Linux Mint vazhdon të punojë për logon dhe lajmet e tjera të përparuara këtë muaj

Logot e mundshme të Linux MintClement Lefebvre, udhëheqës i Linux Mint, ka botuar Disa minuta më parë një hyrje e re në blogun e tij në të cilën ai na tregon për gjithçka që do të vijë në sistemin operativ që ai zhvillon. Midis asaj që ai ka përmendur ne kemi atë që shihni mbi këto rreshta: ata vazhdojnë të punojnë në logon e tyre, një më të sheshtë dhe më të thjeshtë që duket më mirë në ndërfaqet moderne që kanë hequr qafe shumë zbukurime. Ideja është e qartë për ta, por atyre u është dashur ta lustrojnë modelin.

Lefebvre na ka treguar gjithashtu rreth Raportet e sistemit, një mjet që thotë se po fillon të jetë i dobishëm dhe se do të na ndihmojë, për shembull, të zbulojmë se ekziston një version i ri i Linux Mint dhe të shikojmë për problemet e sistemit në përgjithësi. Raportet e Sistemit janë në dispozicion që nga Linux Mint 18.3, por ende nuk po funksionon ashtu si dhe për ato që janë krijuar.

Linux Mint LMDE 4, emri i koduar "Debbie"

Nga ana tjetër, ai na ka zbuluar emrin e koduar të LMDE 4: Debbie. LMDE qëndron për Linux Mint Debian Edition, dhe si një sistem operativ i bazuar në Debian, Lefebvre thotë se i përshtatet faturës në mënyrë të përsosur. Ajo që ai nuk ka zbuluar ka qenë data e fillimit të saj, madje as kur do të jetë pak a shumë.

Ajo që mund të interesojë më shumë përdorues është që puna të vazhdojë në Linux Mint 19.3, versioni tjetër i sistemit operativ që do të dalë në fund të vitit 2019. Ekipi i zhvilluesve aktualisht po përmirëson përkthimet e formatit të parazgjedhur të datës si në Kanellë ashtu edhe në MATE. Isshtë gjithashtu interesante që ata kanë bërë përmirësime në XAppStatusIcon API, gjë që e bën më të lehtë krijimin e appleteve për Kanellën dhe MATE.

Gjëja e fundit që Lefevbre përmend në postimin e tij në tetor ishte MintBox 3, diçka që ai bëri për të thënë se «ai duket mahnitës dhe shpejtësia e tij është fantastike« Por jo gjithçka është perfekte dhe ata po punojnë për të përmirësuar një defekt në lidhje me CPU dhe në diskutime me Compulab për ta rregulluar atë. Unë nuk dua të jem një partiak apo ndonjë gjë e tillë, por dua të përmend Kanellë Ubuntu, nje projekt se jeni duke ndërmarrë hapat tuaj të parë dhe se duhet të bëni që Lefebvre dhe ekipi i tij të përmirësojnë edhe më shumë softuerin e tyre, kështu që të gjithë do të fitojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Alexander dijo

    Definitely Linux Mint Cinnamon është shpërndarja më e mirë për shumicën e përdoruesve: e qëndrueshme, e shpejtë dhe shumë miqësore (për ata që vijnë nga Windows). Mbaj mend që katër vjet më parë kur vendosa të migroj nga Windows ishte shpërndarja që padyshim më bindi të qëndroj në botën e Gnu Linux.