Linux Mint 21.1 "Vera" beta është tani në dispozicion

Linux Mint

Linux Mint 21.1 Vera Cinnamon Edition

disa dite me pareLajmi u publikua se versioni beta i cili do të jetë versioni stabil i Linux Mint 21.1 "Vera". Ky version beta është tashmë i disponueshëm për publikun e gjerë dhe mund të shkarkohet në mënyrë që të interesuarit të dinë se çfarë po përgatitin për ne në versionin e ri ose të marrin pjesë në zbulimin e gabimeve, mund ta bëjnë këtë.

Vlen të përmendet se lëshimi i Linux Mint 21.1 do të jetë një lëshim afatgjatë i mbështetjes i cili do të jetë i pajtueshëm deri në vitin 2027 dhe në këtë mund të gjejmë softuer të përditësuar që sjell gjithashtu përmirësime dhe shumë veçori të reja për ta bërë desktopin tuaj edhe më të rehatshëm për t'u përdorur.

Çfarë ka të re në Linux Mint 21.1 "Vera" beta?

Ndoshta një nga risitë kryesore të paraqitura nga beta e Linux Mint 21.1 "Vera" është prezantimi i versionit të ri të Cinnamon. Dhe është se në fillim të tetorit, 'Clem' njoftoi lëshimin e dytë të serisë Mint 21 pas Linux Mint 21 »Vanessa« në gusht në një version të qëndrueshëm për festat e Krishtlindjeve.

Duhet të theksohet se versioni i ri bazohet në Ubuntu 22.04 "Jammy Jellyfish" dhe kernel 5.15 LTS dhe siç e dimë të gjithë, mjedisi i desktopit Cinnamon është flamuri i zhvilluesve Linux Mint. Dhe në këtë version të ri mund të gjejmë versionin 5.6 të mjedisit që paraqet një panel të ri dhe më pak ikona.

Në Linux Mint 21.1 "Vera" mund ta gjejmë atë Kanella është modifikuar pak. Në vend të ikonës Show Desktop Left, është futur një buton i quajtur Corner Bar Right, i cili ofron më shumë opsione. Gjithashtu, ikonat e fillimit dhe koshi i riciklimit në pjesën e sipërme majtas të desktopit mungojnë. Nëse është e nevojshme, ato mund të rikthehen në cilësimet nën Desktopët.

Një ndryshim tjetër është në ikonat në menaxherin e skedarëve nga Nemo, të cilat janë rishikuar dhe i është dhënë një theks ngjyrash në formën e një vije blu diagonale në fund djathtas.

Nga ana tjetër, është bërë edhe një ndryshim që përmendet si përmirësim i eksperiencës së përdoruesit dhe veçanërisht ai i të sapoardhurve në Linux.

Ndryshimi është në nevojën për të hyrë në fjalëkalimi rrënjësor që është reduktuar në versionin e ri. Për shembull, një fjalëkalim root nuk kërkohet më kur hiqni një Flatpak.

Kjo vlen edhe për aplikacionet që nuk janë të instaluara në të gjithë sistemin dhe për shkurtoret e thjeshta, siç shkruan Lefebvre. Synaptic dhe menaxheri i përditësimeve do të përdorin pkexec për të kujtuar fjalëkalimin, kështu që përdoruesi nuk do të duhet ta fusë atë sa herë që kryen operacione të shumta me radhë.

Së fundi, mund të theksojmë gjithashtu se në beta të Linux Mint 21.1 "Vera" mjetet Menaxheri i shoferit dhe burimet e softuerit Ata vijnë me disa aftësi të reja, duke përfshirë aftësinë për të ekzekutuar Driver Manager në modalitetin e përdoruesit (nuk kërkohet fjalëkalim root) dhe për të punuar jashtë linje. Përditësimi prezanton gjithashtu një mjet verifikimi ISO që arrihet duke klikuar me të djathtën mbi një imazh ISO në Nemo.

Nëse jeni të interesuar të mësoni më shumë rreth lëshimit të këtij versioni beta, mund t'i kontrolloni detajet në lidhja vijuese.

Shkarkoni dhe provoni Linux Mint 21.1 "Vera"

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të shkarkojnë imazhin e këtij versioni beta, ata duhet të dinë se ai kërkon:

 • 2 GB RAM (4 GB rekomandohet për përdorim të rehatshëm).
 • 20 GB hapësirë ​​në disk (rekomandohet 100 GB).
 • Rezolucioni 1024 × 768 (në rezolucion më të ulët, shtypni ALT për të tërhequr dritaret me miun nëse nuk përshtaten në ekran.)

Përveç kësaj, siç do ta dinë shumë, por vlen të përmendet, versionet beta mund të përmbajnë gabime kritike, kështu që përdorimi i tij rekomandohet vetëm në makinat virtuale ose në kompjuterët e tyre për qëllime testimi dhe për të ndihmuar ekipin Linux Mint për të rregulluar problemet. para lëshimit të qëndrueshëm.

Gjithashtu përmendet se do të mund të përditësohet nga kjo BETA, si dhe nga Linux Mint 21, sapo të dalë versioni stabil.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Javi dijo

  Mirmengjesi po e testoja javen e kaluar ne nje makineri virtuale po me krijonte probleme kur perpiqesha te azhurnoja nga "PPA" ne pipewire, versionet e fundit, jam shume sinaptik dhe deb, i ka ndodhur dikujt tjeter. ?Faleminderit

  1.    Seba dijo

   defekti i PPA tashmë është rregulluar

  2.    Seba dijo

   problemi i PPA u rregullua në Mint 21.1