Linux Mint 20 Beta, tani mund të provoni versionin "anti-snap" të aromës së mentës së Ubuntu

Linux Mint 20 pa Snaps

Como përparuam Në fillim të muajit, Clement Lefebvre po përgatitej të niste versionin provë të lirimit të tij të ardhshëm. Linux Mint 20 beta është këtu, dhe ka ardhur me një ndryshim të rëndësishëm që vështirë se do të kthehet mbrapsht: ky version i mentes së Ubuntu u ka thënë "JO, JO, JO" Snaps dhe ato nuk do të jenë të arritshme nëse mbështetja nuk shtohet manualisht, diçka që ne do ta shpjegojmë në një artikull të ardhshëm për ata që mund të interesohen.

Si zakonisht, Linux Mint 20 Beta ka mbërritur disa javë para fillimit të versionit të qëndrueshëm. Canonical zakonisht jep tre javë kohë, por ekipi i Lefebvre jep një javë më pak, 15 ditë për të provuar dhe siguruar të gjitha reagim që mundemi. "Lysia" do të bazohet në Ubuntu 20.04 LTS Focal Fossa, versioni i sistemit operativ të Canonical që zbarkoi në 23 Prill, më shumë se një muaj e gjysmë më parë.

Linux Mint 20 do të bazohet në Ubuntu 20.04

Ndër risitë që përfshin ky version, kemi:

 • Linux 5.4
 • Bazuar në Ubuntu 20.04 LTS.
 • Ndryshimet në ngjyrat e temave.
 • Skedari me shpejtësi të përmirësuar.
 • Aplikacion i ri për të transferuar skedarët e instaluar si parazgjedhje. Në teori dhe nëse nuk kam humbur diçka, shërben vetëm për transferimin e tyre nga Linux në Linux dhe nëse kompjuterët janë të lidhur në të njëjtin rrjet. Disa media e përcaktojnë atë si një Linux Mint AirDrop (Apple).
 • Ndryshimet në shpejtësinë e rifreskimit të monitorit.
 • Mbështetje e përmirësuar për kompjuterët me shumë monitor.
 • Aftësia për të nisur aplikacione në GPU specifike.
 • Përmirësimet e përgjithshme të performancës dhe besueshmërisë.
 • Luftë e hapur ndaj Snaps, domethënë, ato nuk mund të përdoren ose të aksesohen ose ndonjë gjë që lidhet me to pas instalimit zero.

Linux Mint 20 Beta është i disponueshëm vetëm në versione 64-bit me ambiente Kanellë, MATE y Xfce. Lirimi i versionit të qëndrueshëm do të ndodhë afërsisht 26 qershor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.