Lubuntu 21.10 shkon deri në LXQt 0.17.0, Qt 5.15.2 dhe gjithashtu mban versionin DEB të Firefox

Ubuntu 21.10

Ndër risitë e Ubuntu 21.10 ka një që disa përdorues nuk do ta pëlqejnë. Canonical ka hequr versionin e depozitës (DEB) të Firefox për të përfshirë paketën e paracaktuar të parakohshme. Edhe pse mund të ishte mohuar, ky vendim nuk ka qenë si ai i Snap Store; në këtë rast ishte Mozilla ajo që e propozoi atë, dhe kompania që drejton Mark Shuttleworth pranoi. Nuk ishte e detyrueshme për shijet e tjera, kështu që Ubuntu 21.10 Beenshtë lëshuar këtë pasdite dhe ka vendosur të mbajë të njëjtin version të vjetër.

Sigurisht, siç kanë shpjeguar në shënimet e tjera të lëshimit, dhe nëse asgjë nuk ndryshon në gjashtë muajt e ardhshëm, në 22.04 të gjitha shijet e Ubuntu duhet të përdorin si parazgjedhje versionin e parakohshëm të Firefox. Tema e veçantë e shfletuesit, Lubuntu 21.10 ka mbërritur me veçori të reja të tilla si mjedisi grafik, LXQt 0.17.0 kësaj radhe. Do të përdorë të njëjtin kernel dhe do të mbështetet për të njëjtën kohë si pjesa tjetër e përbërësve të familjes Impish Indri.

Pikat kryesore të Lubuntu 21.10

 • Linux 5.13
 • Përkrahet për 9 muaj, deri në korrik 2022.
 • LXQt 0.17.0 - me shumë përmirësime mbi 0.16. Këtu ka më shumë informacion.
 • LXQt Archiver 0.4.0 i cili bazohet në Engrampa, tani është përfshirë.
 • Kt 5.15.2.
 • Mozilla Firefox do të dërgohet si një paketë Debian me versionin 93.0 dhe do të marrë azhurnime nga ekipi i sigurisë së Ubuntu gjatë gjithë ciklit të mbështetjes së lëshimit. Nëse ata nuk ndryshojnë mendje, brenda gjashtë muajve ata do të duhet të kalojnë në përdorimin e versionit të paracaktuar të parakohshëm. Ndryshe nga Chromium, Firefox pritet të mbetet në dispozicion si një paketë DEB përtej tranzicionit.
 • Suite LibreOffice 7.2.1.
 • VLC 3.0.16.
 • Featherpad 0.17.1, për shënime dhe redaktim kodi.
 • Discover Software Center 5.22.5, për një mënyrë të thjeshtë dhe grafike për të instaluar dhe përditësuar softuerin.

Ubuntu 21.10 është lansuar zyrtarisht disa orë më parë. Imazhet e reja ISO janë të disponueshme në faqen e internetit të projektit, ose duke klikuar këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.