Loupe hyn në inkubator me plane për t'u bërë një aplikacion GNOME. E re këtë javë

Loupe në GNOME

Gjatë javës që ka kaluar nga 27 janari deri më 3 shkurt, GNOME Konsiderohet miratimi i një aplikacioni të ri. Sa për aplikacionet, ka të paktën disa nivele: i pari është ai që është pjesë e projektit dhe i dyti është ai që njihet si Rrethi GNOME dhe aplikacionet që mund të përfshihen në të. Grupi i parë ka për të kaluar në fillim atë që quhet "inkubator".

Loupe është pranuar për inkubatorin GNOME, një proces që duhet të kalojnë të gjitha aplikacionet që duan të futen në GNOME Core ose mjetet e zhvillimit të projektit. Synimi është që Xham zmadhues bëhuni shikuesi i parazgjedhur i imazheve të GNOME në një mënyrë të ngjashme me mënyrën se si kanë bërë Redaktori i Tekstit dhe aplikacionet e tjera të redaktimit të tekstit muajt e fundit. Më poshtë keni listën me të rejat që kanë ndodhur gjatë shtatë ditëve të fundit, duke përfshirë të tjera që lidhen me Loupe.

Këtë javë në GNOME

 • Pema e projektit Ndërtues është transferuar nga GtkTreeView në GtkListView për të përmirësuar shkallëzueshmërinë dhe për të lejuar funksione më moderne në të ardhmen. Kjo përfshin gjithashtu mbështetjen për Drag-n-Drop duke përdorur API-të e reja GTK 4. Ai gjithashtu ka marrë përditësime për kërkimin global për të mbështetur filtrat dhe rezultatet e pamjes paraprake.

ndërtues gnome

 • Loupe ka prezantuar këto risi:
  • U arrit një ndryshim në GTK që na lejon të përdorim gjestet e rrëshqitjes për të naviguar imazhet.
  • Navigimi i imazheve është ri-zbatuar kryesisht, duke rregulluar shumë gabime dhe duke e bërë navigimin e imazheve shumë më të butë.
  • Mbështetje e shtuar për lëvizjen e imazheve në kosh.
  • Gjurmimi i shtuar i ndryshimeve të direktoriumit të imazheve dhe ringarkimi i imazheve kur ato ndryshohen.
  • Rregulloi shumë defekte të vogla.
  • Shtoi një sërë shkurtoresh që mungojnë.

Xham zmadhues

 • Warp 0.4 është lëshuar me mbështetje për kodet QR. Skanimi i tyre me një aplikacion të mbështetur do të nisë transferimin në çast. Ndër risitë e tjera, mund të zgjidhni një vendndodhje të paracaktuar të ruajtjes dhe një version për Windows është duke u eksperimentuar.

Prish

 • Versioni tjetër i Gaphor, një mjet modelimi UML dhe SysML, do të përfshijë mbështetje të plotë për modalitetin e errët, madje edhe në diagrame. Veçoria CSS për diagramet është zgjeruar për të lejuar stile të veçanta në modalitetet e lehta dhe të errëta.

Gnome Gaphor

 • Cavalier është një shikues audio i bazuar në CAVA. Dhe mos u ngatërroni me këtë, pasi audio nuk mund të shihet; Është një aplikacion që bën diçka si barazuesit e disa pajisjeve Hi-Fi, duke treguar në thelb një paraqitje grafike të mënyrës sesi sillen basi, rangu i mesëm dhe trefishi. Cavalier tani ka katër mënyra vizatimi, disa opsione të reja për të personalizuar ndërfaqen, shkurtore të tastierës për të ndryshuar shpejt shumicën e cilësimeve dhe aftësinë për të importuar/eksportuar cilësime.

arrogant

 • Këtë javë aplikacioni "Schemes", një aplikacion për krijimin dhe modifikimin e skemave të stileve të theksuara sintaksore për GtkSourceView, është dorëzuar në flathub.

Skemat në GNOME

 • Një zhvillues punon në një aplikacion të quajtur IPlan për të planifikuar jetën personale dhe rrjedhat e punës. Nuk është gati për t'u botuar, por zhvilluesi i tij nuk mund ta ndalojë punën e tij; Mund ta publikoj javën e ardhshme. Duke qenë i sinqertë dhe duke parë sa keq e organizoj veten kur kam shumë gjëra për të bërë, do të them vetëm këtë 👀

iPlan

 • Time Switch është një tjetër aplikacion i ri që kryen detyrat pas një numërimi mbrapsht. Në versionin e fundit, është shtuar mundësia e vendosjes së orës në formatin 24 orë dhe numërimi mbrapsht mund të ndërpritet.

Ndërprerësi i kohës

 • Dizajni i disponueshëm tani, një aplikacion i ngjashëm me CAD për GNOME, me funksione të tilla si:
  • E përputhshme me formatin standard të industrisë DXF.
  • Përdorni rrjedhat e zakonshme të punës CAD, komandat dhe menaxhimin e kanavacës.
  • Krijoni dhe manipuloni vizatimet duke përdorur vijën e komandës ose shiritin e veglave.
  • Menaxhimi dhe manipulimi i shtresave.
  • Konsultimi dhe modifikimi i subjekteve.

Projektimi

 • Phosh 0.24.0 është tani në dispozicion. Detajet e këtij versioni, këtu.

Imazhet dhe përmbajtja: DEPUGJA.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.