Lubuntu 18.04 nuk do të jetë në gjendje të azhurnohet drejtpërdrejt në Fossa Focale të Lubuntu 20.04

Azhurnimi nga Lubuntu 18.04 në Lubuntu 19.10

Fossal Fossa do të prezantojë ndryshime të rëndësishme. Për mua, pika kryesore do të jetë mbështetja e plotë dhe e përmirësuar për ZFS si rrënjë, e cila, ndër të tjera, do të na lejojë të ruajmë pikat e kontrollit / restaurimin si në Windows. Do të ketë gjithashtu përmirësime të brendshme dhe disa prej tyre, megjithëse do të jenë pozitive, mund të jenë problem. Kjo është ajo që Lubuntu ka bërë të ditur që prej asaj kohe llogari zyrtare në Twitter, ku ata e shpjegojnë atë nuk do të jetë e mundur të azhurnohet direkt nga Lubunutu 18.04 në Lubuntu 20.04.

Ai e ka bërë atë përmes tre cicërimave që keni pas prerjes. Më zbuluesja është e treta dhe e fundit, ku ata na tregojnë drejtpërdrejt se azhurnimi nga 18.04 në 20.04 nuk do të mbështetet. Kjo është për shkak të do të ketë shumë ndryshime teknike, diçka që, mos harroni, tashmë ka ndodhur në Plasma nga KDE 4 në Plasma 5. Prandaj, ekipi i Lubuntu rekomandon që të mësohemi me idenë dhe të hedhim hapat e parë tani.

Do të ketë shumë ndryshime teknike nga Lubuntu 18.04 në Lubuntu 20.04

Që nga sot, Lubuntu CI nuk krijon më paketa për Lubuntu 18.04.

Kjo do të thotë që përdoruesit e 18.04 nuk mund të përdorin më LXQt përmes APP-ve tona dhe duhet të azhurnohen në 19.10: https://lubuntu.me/downloads/

Kjo nuk ndikon në instalimet aktuale të 18.04, vetëm përdoruesit e APP-së.

Nëse nuk keni azhurnuar në një instalim më të ri të Lubuntu, duhet ta bëni atë sa më shpejt të jetë e mundur, ose kur të jetë i disponueshëm 20.04 LTS.

Përmirësimet nga 18.04 LTS në 20.04 LTS NUK do të mbështeten. Kjo është për shkak të tranzicionit të madh teknik - ne thjesht nuk mund t'i kalojmë në mënyrë të sigurt përdoruesit pa riinstaluar.

(Ky ishte rasti edhe në tranzicionin e Kubuntu nga KDE 4 në Plasma 5).

Përdoruesit e Lubuntu 18.04 duhet të azhurnohen në Lubuntu 19.10, nëse duan të jenë në gjendje të azhurnojnë nga sistemi operativ në Focal Fossa prillin e ardhshëm. Ajo që do të rekomandonte redaktori i këtij artikulli do të ishte të mbante këtë në mendje dhe të azhurnonte me Eoan Ermine rreth Marsit, një muaj para fillimit të Focal Fossa dhe pas 5 muajsh në të cilin zhvilluesit do të kishin rregulluar më të metat më të rëndësishme të 19.10. Në çdo rast, mbani në mend se këtë herë kërcimi nga versioni LTS në versionin LTS nuk do të jetë i mundur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Guillem Bauza dijo

    Përshëndetje, unë instalova lubuntu 18.04 në një laptop të vjetër, 32-bit, si ta azhurnoj tani sistemin?