Linux Mint vonon gamën e ngjyrave Mint-Y dhe boton udhëzuesin e ri të përdorimit duke shpjeguar disa gjëra

Udhëzuesi i përdorimit Linux Mint 20

Dje ishte një ditë e rëndësishme për përdoruesit e aromës jozyrtare të nenexhikut të Ubuntu sepse Clement Lefebvre dhe ekipi i tij ata hodhën Linux Mint 20Por ata tashmë kishin bërë punë para-përgatitore gjatë gjithë javës. Midis 24 dhe 48 orë para nisjes ata kishin ngarkuar tashmë imazhet e reja ISO, por, siç shpjegohet në ato Buletini mujor i qershorit, ditë më parë ata tashmë kishin përgatitur një udhëzues përdorimi në të cilin shpjegonin gjëra të ndryshme.

Megjithëse Linku la Udhëzuesi i përdoruesit ata shpjegojnë se «Ky udhëzues nuk është i fundit»Dhe ajo« Epërmbajtja po shtohet ngadalë por me siguri«, Ata tashmë trajtojnë tre tema: Snap Store, Chromium dhe menuja Grub. Në fillim, gjëja më e rëndësishme është ajo që ata shpjegojnë në Snap Store dhe lidhjet e Chromium, duke shpjeguar në i parë pse e morën këtë vendim dhe si ta kthejnë atë, dhe në i dyti që Chromium është zyrtarisht i disponueshëm vetëm si Snap, por që mund të instalohet nga depot e palëve të treta.

Linux Mint 20 Ulyana
Artikulli i lidhur:
Tema Linux Mint Mint-Y do të ofrojë ngjyra më të ndritshme në Ulyana

Linux Mint përmbysi çështjen Grub

Në pjesën tjetër të informacionit që ata na japin këtë muaj, ata gjithashtu na tregojnë për dy hapa prapa, ose dy projekte që janë vonuar për të qenë më të saktë. E para është e reja Paleta e ngjyrave Mint-Y, për të cilat keni më shumë informacion në artikullin përkatës, i cili do të bashkohet me Linux Mint 20.1. Ata gjithashtu janë kthyer në ndryshimin që e bëri menunë Grub gjithmonë të dukshme dhe temën Grub, të hequr sepse në këtë version ajo e parandaloi Ulyana të nisej në disa laptopë.

Projekti i udhëhequr nga Lefebvre zakonisht lëshon një version të ri të sistemit të tij operativ çdo 5-6 muaj, kështu që Linux Mint 20.1, i cili do të vazhdojë të bazohet në Ubuntu 20.04, duhet të mbërrijë në fund të vitit 2020.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Çapu dijo

  Epo, pasi ky version është në të vërtetë një botch që është lëshuar në gjysmë të rrugës, ne do të duhet të presim për 20.1, e cila është kur ata do t'i bëjnë gjërat siç duhet. Ai që shkon me një çalë, përfundon duke çaluar, këto nenexhik po marrin marrëzira të kanunit.

 2.   Ignacio dijo

  Jam dakord Ata duhet të nxjerrin një version të ri kur të jetë gati dhe të mos nxitojnë për të përmbushur afatet e imponuara nga vetvetja. Siç e theksova më parë, lajmet janë të pakta dhe jo shumë të rëndësishme. Përveç kësaj, ka shtesa që nuk funksionojnë në këtë version të Kanellës.
  Për të gjitha ato që janë thënë, unë do të vazhdoj në Linux Mint 19.3 Kanellë në pritje të versionit tjetër për të korrigjuar disa probleme të tilla si konsumi i tepërt i memorjes ram, fillon me 1 GB, që është shumë.

 3.   helm dijo

  Unë azhurnova dhe nuk kam pasur ndonjë problem ...

 4.   jackm58 dijo

  Ata duhet të lëshojnë versionet kur të jenë gati dhe të lëmuar, të cilat më pas, për shkak të kufizimeve në kohë për të përmbushur afatet, ndodh ajo që ndodh. Unë kam provuar Mint 20 dhe 20.1 beta, dhe më është dashur të kthehem në versionin 19.3, kështu që pajtohem plotësisht me mendimet e kolegëve këtu: mos i vendos vetes afate. Clem, ngadalë dhe me tekst të mirë ju lutem.