Linux Lite 4.4 RC1 Tani i Disponueshëm, Publikimi Përfundimtar 1 Prill

Linux Lite 4.4 RC1

Linux Lite 4.4 RC1

Në forumin e tij zyrtar, Jerry ka botuar një fije informuese në lidhje me Dalja e Linux Lite 4.4 RC1. Për ata që nuk e dinë, Linux Lite është një sistem operativ i bazuar në Ubuntu. Një nga arsyetimet e tij është se është i përsosur për një përdorues fillestar i cili kurrë nuk ka prekur Linux. Nga ana tjetër, dhe kjo është interesante për përdoruesit më me përvojë, kjo distro konsumon pak burime falë mjedisit të saj XFCE.

Ndër risitë e këtij versioni të ri kemi që tema e ikonës Papirus është azhurnuar në daljen e saj më të fundit, CD i Sound Juicer është shtuar në Lite Software, insekt vëllimi i dyfishtë (tingulli) ose të gjitha referencat në Google+ janë hequr. Ai gjithashtu përfshin versione më të reja të Firefox, Thunderbird, LibreOffice, VLC dhe Gimp. Ndoshta më e rëndësishmja, Linux Lite 4.4 do të bazohet në Ubuntu 18.04.2, domethënë, në versionin më të fundit LTS të sistemit të zhvilluar nga Canonical.

Linux Lite 4.4 po vjen më 1 Prill

Kërkesat minimale për të ekzekutuar Linux Lite janë:

 • Procesori 1GHz.
 • 768 MB RAM.
 • 8 GB hapësirë ​​ruajtëse.
 • Ekran VGA me rezolucion 1024 × 768.
 • Lexues CD / DVD ose port USB për instalim.

Rekomandimi për funksionimin e duhur të këtij sistemi operativ të lehtë është pak më shumë, duke qenë procesori 1.5GHz, 1 GB RAM, 20 GB hapësirë ​​dhe ekrani me rezolucion 1366 × 768. E vërteta është se sot ka pak kompjuterë që nuk përmbushin kërkesat e rekomanduara. Në çdo rast, Linux Lite është një sistem operativ perfekt për njerëzit që duan të fillojnë të përdorin Linux dhe të tjerët më me përvojë qëllimi i të cilëve është t'i japin një jetë të dytë një kompjuteri më të vjetër ose një laptopi të vogël 10.

Se presin që nisja përfundimtare të ndodhë më 1 Prill, që është, në vetëm një muaj dhe pesë muaj pas atij të mëparshmi. Kjo do të jetë dita kur të humbni të gjitha etiketat dhe të vijë versioni i qëndrueshëm për të gjithë. A po mendoni të instaloni Linux Lite 4.4?

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.