Lubuntu 23.04 shtyn deri në LXQt 1.2 dhe Linux 6.2 në lëshimin e tij në prill 2023

Ubuntu 23.04

Kur fillova të shkruaj këtë shënim, nisja e Ubuntu 23.04 Nuk ishte ende zyrtare. Edhe pse imazhet ISO janë ngarkuar në serverin Ubuntu, një lëshim nuk është 100% i plotë derisa projekti pas tij të postojë diçka në mediat sociale, blogun e tyre ose të dyja, dhe nuk ishte koha kur fillova me këtë artikull . Por ne tashmë kemi një version të ri të Lubuntu, dhe ne gjithashtu dimë lajmet më të spikatura, kështu që shkojmë atje.

Një shije si kjo nuk bie në sy për t'u shtuar i ri bie në sy. Mënyra e tyre e punës dhe e shikimit të gjërave është e ndryshme, dhe në mendje ata duhet të ofrojnë diçka që mund të përdoret pa konsumuar shumë burime. Në këtë mënyrë, me çdo lëshim të ri ata përmirësojnë atë që tashmë ekziston dhe vazhdojnë të përditësohen me teknologjitë e reja, dhe kjo është diçka që ata kanë bërë në Lubuntu 23.04.

Pikat kryesore të Lubuntu 23.04

 • Përkrahet për 9 muaj, deri në janar 2024.
 • Linux 6.2.
 • LXQt 1.2. Pa dyshim, kjo dhe ajo e mëparshmja janë risitë që bien mbi të tjerat. Ky version përmirëson disi desktopin e përgjithshëm, por veçanërisht aplikacionet.
 • Kt 5.15.8.
 • Libre Office 7.5.2.
 • VLC 3.0.18.
 • Mbështjellës me pendë 1.3.5.
 • Zbuloni 5.27.
 • Kallamarët 3.3. Lubuntu është i përfshirë në ekipin që punon për të përmirësuar këtë instalues. Në të ardhmen ata mund të ndryshojnë në instaluesin e ri të bazuar në Flutter, por kjo është një histori që duhet ta trajtojmë një herë tjetër.
 • Firefox-i si moment, diçka që nuk është e re, por thonë se pavarësisht se ka pasur ankesa nga përdoruesit, kanë vendosur t'i mbajnë gjërat ashtu siç janë, pjesërisht për të mos kundërshtuar Canonical. Duke shpjeguar këtë, ata thonë se përmirësohet pak më shumë në çdo version të ri të shfletuesit Mozilla.
 • Python 3.11
 • GCC 13.
 • GlibC 2.37.
 • Rubin 3.1.
 • golangu 1.2.
 • LLVM 16.

Imazhi i ri tani mund të shkarkohet nga butoni që do të gjeni poshtë këtyre rreshtave. Për të përditësuar nga sistemi operativ, gjithmonë mund të përpiqeni të ndiqni udhëzuesin tonë që shpjegon si ta bëni atë nga terminali, por mund të jetë e nevojshme të prisni disa ditë derisa të aktivizojnë këto lloj përditësimesh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.