Lojëra interesante me Burim të Hapur që mund t’i shijoni në Linux

Lojërat LinuxPa dyshim, nuk është më e zakonshmja, por pse jo, përdoruesit e Linux gjithashtu pëlqejnë lojërat. Gjithashtu nuk është sekret që shumica dërrmuese e lojërave për PC, nëse jo të gjitha, janë në dispozicion për Windows dhe shumë prej tyre shfaqen edhe për macOS, por sistemi operativ i Microsoft është opsioni më i mirë për lojtarët më të kërkuar. Për lojtarët e rastësishëm, këtu është një lista e lojrave më të mira të disponueshme për Linux.

Para se të filloja me listën do të doja të sqaroja se ajo do të shfaqet vetëm tituj me burim të hapur ose burim i hapur. Logjikisht, këto lojëra nuk mund të konkurrojnë me studiot e mëdha përveç nëse ajo që ne po kërkojmë është të kalojmë ca kohë argëtuese. Me këtë të shpjeguar, tani do të flasim për këto 11 lojëra që nuk mund të mungojnë në asnjë PC Linux nga ndonjë lojtar i rastit.

11 lojëra me burim të hapur për Linux

Super Tux Kart

Unë mendoj se është e qartë se nga vjen ideja për këtë lojë garash makinash. Nëse nuk gaboj, loja e parë e këtij lloji u krijua nga Nintendo dhe protagonisti ishte, si pothuajse gjithçka, hidrauliku i famshëm Mario Mario (po, i njëjti mbiemër dhe emër). Loja origjinale, vazhdoj ta them nëse nuk gaboj, është Super Mario Kart, kështu që emri i versionit me burim të hapur për Linux ishte i qartë: SuperTuxKart.

Për ata që nuk dinë ndonjë lojë të këtij lloji, ne po përballemi me një lojë garash makinash, por jo në garat normale në të cilat duhet të përqendrohemi në të qenit më të shpejtë se kundërshtarët tanë, por në garat në të cilat ne gjithashtu do të duhet të dëmtojmë armiqtë tanë me armë dhe përparësi që do të marrim në gara.

Ksenotik

Kur bleva PC-në tim të parë, kujtoj se një nga gjërat e para që bëra ishte të shihja se si ishte evoluar bota e Tërmetit. Unë tashmë kisha luajtur Quake në PC të një vëllai dhe Quake 2 në një mik, kështu që u nisa ta provoj Tërmeti 3 arenë. Epo, një lojë e mirë që bashkon të gjitha të mirat në lidhje me atë titull, dhe madje edhe më shumë, është Xonotic.

Në fakt, Xonotic përfshin deri në 16 mënyra loje të ndryshme, përfshirë Deathmatch dhe Capture of Flag. Armët e përfshira në Xonotic janë mjaft futuriste, gjë që siguron që gjithçka të jetë mjaft spektakolare.

0 AD

Nëse tuajat janë Lojëra strategjike, më e mira (falas) që mund të luani në Linux quhet 0 AD Në këtë rast është një lojë e vendosur në momente historike, por mendoj se gjithçka tjetër është shumë e ngjashme me lojërat e tjera të strategjisë në treg.

Hedgewars

Më kujtohet nja dy dekada më parë, kur ende nuk kisha PC-në time të parë, duke luajtur një lojë në të cilën ishin dy skuadra me 4 krimba që duhej të vrisnin njëri-tjetrin. Po flas per Krimba, ku ne kontrollonim një ekip krimbash që duhej të eliminonin ekipe të tjera me 4 krimba duke përdorur të gjitha llojet e armëve, nga bomba, dhi shpërthyese, grushta apo edhe sulme ajrore.

Ashtu si shumë nga lojërat në të cilat shfaqet Tux, Hedgewars është versioni me burim të hapur të një loje tjetër, në këtë rast Worms të lartpërmendur. Dallimi kryesor është se protagonistët e Hedgewars janë iriq (Hedgehog në anglisht, prandaj dhe emri i tij).

Mod i errët

Dark Mod është një lojë në të cilën do të duhet kontrolloni një hajdut që ju duhet të përdorni mjete të ndryshme për të shmangur kërcënimet dhe për të përparuar përmes skenarëve. Ajo që shohim është një imazh i personit të parë të gjithçkaje që po ndodh, diçka që jemi mësuar ta shohim në FPS ose lojëra me revole të personit të parë.

voxelands

Duke ndjekur paksa klonet, loja tjetër në këtë listë është Voxelands, në këtë rast një titull i bazuar në të famshmin (edhe pse personalisht nuk e kuptoj pse) Minecraft.

Beteja për Wesnoth

Më duhet të pranoj se nuk jam adhurues i madh i lojërave strategjike, më kanë pëlqyer të paktën dy lojëra të këtij lloji: Warcraft II dhe XCOM. Unë vetë kam qenë i befasuar nga sasia e orëve që kam kaluar duke luajtur një lojë strategji e bazuar në kthesë pasi është i dyti nga të dy që përmenda, veçanërisht për faktin se veprimi ndërrohet, sikur të ishte shah.

Beteja për Wesnoth është një lojë strategjike e bazuar në kthesën, por vendosje fantastike. Lojtarët duhet të kontrollojnë një sërë personazhesh, secili me karakteristikat e tyre, derisa të arrijmë objektivin e skenës ose të mposhtim armikun.

OpenTTD

OpenTTD është një xhirim i lojës 1995 Tycoon Transport Deluxe në të cilën do të duhet të menaxhojmë një sistem transporti metropolitane. Qëllimi i lojës është të ndërtojë një rrjet transporti duke përdorur lloje të ndryshme të automjeteve, të tilla si trena, anije, aeroplanë dhe kamionë. Përveç kësaj, ne do të marrim para duke bërë disa dërgesa, para që mund t'i përdorim për të ndërtuar një infrastrukturë më të mirë dhe më efikase.

Kronika sekrete Maryo

Fjala "Sekret" shfaqet në titullin e kësaj loje, por nuk është sekret që ajo të ketë bazuar në sagën Mario Bros. E mira e këtij titulli krahasuar me të tjerët është se ai ofron një përvojë më të mirë të platformës dhe enigma shumë më të punuara sesa lojërat e tjera të ngjashme.

pingus

Pingus është një klon i një loje tjetër PC shumë të famshme të quajtur Lemmings. Si në Pingus ashtu edhe në lojën në të cilën bazohet ky titull, qëllimi ynë është që t'i bëjmë pinguinët të bëjnë atë që u kërkohet të bëjnë në çdo nivel. Ne do të veprojmë si një lloj "zoti" i cili duhet t'i udhëzojë ata për të arritur qëllimet e tyre.

astromenaci

Dhe ne nuk mund ta përfundonim këtë listë pa shtuar një lojë anije. AstroMenace të kujton shumë lojërat e anijeve që mund të gjenim në arkadat e viteve 90, por me ndryshime të rëndësishme që vijnë në formën e përmirësimeve të të gjitha llojeve, diçka që vihet re veçanërisht në grafikë dhe tinguj.

Cila është loja juaj e preferuar për burim të hapur për Linux?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Enrique Monterroso Barrero dijo

  Atij i mbetet akoma pak këtu. Bëni që programet windows të jenë në përputhje me linux. Ose bëni programe të ngjashme. Kjo është arsyeja pse unë përdor Windows 7 dhe Linux ...

 2.   Richard Videla dijo

  Problemi nuk është te pinguini i dobët, nëse jo prodhuesit e programeve kompjuterikë që përqendrohen vetëm në $ windou. Por në shtëpi nuk varemi nga windows bëjmë gjithçka me GNU / Linux !!!

 3.   Pau dijo

  Unë gjithashtu do të vendosja për shembull Widelands, FreeCiv, FlightGearSimulator, LiChess, Pioneer Space Sim, wz2100, UFO AI, Speed ​​Dreams ..

  1.    Gonzalo dijo

   Me Steam duket se gjërat po ndryshojnë

   1.    I krishterë dijo

    Gjithashtu Freeorion dhe Warzone 2100

 4.   MANUAL dijo

  FOTOT NUK JANEN PAR.

 5.   3nc0d34d dijo

  gjithashtu Eklipsi i Kuq, megjithëse është i vjetëruar

 6.   CJ dijo

  Thelbësore Rocks Diamonds
  https://www.artsoft.org/

 7.   Carlos Flores dijo

  Shkarkoni Astro Menace tani.
  A mund të më ndihmojë dikush ta instaloj (nuk di ende komanda)

 8.   Gerson Celis dijo

  Cila është dobia e rekomandimit të lojërave nëse ato nuk thonë se ku mund t'i gjeni dhe si t'i instaloni ato? p.sh. Secret Maryo Chronicles dhe Dark Mod nuk janë në dyqanin Gnome (Ubuntu Software)

  1.    Julian Veliz dijo

   Më e lehtë për tu instaluar me Flatpak. https://flathub.org/apps/details/com.viewizard.AstroMenace

   Install:
   Sigurohuni që të ndiqni udhëzuesin e konfigurimit para se ta instaloni
   flatpak instalo flathub com.viewizard.AstroMenace
   Run:
   drejtuar flatpak com.viewizard.AstroMenace

 9.   burimet e Louis dijo

  krom bsu, opentyrian, shtatë mbretëri, sauerbraten / cube2, xonotic, nexuiz, supertuxkart, minetest, betejë për wesnoth, 0 reklama, ëndrra me shpejtësi / pishtarë, nën një qiell të çelikut, dënim3, kthim në ujkun e kështjellës, tërmeti3, dosbox, skummvm, retroark, delfin, copë2, etj. winehq me klasikët deri në 2007 dhe avulli që po rritet me luajtjen e protoneve në suport.

 10.   gamer linux dijo

  Më vjen keq, por nuk jam dakord me komentin se lojtarët shumë kërkues duhet të përmbahen nga Linux pasi bota e videolojërave ka evoluar shumë dhe mirë në Linux, ne gjithmonë mund të përdorim një emulator dhe të kemi një përvojë shumë të mirë lojrash. Unë jam një lojtar Linux