Linux Mint 20 Ulyana Lëshuar Zyrtarisht në Kanellë, XFCE dhe MATE

Linux Mint 20 Ulyana

Disa ditë më parë, Clement Lefebvre ngarkoi imazhet e reja ISO në serverat e tij, kështu që ne e dinim se do të binte, por tani lëshimi është zyrtar: Linux Mint 20 është tani në dispozicion. Emri i koduar i kësaj këste të re është Ulyana dhe arrin bazuar në Ubuntu 20.04 LTS Focal Fossa, që do të thotë gjithashtu se do të mbështetet për 5 vjet, deri në 2025 për të qenë më të saktë. Por nëse ky version është i rëndësishëm, kjo është për shkak se vjen me një ndryshim që nuk është pa polemikë.

Kështu dhe siç shpjeguan ata në fillim të qershorit, Ulyana u ka shpallur luftë paketave të parakohshme, ose më saktësisht për të snapd, softueri që është përgjegjës për menaxhimin e tyre. Lefebvre ka refuzuar të përfshijë një paketë të paracaktuar të instaluar që Canonical dërgon që nga Ubuntu 16.04 LTS, pjesërisht për t'u dhënë përdoruesve më shumë liri ose për të hequr disa programe bloat. Në çdo rast, për ata që janë të interesuar, ju mund të riaktivizoni mbështetjen, siç e kemi shpjeguar në kjo lidhje.

Linux Mint 20 nuk përfshin mbështetjen e snapd

Projekti ka botuar gjithsej gjashtë artikuj mbi këtë botim, dy për secilin nga versionet në të cilat është i disponueshëm. E para prej tyre na tregon për disponueshmërinë e versionit të ri, kërkesat minimale dhe mënyrën e azhurnimit. E dyta prej tyre është vendi ku risitë kryesore që kanë mbërritur, të tilla si më poshtë:

 • Bazuar në Ubuntu 20.04 me 5 vjet mbështetje.
 • Linux 5.4, me linux-firmware 1.187.
 • Seancat e drejtpërdrejta të ekzekutuara në Virtualbox rriten automatikisht në rezolucion në 1024 × 768.
 • Snapd është çaktivizuar si parazgjedhje dhe paketat e tij APT nuk mund të instalohen.
 • Rekomandimet APT janë aktivizuar si parazgjedhje për paketat e instaluara së fundmi.
 • Aptulr ka ndryshuar pjesën e prapme nga Synaptic në Aptdaemon.
 • Warpinator, një aplikacion i ri për të ndarë skedarët përmes WiFi.
 • NVIDIA mbështet përmirësimet.
 • Përmirësimet e sirtarit të sistemit.
 • Versione të reja të mjediseve grafike: XFCE 4.14, MATE 1.24 dhe Kanellë 4.6.
 • Wallpapers të reja dhe përmirësime estetike.
 • Përmirësimet e XApps.
 • Listat e plota të ndryshimeve në këto lidhje:

Lidhjet e shkarkimit të Ulyana janë tani në dispozicion në faqen zyrtare të shkarkimit të projektit, nga e cila mund të përdorni këtu. Ne kujtojmë se ato janë vetëm në dispozicion në versionet 64bit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Juan Carlos dijo

  Unë instalova versionin e kanellës dhe më duhej të kthehesha në 19.3, kam një kompjuter portativ të lidhur me një monitor, por kur ndezin desktopin tim ngrin, pasi kam konfiguruar ekranin e monitorit.

 2.   Ignacio dijo

  Më duket se duhet ta presim. Fillon me një konsum prej 1 GB në ram, është shumë.
  Nga ana tjetër, risitë nuk janë shumë të jashtëzakonshme.
  Për momentin do të qëndroj me Linux Mint 19.3 Cinnamon. Më duket se është një version i pjekur.
  Unë jam duke pritur për Linux Mint 20.1 Kanellë për të parë nëse ata kanë korrigjuar disa probleme, veçanërisht në lidhje me konsumin e tepruar të kujtesës ram.

  1.    Juan Carlos dijo

   Lajmi nuk është i jashtëzakonshëm por më dha përshtypjen se performanca ishte shumë më e mirë, unë isha i trishtuar që të kthehem në versionin 19.3, por unë do të kthehem ndoshta në atë që përmendët ose ndoshta më parë me disa azhurnime, do të provoj virtualbox të shiko si shkon

 3.   george i treti dijo

  Unë jam i ri në këtë, por e instalova dhe funksionon shumë mirë para se të kisha Fedora që më mori pak për t'u mësuar, por është gjithashtu e mirë dhe pastaj shkova në Mint 18.3 dhe ishte e lehtë për t'u përdorur dhe tani shkoj tek Mint 20 dhe u përmirësua pak desktopi dhe nuk pashë ndonjë ndërlikim në përdorimin e tij që më pëlqente

 4.   user12 dijo

  Epo, unë mendoj njëlloj si përdoruesi më lart: Për disa lajme që më ofron Linux MInt 20, unë preferoj të qëndroj ashtu siç jam me LM 19.3

  Pak zhgënjyese versioni i ri dhe një botch perfekt ajo që ata kanë bërë me Chromium

 5.   Rafael dijo

  Një distro shumë e rregullt dhe e lehtë për t’u përdorur. Gjynah që në vend që të bashkëpunojnë me Canonical, ata përfundojnë mes të dyve duke komplikuar jetën e përdoruesit. E kam përdorur për shumë vite derisa ra kde dhe migroi në kubuntu.