Linux Mint 20 do të përmirësojë mbrojtjen tuaj kundër Snaps, diçka për të cilën komuniteti është ankuar

Linux Mint 20 Ulyana

Si çdo muaj, Clement Lefebvre ka botuar një hyrje në blogun e tij duke na treguar në lidhje me progresin e versionit tjetër të sistemit operativ që po zhvillon aktualisht. Linux Mint 20, i cili do të përdorë Ulyana si një emër të koduar, do të bazohet në Ubuntu 20.04 LTS Focal Fossa, por nuk do të mbështetet aq shumë në paketat Snap sesa njoftimet zyrtare të Canonical. Në fakt, siç shpjegohet në postimi nga disa orë më parë, Lefebvre dhe ekipi i tij po punojnë për të kufizuar hyrjen në snapd.

Pjesërisht, ata e bëjnë këtë për shkak të ankesave të komunitetit. Ashtu si shumica e përdoruesve, dhe disa zhvillues, Lefebvre nuk e ka pëlqyer lëvizjen më të fundit tiranike Canonical në të cilën ata kanë përfshirë një Snap Store që mbishkruan një pjesë të bazës së paketës APT, kështu që atyre iu desh ta ndalonin këtë, që mund të nënkuptojë se Chromium, një shfletues që tani shpërndahet vetëm si Snap, ndalon azhurnimin.

Linux Mint 20 i shpall luftë snapd

[…] Ndërsa instaloni azhurnimet e APT, Snap bëhet kërkesë që ju të vazhdoni të përdorni Chromium dhe instalohet prapa shpinës. Kjo prish një nga shqetësimet kryesore që kishin shumë njerëz kur u njoftua Snap dhe një premtim nga zhvilluesit e tij se ai kurrë nuk do të zëvendësonte APT.

Një Snap Store i vetë-instaluar që mbishkruan një pjesë të bazës sonë të paketës APT është një JO JO JO i plotë. Somethingshtë diçka që duhet ta ndalojmë dhe mund të tregojë fundin e azhurnimeve të Chromium dhe hyrjen në Snap Store në Linux Mint.

Personalisht, mendoj se kjo deklaratë e luftës kundër politikës së Canonical është pozitive. Linux Mint është ndoshta Shpërndarja më e njohur jozyrtare e bazuar në Ubuntu bota dhe, kur Linux Mint 20 është zyrtar, Canonical mund të mbjellë veshët e saj dhe të ndalojë së qeni tirani siç ka qenë në këstet më të fundit të sistemit të saj operativ. Ingndërrimi është falas. Dhe përdorni një aromë tjetër të Ubuntu, apo edhe një shpërndarje tjetër, gjithashtu.

Sa i përket lajmeve të tjera që keni përmendur këtë muaj, ne kemi një mbështetje e përmirësuar për NVIDIA Optimus, mbështetja për sistemet me shumë monitor është duke u përmirësuar, ndryshimet e ngjyrave ato do të jenë më diskrete, përmirësime në sirtarin e sistemit dhe përmirësime në Kanellën, mjedisi grafik që e bëri Linux Mint të popullarizuar.

Linux Mint 20 Ulyana do të mbërrijë diku në qershor, ende pa një datë të planifikuar, dhe do ta bëjë këtë me disa lajme nga Focal Fossa, të tilla si Linux 5.4. Ai do të vazhdojë të ofrohet në tre edicionet në të cilat ka qenë në dispozicion për një kohë të gjatë, të cilat janë Kanella, MATE dhe Xfce, të gjitha ekskluzivisht në versione 64-bit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ignacio dijo

  Më duket se Cannonical, nga bashkëpunimi kaq shumë me Microsoft, është infektuar me praktikat e tyre të këqija.

  1.    Alexander dijo

   Jo, përkundrazi është të ndiqni rregullat e tërheqjes së më shumë përdoruesve, siç ka thënë gjithmonë Torvlads, STANDARDIZONI NJ IN INSTALUES.
   Apo do të thoni se babai i Linux ishte gjithashtu i infektuar me praktika të këqija?

  2.    Luçiano Panigo dijo

   Ndërsa MS ka rënë në dashuri me Ubuntu aq shumë (madje duke e prezantuar atë përmes WSL), saqë nuk do të ishte për t'u habitur nëse ata do ta blinin atë.

 2.   Imazhi i mbajtësit të vendit Armando Mendoza dijo

  Ubuntu është në dekadencë.
  Mirë për Linux MInt dhe zhvilluesin e tij, ju uroj të gjithëve suksese
  Unë do të vazhdoj të përdor debian për disa vjet

 3.   Rafa dijo

  LInux MInt është ubuntu i përmirësuar dhe i përsosur, me një nga mjediset më të mira për desktop, si nga koncepti ashtu edhe nga praktika. Edhe pse Nemo ngec pak kur ai ka qenë duke surfuar me të për një kohë. Por për gjithçka tjetër një 10.

  1.    Ferdinand Baptist dijo

   Ha, Ubuntu është në rënie, përkundrazi Linux Mint duhet të shkojë njëherë e përgjithmonë me Debian dhe të ndalojë së përfituari nga baza e Ubuntu.

   1.    gurmersindo minio dukshme dijo

    mos thuaj budalla shko. dhe përdorni distros me respekt.

 4.   Karmimi dijo

  Unë sinqerisht besoj se kjo për të bërë pa Snap personalisht, po, duke respektuar mendimet e tjera, nuk më intereson nëse ata e heqin atë. Unë gjithmonë kam preferuar paketat deb me APT.
  Stabiliteti, rrjedhshmëria, pajtueshmëria me mjedisin grafik desktop desktop Përvoja që kam pasur me Snap deri më sot nuk ishte sinqerisht e mirë.

  1.    Alexander dijo

   Pra, a po i tremb përdoruesit apo tërheq më shumë përdorues?

   Cila është dilema atëherë?

 5.   Luçiano Panigo dijo

  Projekti LMDE nuk duhet të harrohet. Unë mendoj se herët a vonë Ubuntu do të jetë pjesë e MS dhe do të jetë e nevojshme të bazohet projekti Mint në një distro tjetër, pasi këto lloj dilemash do të bëhen më të shpeshta

  1.    gurmersindo minio dukshme dijo

   kjo është frika që kam. Unë shpresoj se jam gabim, por më shumë po vidhos Linux në përgjithësi.