Lubuntu 20.04 LTS Focal Fossa tani i disponueshëm, me LXQt 0.14.1 dhe këto karakteristika të tjera të reja

Ubuntu 20.04

Siç do ta dijë kushdo që është i interesuar në botën Linux, sot 23 Prill ishte dita e shënuar në kalendar për mbërritjen e Felicity. Ose mirë, kjo është nuska Ubuntu, aroma kryesore e sistemit Canonical, por ajo që ka arritur në formën e versioneve të reja është Fossal Fossa, e cila në versionin Ubuntu L përkon me Lubuntu 20.04 LTS. Ky lançim vjen me një lajm të jashtëzakonshëm, megjithëse shumë prej tyre ndahen me pjesën tjetër të vëllezërve dhe motrave të familjes.

Shumë nga risitë e Lubuntu 20.04 LTS Focal Fossa, si në pjesën tjetër të aromave zyrtare, kanë të bëjnë me mjedisin grafik, përfshirë në këtë version LXQt 0.14.1. Kerneli do të qëndrojë në Linux 5.4, i lëshuar në nëntor, por së pari, është LTS dhe, së dyti, ne gjithmonë mund të azhurnojmë në versionin e fundit nëse bëjmë instalimin manual. Më poshtë keni listën e risive më të spikatura që kanë mbërritur së bashku me këtë version të mbështetjes afatgjatë më aktuale.

Pikat kryesore të Fossa Fokale të Lubuntu 20.04

 • 3 vjet mbështetje, deri në prill 2023.
 • Linux 5.4.
 • Qt 5.12.8 LTS
 • Mjedisi grafik LXQt 0.14.1, duke përfshirë:
 • Fotografitë e reja.
 • Mbështetja WireGuard: kjo është një tipar që Linus Torvalds ka prezantuar në Linux 5.6, por Canonical e ka sjellë atë (backport) të jetë i disponueshëm në versionin e ri të sistemit të tyre operativ edhe nëse përdorni Linux 5.4.
 • Python 3 si parazgjedhje.
 • Mbështetje e përmirësuar për ZFS.
 • Firefox 75.
 • Libre Office 6.4.2.
 • VLC 3.0.9.2.
 • Mbështjellës me pendë 0.12.1.
 • Discover Center Software 5.18.4.
 • Trojitá menaxher i postës elektronike 0.7.
 • Kallamar 3.2.20.

Versioni i ri eshte zyrtare, që do të thotë se tani mund të shkarkojmë imazhin tuaj ISO nga Serveri FTP kanonik, por jo ende nga faqja e internetit e Lubuntu, nga e cila mund të hyni këtu. Për përdoruesit ekzistues, nga ora 18.10 ose më vonë, mund të azhurnoheni në versionin e ri duke ndjekur këto hapa të thjeshtë:

 1. Ne hapim një terminal dhe shkruajmë komandat për të azhurnuar depot dhe paketat:
sudo apt update && sudo apt upgrade
 1. Tjetra, ne shkruajmë këtë komandë tjetër:
sudo do-release-upgrade
 1. Ne pranojmë instalimin e versionit të ri.
 2. Ne ndjekim udhëzimet që shfaqen në ekran.
 3. Ne rifillojmë sistemin operativ, i cili do të na vendosë në Fossal Fossa.
 4. Së fundi, nuk dëmton heqjen automatike të paketave të panevojshme me komandën e mëposhtme:
sudo apt autoremove

Ekipi i Lubuntu këshillon që nuk mund të azhurnohet direkt nga Lubuntu 18.04 ose më i ulët për ndryshimet e bëra në desktop. Ju duhet të bëni një instalim të ri.

Dhe shijojeni!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Hans P. Moller dijo

  Përshëndetje, ju lutemi korrigjoni lidhjen në faqen zyrtare të lubuntu en https://lubuntu.me/downloads/

 2.   jorge venegas dijo

  Ju duhet të korrigjoni se LTS e mëparshme me LXde nuk mund të azhurnohen nga 18.04 në 20.04, pastaj kopjoni informacionin nga faqja Lubuntu.me

  Ju lutemi vini re se për shkak të ndryshimeve të mëdha të nevojshme për ndryshimin në mjediset desktop, ekipi i Lubuntu nuk mbështet azhurnimin nga 18.04 ose më i ulët në një version më të lartë. Bërja e kësaj do të rezultojë në një sistem të prishur. Nëse keni versionin 18.04 ose më të ulët dhe dëshironi të azhurnoni, ju lutemi bëni një instalim të ri.

  1.    pablinux dijo

   Përshëndetje Jorge. Keni të drejtë, duket se harrova ta përmend atë. Kur e shkruajta, nuk mendoja për përdoruesit e Bionic Beaver. Unë shtoj informacionin.

   Përshëndetje dhe faleminderit për shënimin.

  2.    Mariano dijo

   Përshëndetje
   Unë kam azhurnuar lubuntu tim 64-bit nga 16.04 në 18.04 dhe pastaj nga 18.04 në 20.04 dhe gjithçka bën mrekulli.
   Ka kaluar një javë dhe nuk ka probleme.
   të fala

 3.   Karamele dijo

  Përshëndetje. Unë kam versionin 19.04 por kur hyj në azhurnimin e sudo apt && sudo apt upgrade
  Kam gabimet e mëposhtme.
  Si mund ta zgjidh atë?

  Obj: 1 http://linux.teamviewer.com/deb i lirë i qëndrueshëm
  Ign: 2 http://archive.ubuntu.com/ubuntu Nxirrni diskun
  Obj: 3 http://ppa.launchpad.net/team-xbmc/ppa/ubuntu Nxirrni diskun
  Ign: 4 http://archive.ubuntu.com/ubuntu disko-azhurnon InRelease
  Ign: 5 http://archive.ubuntu.com/ubuntu disko-backport InRelease
  Obj: 6 http://ppa.launchpad.net/team-xbmc/xbmc-nightly/ubuntu Nxirrni diskun
  Gabim: 7 http://archive.ubuntu.com/ubuntu Lirimi i diskut
  404 Nuk u gjet [IP: 91.189.88.142 80]
  Ign: 8 http://security.ubuntu.com/ubuntu disk-sigurimi InRelease
  Gabim: 9 http://archive.ubuntu.com/ubuntu disko-azhurnime Publikimi
  404 Nuk u gjet [IP: 91.189.88.142 80]
  Obj: 10 http://ppa.launchpad.net/teejee2008/ppa/ubuntu Nxirrni diskun
  Des: 11 http://dl.google.com/linux/chrome/deb InRelease e qëndrueshme [1.811 B]
  Gabim: 12 http://archive.ubuntu.com/ubuntu Disko-backports Release
  404 Nuk u gjet [IP: 91.189.88.142 80]
  Gabim: 13 http://security.ubuntu.com/ubuntu lëshimi i sigurisë së diskut
  404 Nuk u gjet [IP: 91.189.91.39 80]
  Obj: 14 http://ppa.launchpad.net/videolan/master-daily/ubuntu Nxirrni diskun
  Obj: 15 https://repo.skype.com/deb i lirë i qëndrueshëm
  Gabim: 11 http://dl.google.com/linux/chrome/deb i lirë i qëndrueshëm
  Nënshkrimet e mëposhtme nuk mund të verifikohen sepse çelësi i tyre publik nuk është i disponueshëm: NO_PUBKEY 78BD65473CB3BD13
  Obj: 16 https://packagecloud.io/gyazo/gyazo-for-linux/ubuntu Nxirrni diskun
  Leximi i listës së paketës ... U krye
  E: Depoja 'http://archive.ubuntu.com/ubuntu Disk Release' nuk ka më një skedar Release.
  N: Ju nuk mund të azhurnoheni nga një depo si kjo në mënyrë të sigurt dhe prandaj është çaktivizuar si parazgjedhje.
  N: Shikoni faqen apt-safe (8) njeriu për detaje mbi krijimin e depove dhe konfigurimin e përdoruesve.
  E: Depoja 'http://archive.ubuntu.com/ubuntu disk-azhurnimet e lëshimit' nuk ka më një skedar lëshimi.
  N: Ju nuk mund të azhurnoheni nga një depo si kjo në mënyrë të sigurt dhe prandaj është çaktivizuar si parazgjedhje.
  N: Shikoni faqen apt-safe (8) njeriu për detaje mbi krijimin e depove dhe konfigurimin e përdoruesve.
  E: Depoja 'http://archive.ubuntu.com/ubuntu Disc-backports Release' nuk ka më një skedar Release.
  N: Ju nuk mund të azhurnoheni nga një depo si kjo në mënyrë të sigurt dhe prandaj është çaktivizuar si parazgjedhje.
  N: Shikoni faqen apt-safe (8) njeriu për detaje mbi krijimin e depove dhe konfigurimin e përdoruesve.
  E: Depoja 'http://security.ubuntu.com/ubuntu Disk-Security Release' nuk ka më një skedar Release.
  N: Ju nuk mund të azhurnoheni nga një depo si kjo në mënyrë të sigurt dhe prandaj është çaktivizuar si parazgjedhje.
  N: Shikoni faqen apt-safe (8) njeriu për detaje mbi krijimin e depove dhe konfigurimin e përdoruesve.
  W: Gabim GPG: http://dl.google.com/linux/chrome/deb Nxjerrja e qëndrueshme: Nënshkrimet e mëposhtme nuk mund të verifikohen sepse çelësi i tyre publik nuk është i disponueshëm: NO_PUBKEY 78BD65473CB3BD13
  E: Depoja "http://dl.google.com/linux/chrome/deb e qëndrueshme InRelease" nuk është nënshkruar më.
  N: Ju nuk mund të azhurnoheni nga një depo si kjo në mënyrë të sigurt dhe prandaj është çaktivizuar si parazgjedhje.
  N: Shikoni faqen apt-safe (8) njeriu për detaje mbi krijimin e depove dhe konfigurimin e përdoruesve.

 4.   Alberto Millan dijo

  Se nuk mund të azhurnohet, ata janë të gabuar, makina ime e ka bërë tashmë, pa e dhënë porosinë, vetëm tha se ka azhurnime për të bërë dhe e lashë duke bërë kur e pashë ditën tjetër kisha ndryshuar gjithçka, dhe mbetet operacionale, unë thjesht duhet të mësohem me të