Lubuntu 22.04 mbyll rrethin dhe tani është i disponueshëm me Linux 5.15 dhe veçori të tjera të reja, por duke mbajtur LXQt 0.17

Ubuntu 22.04

Dhe, pa llogaritur Kylin që zakonisht nuk e mbulojmë këtu, sepse dyshojmë se do të kemi lexues kinezë, vëllai i fundit i familjes Kandil deti që zyrtarizoi fillimin e tij ka qenë Ubuntu 22.04. Është në kontrast me kohën kur kanë ngarkuar imazhin ISO, pasi, në mos gabohem, kanë qenë të parët që e kanë bërë këtë, por nuk kanë nxituar aq shumë të publikojnë shënimet e kësaj mbërritjeje. Në çdo rast, dhe siç thonë ata, ne jemi të gjithë këtu.

Pas gjashtë "kandil deti reçeli" zyrtar dhe një jozyrtare, ka shumë gjëra që nuk duhet të habisin më. Për të filluar, kerneli është Linux 5.15; për të vazhduar, Firefox-i është i disponueshëm si moment; Dhe së fundi, ne po përballemi me një lëshim LTS, por i vetmi që do të mbështetet për 5 vjet është Ubuntu, kështu që Lubuntu 22.04, si pjesa tjetër e shijeve zyrtare, mbështetet për tre, deri në prill 2025.

Pikat kryesore të Lubuntu 22.04

 • Linux 5.15
 • Mbështetur për tre vjet, deri në prill 2025.
 • Firefox si një hap, një lëvizje e detyruar sepse kështu ka vendosur Canonical, i cili duket se është bindur nga Mozilla.
 • LXQt 0.17.0.
 • Qt 5.15.3
 • Libre Office 7.3.2.
 • VLC 3.0.16.
 • Featherpad 1.0.1 si një redaktues teksti.
 • Zbuloni 5.24.4, qendrën e softuerit të KDE për të gjetur dhe instaluar programe dhe të gjitha llojet e softuerëve.

Lubuntu 22.04 LTS Jammy Jellyfish, imazhi ISO i të cilit është i disponueshëm rreth orës 17:XNUMX në Spanjë, disponohet nga kjo lidhje. Përdoruesit që duan ta përdorin atë sa më shpejt të jetë e mundur do të duhet të përmirësojnë nga ISO. Përditësimet nga i njëjti sistem operativ do të aktivizohen në orët në vijim, por mund të duhen ende ditë për të shtypur butonin për ta bërë këtë. Për përdoruesit e Lubuntu 20.04, Lubuntu 22.04 do të jetë i disponueshëm në korrik, për sa kohë që ata zgjedhin të përmirësojnë nga i njëjti sistem operativ. Ky lloj kërcimi nuk aktivizohet derisa të lëshojnë përditësimin e parë të pikës dhe Lubuntu 22.04.1 do të arrijë disa ditë para gushtit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose dijo

  ISO Lubuntu 22.04 është një nga të parët pasi është i njëjtë që nga 19 Prilli.

 2.   jose dijo

  Meqë ra fjala, është turp që nuk doli me LXQT 1.1 ose të paktën 1.0, që tashmë ka disa muaj.