Loupe vazhdon të punojë për të qenë aplikacioni zyrtar i GNOME. E re këtë javë

Këtë javë në GNOME

Në një të ardhme jo shumë të largët, GNOME Një shikues i ri i imazheve do të jetë i disponueshëm. Nuk është e lehtë të bëhesh shikuesi i paracaktuar, por do të jetë një opsion tjetër. Për ta arritur këtë, Loupe përmirësohet javë pas jave dhe madje na tregon për planet për një të ardhme afatgjatë në të cilën ai do të ketë disa funksione bazë redaktimi. Kjo është ajo që komuniteti kërkon prej tij dhe është diçka që ata po e marrin parasysh.

Por ajo që na sjell këtu sot është një tjetër postim nga This Week In GNOME (TWIG). Si gjithmonë, na është thënë për versionet e reja dhe/ose veçoritë e aplikacionit. Gjithashtu i një risie që mbeti në bojëranë e javen e shkuar, dhe është se butoni i thirrjes së urgjencës është aktivizuar tashmë në Phosh. Ose, më mirë, peticioni tashmë është dorëzuar dhe nëse nuk e them kështu, do të më tërheqë veshët në komente. Ne ju lëmë me lajmet e kësaj jave.

E re këtë javë në GNOME

 • Zhvilluesi i Loupe thotë se ata po shqyrtojnë kërkesën për të shtuar veçori bazë të redaktimit, por duhet shumë punë në shumë nivele dhe nuk ka gjasa që të arrijë për GNOME 45. Ajo që ata kanë bërë është:
  • Printimi i imazheve të tokës.
  • Mbështetje e shtuar për profilet e ngjyrave ICC për JPEG, PNG, HEIC dhe AVIF.
  • Rregulluar problemin me profilet ICC në PNG.
  • Butonat e mbivendosjes fshihen pas pasivitetit.
  • Loupe i njofton me saktësi sistemit se cilat imazhe mbështet.
  • Zvarritja e figurës funksionon gjithashtu me butonin e mesit të miut.
  • Renderim i optimizuar SVG, duke shfaqur një imazh të plotë më shpejt kur zmadhohet për SVG të mëdha.
  • Tani ju lejon të tërhiqni dhe lëshoni imazhe të shumta në Loupe për të lundruar nëpër ato imazhe.
  • IQ-ja e tij është bërë të rritet mesatarisht tre herë më shpejt.

Loupe në GNOME

 • Workbench 44 tani është në dispozicion me:
  • Ai përdor platformën/SDK GNOME 44.
  • Plotësisht me sandbox dhe tani konsiderohet i sigurt nga GNOME Software.
  • Vegla paraprake është përmirësuar.
  • 18 hyrje të reja në librari.

Tavolina e punës 44

 • Pika Backup 0.6.2 ka mbërritur me disa rregullime të gabimeve specifike për shpërndarjen.
 • Authenticator 4.3.0 ka ardhur me pastrimin më të madh të kodit që kanë bërë që kur u ngjitën në GTK4 dhe Rust, por kjo është diçka që përdoruesi përfundimtar nuk duhet ta vërë re. Përveç kësaj, ai përfshin këto veçori të reja:
  • Përputhshmëria e fiksuar me https://2fas.com/check-token.
  • Mbështetja për formatin FreeOTP+ JSON është shtuar.
  • Tani ju lejon të importoni një skedar imazhi që përmban një kod QR.
  • Është shtuar një test për të gjitha formatet rezervë të mbështetur.

Authenticator 4.3.0

 • Mbështetja për Chromecast në Ekranin e Rrjetit GNOME më në fund ka mbërritur dhe do të dalë së bashku me GNOME 45. Përsëri, ajo që ata nënkuptojnë këtu është se gjithçka që ju nevojitet është dorëzuar, jo se është e përdorshme (veshët e mi të varfër, nëse nuk e sqaroj. ..).
 • dino është tani në dispozicion në Flathub. Është një klient për XMPP.

dino në gnome

 • Aplikacionet e Nickvision tani kanë një ekran të ri bazë. Këto aplikacione janë Denaro, Tube Converter dhe Tagger, për të cilat ka më shumë informacion më poshtë.
 • Tube Converter v2023.4.2 ka ardhur me disa veçori që e bëjnë aplikacionin më të personalizueshëm. U shtua një opsion për të vendosur kufirin e shpejtësisë, shtoi mbështetje për aria2 dhe rregulloi disa gabime.

Konvertuesi i tubit 2023.04.2

 • Denaro v2023.4.1 ka shtuar një fushë për të shtuar shënime në transaksione. Mbështetja është shtuar gjithashtu për zgjedhjen e eksportit të të gjitha informacioneve të llogarisë ose vetëm disa transaksioneve, ndër ndryshimet e tjera.

Denaro 2023.4.1 në GNOME

 • Phosh tashmë ka dorëzuar atë që është e nevojshme që butoni i thirrjes së urgjencës të funksionojë, kështu që në të ardhmen do të jetë e mundur të kryhen edhe këto lloj thirrjesh.

Thirrje e urgjencës në Phosh

 • Grafiku 1.5 ka mbërritur këtë javë:
  • Një rregullim i madh i ndërfaqes së përdoruesit: tani ai përpiqet të ndjekë GNOME HIG, duke dhënë një përvojë të këndshme dhe të qëndrueshme GNOME.
  • Një redaktues i plotë i stilit të grafikut: Stili i grafikut tani mund të ruhet në redaktuesin tonë të stilit, ku ruhen cilësime të tilla si ngjyrat e grafikut, shenjat, rrjeti dhe madje edhe cikli i parazgjedhur i ngjyrave. Një stil i ri grafiku mund të aplikohet lehtësisht në një projekt të hapur për të ndryshuar shpejt stilin e grafikut për një qëllim të caktuar.
  • Ruajtja e projekteve: Projektet tani mund të ruhen si një skedar i vetëm, i cili mund të hapet më vonë për përdorim të mëtejshëm. Kjo na lejon të vazhdojmë aty ku e lamë.
  • Sjellja e përmirësuar e kujtesës së fragmenteve: Shtimi i të dhënave të reja nuk e rivendos më kujtesën e fragmenteve. Dhe tani ka edhe më shumë veprime në kujtesën e fragmenteve, kështu që veprimet si ndryshimi i ngjyrave të rreshtave, shtimi i të dhënave, heqja e të dhënave dhe ndryshimi i emrave të rreshtave mund të zhbëhen/ribëhen duke përdorur funksionet e kujtesës së fragmenteve.
  • Shumë rregullime dhe ndryshime të gabimeve në pjesët e brendshme. Shumica e kodit është përditësuar nga versioni i mëparshëm.
  • Shumë ndryshime të tjera duke përfshirë mbështetjen për skedarët Panalytical .xrdml, aftësinë për të vendosur kufijtë e kanavacës nga "Plot Settings", aftësinë për të rirenditur të dhënat duke zvarritur dhe hedhur brenda panelit anësor dhe një sërë dritaresh shtesë për t'i dhënë informacion përdoruesit për specifikat. raste.

Grafikët 1.5

 • Cartdiges 1.4 mbështet artin e animuar, ka ridizajnuar pamjen e detajeve dhe tani mund të kërkojë lojëra nga baza të ndryshme të të dhënave.

Dhe kjo ka qenë e gjithë këtë javë në GNOME.

Imazhet dhe përmbajtja: DEPUGJA.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.