonës Papirus është azhurnuar.
 • Sound Juicer CD është tani në dispozicion për instalim nga menaxheri i paketës së Lite Software së bashku me paketën Extras të Kufizuar për mbështetjen e rip-to-mp3.
 • Firefox është azhurnuar në versionin 65.
 • Thunderbird është azhurnuar në versionin 60.4.0.
 • Reshtë përfshirë LibreOffice 6.0.6.3.
 • GIMP 2.10.8 është përfshirë.
 • Tani versioni VLC është 3.0.4.
 • Kerneli Linux është azhurnuar në versionin v4.15, i njëjti që përdoret nga Ubuntu 18.04.2. Nëse dëshirojmë, mund të azhurnohemi në versionin e fundit.
 • Rregulluar një defekt në vëllim të dyfishtë.
 • Referencat në Google+ janë hequr.

Linux Lite është një sistem shumë i lehtë që punon në kompjuter me këto specifikime minimale:

 • CPU: Procesori 1Ghz (rekomandohet 1.5GHz).
 • RAM: 768mb RAM (rekomandohet 1 GB).
 • RUAJTJA: 8 GB (rekomandohet 20 GB).
 • Rezoluta: Ekran VGA 1024 768 1366 (rekomandohet ekran VGA, DVI ose HDMI 768 × XNUMX).
 • Makinë DVD ose portë USB për instalim.

Keni më shumë informacion dhe mund të shkarkoni Linux Lite 4.4 nga kjo lidhje. Po në lidhje me këtë sistem të lehtë funksionimi të bazuar në Ubuntu 18.04.2?

Desktop Linux Lite 4.2
Artikulli i lidhur:
Versioni i ri i Linux Lite 4.2 tashmë është lëshuar

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Joseph Wences dijo

  Ajo pushoi së qeni e lehtë.

 2.   Gaston zepeda dijo

  Thjesht ka emrin e lite.

 3.   Carlos Pizarro dijo

  paraqitje shume e bukur por jo e lehte. në fund më duhej të largohesha nga Debian.